offline
- DR
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Okt 2004
- Poruke: 5450
- Gde živiš: Beograd
|
Izvor: B92, Beta
Beograd, Podgorica, Ljubljana -- Oko 10 odsto građana Srbije je siromašno, najviše siromašnih u jugoistočnoj Srbiji.
Siromašan svaki deseti
Najugroženije grupe u Srbiji su Romi, raseljeni i izbeglice, osobe sa invaliditetom i žene. Ove godine, povodom Svetskog dana borbe protiv siromaštva, aktivisti u celom svetu podsećaju da siromaštvo može biti smanjeno samo akcijom.
Prema podacima Zavoda za statistiku, 2002. prosečna neto mesečna zarada bila je 9.208 dinara, 2003. - 11.500, 2004. - 14.108, a prošle godine 17.443 dinara. Nešto više od dva miliona građana Srbije je zaposleno, a taj broj nije se bitnije menjao od 2002.
Predsednik Srbije Boris Tadič izjavio je nedavno da je siromaštvo fundamentalan problem s kojim se Srbija suočava. "To je problem koji moramo da rešimo, a rešićemo ga otvaranjem novih radnih mesta", rekao je Tadić.
Povodom Svetskog dana borbe protiv siromaštva, u Skupštini Srbije održan je okrugli sto, na kom su govorili članovi Nacionalnog odbora za smanjenje siromaštva i predsednik Skupštine Predrag Marković.
On je rekao da je siromaštvo o kom se govori, u Srbiji, vrsta poniženja. "Mi, koji smo veći deo svog života bili siromašni, znamo koliko je bitno biti častan i boriti se", rekao je Marković.
Na okruglom stolu je najavljeno da će u narednom periodu najviše pažnje biti posvećeno smanjenju siromaštva među invalidima.
Svaka 14 osoba siromašna
Svaka četrnaesta osoba u Srbiji se nalazi ispod granice siromaštva, a u ruralnim sredinama njihov broj je dvostruko veći, kaže stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji Lesli Klark.
On je na okruglom stolu povodom Svetskog dana borbe protiv siromaštva rekao da je u Srbiji najugroženija romska populacija, među kojom je siromaštvo čak šest puta veće nego kod ostalih, a kao razlog za to Klark je naveo podatak da samo 19 odsto njih završi srednju školu.
Oko 70 odsto osoba sa invaliditetom je na granici siromaštva, a samo 13 odsto njih ima mogućnost zapošljavanja.
Predsednica Odbora za smanjenje siromaštva Snežana Stojanović-Plavšić kaže da granica siromaštva podrazumeva različite stvari, ali da se pre svega misli na ekonomsko siromaštvo.
Prema njenim rečima, siromaštvo u Srbiji se smanjilo i prema poslednjim podacima iznosi 9,8 odsto za razliku na period od pre tri godine, kada je više od deset odsto stanovnika bilo siromašno.
U Crnoj Gori smanjenje siromašnih
Crnogorsko ministarstvo rada i socijalnog staranja je ocenilo da je u Crnoj Gori prisutan trend smanjenja siromaštva i navelo podatke od pre dve godine, po kojima je stopa siromaštva sa 12,2 u 2003. godini, smanjena na oko 11 procenata u 2004. godini.
Ukazuje se da su regionalne razlike i dalje prisutne, te da je stopa siromaštva na severu smanjena i kreće se od 9 do 16 procenata, dok je na jugu "siromaštvo gotovo svedeno na nulu".
UNDP, međutim, tvrdi da je borba protiv siromaštva u Crnoj Gori zaustavljena od kada je pre tri godine usvojena nacionalna strategija njegovog smanjenja i ocenjuje da, kada bi u toj zemlji živelo 100 stanovnika, 42 ne bi imala dovoljno novca za hranu, smeštaj, odeću i obuću.
Slovenija - najniža stopa siromaštva u EU
Stopa siromaštva u Sloveniji iznosi 11,7 odsto, pokazuju statistički podaci, što tu zemlju svrstava među zemlje sa najnižom stopom siromaštva u Evropskoj uniji.
Slovenački stručnjaci su utvrdili da je nezaposlenost glavni uzrok siromaštva u zemlji.
Prema podacima državnog statističkog zavoda, pored nezaposlenih, siromaštvu su najviše izložene starije osobe koje žive same. Podaci pokazuju da su siromaštvom više ugrožena jednočlana domaćinstva.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&....._id=215829
|