offline
- Wisdomseeker
- Super građanin
- Pridružio: 12 Feb 2007
- Poruke: 1239
|
Smrt na radnom mestu
Dokle ćemo čitati ovakve tekstove po novinama, za samo pet dana izgubljena su dva života.
Da li će i ovo proći kao i sve ostalo u Srbiji "Svako čudo za tri dana".
Šta društvo preduzima da se ovakav gubitak ljudskih života zaustavi?
Citat:Skele opet uzele danak
B. STJELJA, 10.03.2008 18:03:53
SMRT je na gradilištu opet uzela danak. Na skelama na beogradskoj Karaburmi život je ostavio Simo Dinčić (35) i tako se upisao u crnu knjigu, koja od početka ove godine broji još 11 imena. Time je, i pored pojačane kontrole Ministarstva rada i socijalne politike, zabeležen rekord u stradanjima građevinaca.
U prošloj godini su na svojim radnim mestima 43 radnika izgubila život, od kojih 20 na gradilištima, a više od hiljadu ih se dugo oporavljalo od teških povreda. Sezona radova tek predstoji, pa se u ovoj delatnosti s pravom pitaju kakvim će se bilansom završiti.
- Najviše povreda i tragičnih ishoda se beleži u građevinarstvu i kao po nekom pravilu „sitniji“ investitori su i bezobzirniji - kaže Radovan Ristanović, direktor Inspektorata za rad Ministarstva rada i socijalne politike. - Cena kvadrata je veoma visoka i mnogim poslodavcima, osim profita, ništa drugo nije važno, pa tako ni zdravlje radnika. Veće firme
znatno više ulažu u obezbeđivanje gradilišta i svojih zaposlenih, pa su i stradanja na njima ređa.
Krivac za neiskorenjenu crnu statistiku i dalje leži u slaboj primeni Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu iz 2005. Zato su inspektori rada zauzeti tokom cele godine, pa su od prošlog januara pa do ovog trenutka obišli bezmalo 250 gradilišta i prekontrolisali skoro 400 izvođača radova, koji su angažovali više od 2.500 majstora. Isti teren se u fazi izvođenja grubih radova obilazi i po nekoliko puta, jer je tada rizik najveći.
Udarac po džepu poslodavca, jedan je od pokušaja da se predupredi bilo kakva nesreća, pa u slučaju da odgovorno pravno lice nije osiguralo teren i obezbedilo svoje radnike, očekuje ga propisana kazna do milion dinara. Privatni preduzetnik platiće kaznu od 400.000 do 500.000 dinara, a radnik koji je zatečen na poslu bez opreme od 10.000 do 20.000 dinara.
- Problem je što sudije za prekršaje često izriču kazne ispod zakonskog minimuma, a ceo postupak predugo traje. To sve doprinosi neodgovornosti poslodavaca. Drugi problem je što su kazne nedovoljno selektivne i trebalo bi da imaju veći raspon. Nekoj velikoj firmi pola
miliona dinara ništa ne znači dok će neku manje uspešnu zauvek zatvoriti - kaže Ristanović.
On dodaje da bezbednost na radu zahteva sistemski pristup, pa je tako potrebna saradnja tri ključna socijalna partnera - poslodavaca, inspektorata i sindikata.
Kako je prevencija zajednička ideja svih resora koji se bave ovom tematikom, dodatno je usvojen i obavezujući propis o proceni rizika. Svaki poslodavac u Srbiji morao je da dostavi ministarstvu projekat, u kojem nadležne i svoje radnike upoznaje sa svim rizicima posla, pravima i obavezama. Rok za dostavljanje ovog akta istekao je pre pola godine, ali je na adresu ministarstva dokument poslalo svega deset odsto poslodavaca! Zato su inspektori zasukali rukave i krenuli po terenu da traže „zaboravne“ gazde, koji će svoju neažurnost platiti od 800.000 do milion dinara.
NAJČEŠĆI UZROK - NEMAR
NAJVIŠE ljudi, zaključuju u Inspektoratu rada, strada zbog nemara. Rad na neobezbeđenoj visini i na nepropisno montiranim skelama, nekorišćenje propisanih sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu, prvenstveno bez zaštitnog šlema i opasača, odstupanje od propisanog i utvrđenog procesa rada, nepropisan rad sa opremom za rad, neosposobljenost angažovanih... najčešći su razlozi zbog kojih se zaposleni na terenu, povređuju, pa i ginu.
