Tinejdžeri imaju gradilište u glavi

Tinejdžeri imaju gradilište u glavi

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Oni protestuju, provociraju, tragaju za uzbuđenjima ili se potpuno povlače u sebe. Strategije koje adolescenti primenjuju u pokušaju da se izbore sa drastičnim psihofizičkim promenama u njima, roditelje često dovode do očajanja.


„Mozak se u pubertetu razvija daleko dinamičnije nego što se ranije verovalo“, tvrdi psihijatar Džej Gid sa Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje u Betezdi (SAD). Kada tinejdžeri dovode u pitanje ono u šta odrasli pokušavaju da ih ubede, kada imate utisak da su se vratili u ranu fazu inata ili kada neprekidno upotrebljavaju poštapalice kao što su „brate“, „strava“, „do džadža“ i sl., onda to, osim sa hormonima i psihosocijalnim izazovom da se zauvek oproste sa detinjstvom, ima veze i sa procesima u mozgu, pre svega sa naglim povećanjem sive mase. Naučnici veruju da se u ovoj fazi nervne ćelije reorganizuju i povezuju na drugi način. Dok se „radovi“ u delovima mozga odgovornim za kretanje i opažanje (motorički i senzorski korteks) relativno brzo završavaju, „rekonstrukcija“ u delovima mozga zaduženim za jezik i prostornu orijentaciju znatno duže traje.

Najviše vremena je potrebno da konačan oblik poprimi prefrontalni korteks (do 20. godine života i duže), deo mozga nadležan za planiranje, utvrđivanje prioriteta, procenu konsekvenci i potiskivanje impulsivnih reakcija.

Prema tome, ako vaš ljubimac ne odnese đubre iako ste mu to rekli već tri puta, onda je razlog možda u tome što njegov prefrontalni korteks drugačije ocenjuje svet i signale koju mi iz njega stižu.


Saveti za roditelje:
Pubertet nije težak period samo za decu, već i za roditelje, koji često ne znaju kako da se postave u novonastaloj situaciji.

1. Tinejdžerima su potrebne pohvale
„To si dobro uradio!“ Roditelji bi ovu rečenicu slobodno mogli češće da izgovaraju, jer je tinejdžeru neophodno priznavanje i odobravanje. Ako ne ceni sebe i ne ume da pravilno sagleda svoje sposobnosti, nesrećan je, ogorčen i nesiguran zbog toga.

2. Tinejdžerima je potrebna nežnost
Odrasli često smatraju da su tinejdžeri već prestari da bi bili obasipani nežnostima, pa im njihovo namćorasto ponašanje čak ide naruku. Međutim, fizička nežnost je od životnog značaja za decu i adolescente. Zagrljaji mogu da pobede bes, brige, utučenost, stres, usamljenost i strah, i često su delotvorniji i od najkvalitetnijeg razgovora.

3. Prihvatite društvo svog tinejdžera
Povezivanje dece i tinejdžera u grupe uglavnom nema nikakve veze sa nasiljem, već je deo normalnog razvoja svakog adolescenta. Pošto je dete naučilo da sklapa prijateljstva sa pojedincima, sposobnost pridruživanja određenoj grupi predstavlja drugi važan temelj na kome se zasniva izgradnja zdravih međuljudskih odnosa. Dok druženje udvoje uglavnom omogućava detetu da izrazi sebe, u grupi se razvija osećaj pripadnosti, međusobnog poverenja i lojalnosti.

4. Tinejdžerima su potrebna čvrsta pravila
Vaspitavanje bez merila i utvrđenih granica pretvara tinejdžere u sebične osobe. Porodica je živi organizam, koji, zahteva izvesnu dozu haosa, ali i strukture i pravila kojih svi moraju da se pridržavaju. Samo tako deca mogu da razviju sposobnost snalaženja i improvizovanja.

5. Pustite tinejdžere da se svađaju
Deca se svađaju sa svojim roditeljima, braćom i sestrama, nastavnicima, školskim drugovima i prijateljima. To je sasvim normalno. To je važno za njihov razvoj i sazrevanje isto kao i konzumiranje hrane i pića i redovan odlazak u školu.

6. Otvoreni razgovor: nemojte govoriti samo o seksu, već i o osećanjima!
Nema sumnje da deca danas više znaju o ljubavi i seksu od njihovih baba i deda, ali zbog toga nisu u mnogo boljoj situaciji. U poslednjih nekoliko godina ljubav i seksualnost su demistifikovani; s druge strane, među tinejdžerima ima sve više trudnica, a raste i broj zaraženih sidom. Osim toga, pod uticajem prevelikih seksualnih sloboda i tolerancije, neki tinejdžeri su lišeni svake iluzije. To ne znači da treba da se vratimo u prošlost, kada se smatralo da „devojka treba da čuva svoju čast“, a mladić „da sakupi što više iskustava“. Na roditeljima je da kroz otvoreni razgovor utiču na to da njihova deca kasnije dožive ljubav i seksualnost kao nešto što je lepo i što ih ispunjava. Kako to da postignu? Treba da im pruže što više znanja, zato što je to najbolji način da ih zaštite od negativnih iskustava.

CDC/MA
blic



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1058 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 2 sakrivenih i 1021 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bane san, Ben Roj, darionis, darkangel, dule10savic, FOX, gomago, hyla, Jeremiah, JimmyNapoli, kikisp, Kubovac, mercedesamg, milenko crazy north, MiroslavD, mkukoleca, mnn2, nenad81, Neutral-M, nextyamb, Oscar, proka89, RED4G-304, rodoljub, ruma, shlauf, stalja, Toper, tubular, vathra, Vlada78, vobo, yrraf, YugoSlav, 79693