offline
- boksi
- Ugledni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 474
|
U Srbiji povećani svi oblici nasilja - od porodičnog, preko vršnjačkog, do nasilja nad starima. Mladi se osećaju najugroženije, građani veruju državi
VEST da je jedan otac pijan uleteo u dvorište i sekirom nasrnuo na ženu i ćerku nije uznemirila gotovo nikog. Ali nacija se zgranula kada su, u utorak, dva mladića uletela u dvorište novosadske Tehničke škole „Pavle Savić“ i sekirom pojurila učenika. Samo dve nedelje ranije, petnaestogodišnjak iz Kaća izbo je nožem dva mladića koja su ga mesecima zlostavljala.
U niškoj ćevabdžinici „Carica“, u blizini Medicinskog fakulteta, nedavno je, posle svađe u redu za ćevape, ubijen Marko Cvetković (29). Sredinom novembra, pred derbi Zvezde i Partizana, u tučama u Beogradu, privedeno je 107 osoba, od kojih petnaestak maloletnika. Povređeno je pet policajaca.
Prilikom jedne ovogodišnje pljačke pošte u Vojvodini, ranjena je službenica, a razbojnik je u nju pucao kroz staklo šaltera. Penzionerka Vera Lovrić (64), ovog proleća izbodena je nožem, udarana tupim predmetom po glavi i mučena da kaže gde je novac. Pljačkaši su joj iščupali čak i zlatne zube.
U novembru smo saznali i da su dve trećine đaka imale iskustva sa vršnjačkim nasiljem, kao i da je svaka druga žena u Srbiji fizički ili psihički zlostavljana. Od preko 6.000 prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja prošle godine, više od 10 odsto žrtava bili su stari i penzioneri.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine je za ubistvo osuđeno 125 ljudi, što je za dvadesetak više nego godinu pre toga, a za nasilje u porodici 1.616 njih, što je za 500 više nego u 2010. godini!
Građane najviše brine individualno nasilje: vršnjačko, odnosno u školama (79 odsto), ali i u porodici (78 odsto), kao i nasilje povezano sa narkomanijom i kriminalom (71 odsto). Na listi slede napadi na verske objekte i manjinske verske zajednice, delovanje ekstremističkih grupa, napadi na Rome, a tek pri dnu obračuni između navijačkih grupa. Kada je reč o kriminalu, građani se posebno plaše sitnih razbojništava na ulici, i otimanja lančića ili novčanika...
Više od polovine nacije smatra da je za ovakvo stanje kriva loša ekonomska situacija, zbog koje se ljudima „skraćuje fitilj“, osećaj siromaštva i nedostatka perspektive. Ali oni apostrofiraju i nasilničke porodice koje regrutuju nove, mlade nasilnike, nedovoljnu vaspitnu ulogu škole i urušen sistem vrednosti.
Većina ljudi se, ipak, oseća bezbedno sve dok „gleda svoja posla“ i poštuje zakon. Sami bi nasilju pribegli tek ako su fizički ugroženi, oni ili njihova porodica. Ipak, četvrtina čak ni tad. Zanimljivo je i da bi 43 odsto građana koristilo silu da zaštiti svoj narod, dok 46 ne bi.
- Ono što zabrinjava jeste da se u Srbiji najugroženije osećaju mladi - konstatuje autorka istraživanja Katarina Đokić. - Četrnaest odsto njih između 18 i 29 misli da ih prilično ugrožavaju Romi, 17 odsto je to reklo za policiju, 18 za LGBT populaciju, 27 za male verske zajednice, a čak 37 za državu.
NIŠ: GRIZU VRŠNJACIMA UŠI
U NIŠU i okolini za prvih deset meseci podnete su 63 krivične prijave za nasilničko ponašanje, a 176 zbog nasilja u porodici - kaže Lidija Pavlović, portparol PU u Nišu. U porastu je i vršnjačko nasilje. U četvrtak, jedna učenica Škole mode i lepote je posle tuče završila na Hitnoj hirurškoj klinici, a u petak pre podne policiji je prijavljena tuča učenika u OŠ „Sveti Sava“. Niš je poznat i po tome što je svojevremeno jedan učenik vršnjaku odgrizao uvo, dok je u Ugostiteljsko-turističkoj školi devojčica drugu iz odeljenja nožem nanela tešku povredu. Nišlije su posebno bile zaprepašćene prošlog leta, kada su četvorica bahatih mladića divljala kolima između stolova letnjih bašti u pešačkoj zoni, maltretirajući goste, i to blizu zgrade policije. Svi su imali zavidne dosijee, a samo jedan od njih čak osam krivičnih prijava za dela sa elementima nasilja!
NOVI SAD: SVE SU OKRUTNIJI
EPITET miran i tih grad, u Novom Sadu poslednjih godina sve je bleđi. Primeri nasilja su sve okrutniji, a počinioci bezobzirniji. Ne bira se ni mesto ni vreme, ni oružje.
Policijski podaci kažu da je za prvih devet meseci evidentirano 337 razbojništava, što je za 19 odsto više nego u istom periodu lane. Većina, čak 65 odsto, dogodila se u prodavnicama i trafikama, a pljačkaši su otimali preteći pištoljima. Maloletnici su do kraja oktobra počinili 424 krivična dela, među kojima i jedno ubistvo, 13 teških povreda, 19 nasilničkih ponašanja, 43 razbojništva, 170 teških krađa, a četvoro je trgovalo drogom.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290......ci-nasilja
|