ZAKON
ZAŠTITOM na radu bavi se i Savet za bezbednost i zdravlje na radu, a u najavi je i donošenje uredbe o merama bezbednosti pri izvođenju građevinskih radova, donošenje nacionalne strategije u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, kao i uvođenje jedinstvene evidencije o
povredama na radu.
NOVI SAD
OD početka godine na gradilištima u Južnobačkom okrugu zabeležen je samo jedan slučaj povrede radnika (lom ruke), dok je prošle godine sedam radnika teško povređeno.
- Inspektori su stalno na terenu i kontrolišu da li se poslodavci pridržavaju pravila o zaštiti na radu - kaže Ljiljana Stojšić, načelnik Inspekcije za zaštitu na radu.
Prošle godine je u ovom okrugu obavljeno 1.000 nadzora na gradilištima.
NIŠ
NA 467 gradilišta registrovanih u Nišavskom okrugu prošle godine teško je povređeno sedam radnika, kažu u Inspekciji rada.
Tokom godine podneto je 412 rešenja za uklanjanje nedostataka u primeni mera bezbednosti na gradilištima.
- Najviše rešenja je doneto zbog loše bezbednosti sredstava za rad - objašnjava mr Radomir Nikolić, zamenik načelnika Odeljenja inspekcije rada Nišavskog upravnog okruga.
KRAGUJEVAC
TOKOM prošle godine zabeleženo je 30 teže povređenih radnika, a prednjači građevinarstvo. U Inspekciji rada kažu da su predviđene stroge kazne, na primer, ako radnik ne nosi šlem na gradilištu kazna je 20.000 dinara.
Prošle godine sa skele je pao i teško je povređen radnik Spasoje Simić. Takođe, u nedovršenoj zgradi „Milenijum“, koja nije imala ni adekvatnu ogradu, poginuo je jedan srednjoškolac. Postupak za utvrđivanje odgovornosti investitora je u toku.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&s.....2008-03-10
Citat:Propeler je samleo
B. B. MIJIĆ, 14.03.2008 19:57:57
RUMA - Prema dosadašnjim nalazima istrage, Ljubica Maksimović (58-) stradala je u četvrtak pošto ju je propeler miksera za spravljanje keksa u Fabrici "Belinka" uvukao unutra i usmrtio. Kraj mašine je bila sama, a dalja istraga treba da utvrdi da li je mašina bila ispravna. Rodbina čeka bilo kakvo saopštenje.
- Najverovatnije da je nesrećna žena stradala tako što ju je propeler miksera za spremanje smese za keks uvukao unutra. Pre nego što se mašina zaustavila ona je već dopola bila u mikseru - kazuje Biljana Đuriđ-Vasiljević, istražni sudija Opštinskog suda u Rumi.
Svi detalji oko tragedije još se ne saopštavaju pošto se čekaju izveštaji policije i inspektora rada. No, zna se da je u vreme tragedije u Fabrici "Belina", vlasništvo Riste Sočevića iz Beograda, radilo osam radnika. Tragedija se desila posle pauze i u tom odeljenju nastradala radnica je bila sama. Tek posle njenih krika za pomoć pritrčali su ostali radnici. No, sve je već bilo kasno.
- Zaista nismo mogli ništa učiniti. Kada smo došli ona više nije davala znake života - priča koleginica sa posla. - Brzo su reagovali i lekari, ali nije bilo pomoći.
Tokom dana u petak pored kovčega nesrećno stradale radnice prolazila je rodbina, prijatelji, kolege sa posla i mnogobrojni Rumljani.
- Majko moja, zar i ti - kukala je kćerka Tanja, aludirajući na to da su nedavno preživeli tragediju kada im je, takođe, tragično stradala druga kćerka. Sada je u kući Partizanska 12c ostao sam otac Ljubiša koji kao da još ne shvata šta ga je snašlo.
- Šta se stvarno dogodilo i kako je stradala moja Ljubica nisam još saznao. Niko mi ništa, zvanično, nije rekao. A, možda to sada više nije ni važno pošto sam je izgubio - više za sebe govori suprug Ljubiša.
DAN DO PENZIJE
- Nije imala sreće - potvrđuje komšija Joso Miškulin.
- Jer, danas je trebalo da preda dokumenta za invalidsku penziju. Eto, umesto u penziju, pod zemlju.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=9&s.....2008-03-15
|