Pričajte deci bajke
U vreme Interneta, video-igara i crtanih filmova svako bi pomislio da su bajke odavno izašle iz mode. Pregazile su ih kojekakvi Pokemoni, Teletabisi... Pogrešno!
Zašto deca vole bajke?
Deca vole bajke jer one govore o univerzalnim vrednostima. Priče o kraljevinama i kraljevićima i dalje podstiču dečju maštu, uspavljuju ih i smiruju. I ma koliko priča bila napeta, zna se da je kraj uvek srećan.
Psiholozi kažu i sledeće: slušajući bajke, deca u stvari izražavaju svoju potrebu za kontaktom, ponovnim prepričavanjem i proživljavanjem onoga što im se dogodilo u toku dana.
Pričanje raznih priča vrlo je važno za razvoj deteta jer, prve pesmice i priče koje ispričate vašoj deci prenose im ljubav i ohrabruju ih za kontakte i komunikaciju sa drugima.
Priče o okolini i pojedinim područjima deci prenose znanja, informacije o prirodi i životu ljudi, podstiču dečja opažanja, znatiželju i omogućavaju spoznaju nečeg novog i zanimljivog. Takođe, uče dete da na pravi način, kao junak iz bajke, izađe na kraj sa osećanjima. Bajke ih uče da prevladaju strahove i strepnje, kao i da nauče da osećaju radost, tugu, brigu.
Prepreke na putu odrastanja
U mnogim bajkama se provlači i tema odvojenosti deteta od roditelja. Naime, uvek neka mlada devojka ili mlad momak odlaze da se susretnu sa mnoštvom nevolja, prepreka i opasnosti. Na tom putu iskušenja nailaze na druge osobe koje mogu da budu dobre ili zle, da pomognu ili odmognu, ali na kraju ipak stižu do cilja, do uspeha i sreće: on se oženi princezom, ona se uda za princa i nastave da žive srećno. Psihoanaliza pokazuje da je ovo put koji svako dete treba da prođe u životu da bi odraslo.
blic
|