Umeće da se pomogne generaciji koja dolazi i da se preko nje ostavi trag za sobom pozitivno utiče na sreću čoveka, zaključili su naučnici.
Briga za druge ljude i potreba da se pomogne sledećoj generaciji, koja se obično razvija u srednjem dobu, naziva se generativnost. Ona podrazumeva i plemenitost, i najlakše se gaji kroz roditeljstvo, odnosno nastojanje da se znanje i mudrost prenesu na sopstvenu decu. Ipak, ona je mnogo šira od porodičnih okvira, tako da mogu da je razvijaju i osobe bez dece - kroz treniranje neke sportske ekipe, prenošenje iskustava na mlađe kolege, učestvovanje u radu raznih verskih i političkih grupa ili humanitarnih organizacija.
Naučnici smatraju da aktivno bavljenje nekim od pomenutih poslova stvara kod čoveka dubok osećaj korisnosti, odnosno osećaj da vredi živeti i da je nađeno "mesto pod Suncem", što doprinosi postizanju lične sreće. U suprotnom, javlja se osećaj osiromašenja, dosade i stagnacije.
To se može smatrati naučnim dokazom da plemenitost čini dobro i nama samima i da, ukoliko smo egoisti i ne želimo da podelimo svoja bogatstva sa drugima sami postajemo siromašniji i počinjemo da nazadujemo. Ukratko, davanje sebe je najbolji način da za uzvrat nešto i dobijemo.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=188503
|