Bez predrasuda u kući
Današnji mladi pokazuju vrlo visok stepen netolerantnosti i to u sve mlađem dobu, navodi „Njujork tajms“, u kome smo našli podatak da većinu zlodela učinjenih iz mržnje čine osobe mlađe od 19 godina. Ovo je vrlo tragičan podatak jer deca se ne rađaju sa mržnjom.
Predrasude se uče. I, dok se mržnja i netolerantnost mogu naučiti, isto tako se mogu naučiti i osećajnost, razumevanje, saosećanje i tolerancija. Prof. dr Majkl Borba u knjizi „Kako izgraditi moralnu inteligenciju“ ukazuje na sedam strategija koje mogu pomoći da se ovaj problem reši.
Prave strategije
- Suočite se sa svojim vlastitim predrasudama - savetuje prof. dr Majkl Borba. - Prvi korak u stvaranju atmosfere tolerancije jeste da uočite svoje vlastite predrasude i razmislite kako one utiču na vaše dete. Zatim morate napraviti ozbiljan napor kako biste ublažili neka svoja ubeđenja, kako se ona ne bi preslikala i na vaše dete.
Sledeći je da se posvetite vaspitanju tolerantnog deteta.
- Roditelji koji razmišljaju o tome kako žele da vaspitaju svoje dete obično uspevaju u svojim namerama - kaže on. - Ukoliko stvarno želite da vaše dete poštuje različitost, morate na tome raditi od samog početka.
Mudre opomene
Sledeći savet je da ne treba dozvoliti diskriminantne, uvredljive komentare na račun drugih ljudi.
- Kada čujete da vaše dete nekoga diskriminiše iz bilo kog razloga, pokažite da vam se to ne dopada - savetuje on. - Vaš odgovor šalje vašem detetu jasnu poruku o vašem sistemu vrednosti. Kažite, to uopšte nije lepo i ja ne dozvoljavam da se tako nešto govori u mojoj kući. Ili, to je vrlo ružan komentar, i ne želim to da slušam. Na taj način detetu pokazujete da ste dosledni u svojim stavovima, a i ono će naučiti kako da reaguje ako neko drugi kaže nešto slično u njegovom prisustvu.
Poštujte različitost
Od malih nogu detetu pokazujte pozitivne slike - od igračaka, muzike, literature, filmova, koji predstavljaju različite etničke grupe. Podstičite dete da, bez obzira koliko malo bilo, ima kontakte sa pripadnicima drugih rasa, religija, kultura, pola, sposobnosti i verovanja. Što više vaše dete vidi da vi poštujete razlike, više će i ono biti sklono tome.
Ističite sličnosti
Podržavajte vaše dete da traži ono što mu je zajedničko sa drugom decom, umesto da mu govorite kako se ono razlikuje od njih. Kad god vam kaže kako se ono razlikuje od drugih, možete mu reći: „Ima puno toga što tebe čini različitim od drugih ljudi, ali, hajde da vidimo šta imate zajedničko“. Pomozite mu da vidi kako sličnosti nadjačavaju razlike.
Kada čujete da komentariše nešto na pogrešan način, pokušajte da otkrijete zašto se oseća tako. Onda porazgovarajte mirno sa njim i ukažite mu na to zašto njegovo mišljenje nije u redu. Na primer, ako dete kaže: „Beksućnici bi trebalo da dobiju posao i spavaju u svojim vlastitim kućama“, vi mu možete odgovoriti: „Ima puno razloga što beskućnici ne rade i što nemaju dom. Možda su bolesni ili ne mogu da nađu posao. Kuća košta, a ne može svako da kupi kuću.“
CDC/IB
--------------------------------------------------------------------------------
blic
|