offline
- MoscowBeast
![Male](https://www.mycity.rs/templates/simplified/images2/user-sex.gif)
- Nepopravljivi optimista
- Civil Works Team Leader @ IKEA Centres Russia
- Pridružio: 22 Jun 2005
- Poruke: 7912
- Gde živiš: Moskva, Rusija
|
Dogadjaj nastavlja da puni novine... Jes' da je izvor sledece vesti Glas javnosti (osnivac isti kao i "Kurira" i "Sveta"), ali ipak ne verujem da su razgovori koje su vodili lazirani... Evo vesti:
Posle rušenja dvospratnice u beogradskoj Čuburskoj ulici 13a na Vračaru
Zgrade padaju kao domine
- Slobodan Marković, vlasnik srušenog objekta, od investitora očekuje da poprave štetu i sve vrate u prethodno stanje i dodaje da im je više puta slao pisma upozorenja, ali bez odjeka
- Bojan Stanojević ističe da se ovakve nesreće dešavaju po gradilištima u celom svetu, pa nisu ni kod nas neuobičajena pojava, ali je važno precizno odrediti ko je zakonski odgovoran za rušenje
Građevina koja se, navodno potkopana temeljima za novu zgradu, pre dva dana srušila u beogradskoj Čuburskoj ulici 13a na Vračaru, povukla je sa sobom i srušila čeoni zid susedne zgrade u Dubljanskoj ulici na koju je bila oslonjena, pa će se, prema nalazima specijalizovane ekipe MUP-a Srbije, i ta zgrada verovatno srušiti. Urušavanje ova dva objekta odronilo je veliku količinu zemlje u Dubljanskoj 70, pa je bukvalno propao deo dvorišta porodice Jovanović koja stanuje na toj adresi. Jovanovićevi sada strahuju da bi i ostatak njihovog dvorišta i kuća mogli da proklizaju u provaliju, naročito ako počne da se ruši "načeta" zgrada. Investitori izgradnje nove zgrade su preduzeća "Ju Import" SDPR i GP " Neimar V", vlasnika Bože Vukovića, koja su i izvođač radova.
- Objekat u Čuburskoj ulici očigledno je potkopan. Prilikom renoviranja je dobro "utegnut", odnosno armiran, pa se tle ispod njega zapravo izvuklo, a on se nije srušio već samo prevrnuo. Ako zemlja nastavi da se obrušava, za šta postoje sve šanse, zgrada kojoj je porušen zid će se baš srušiti, a ne samo izvrnuti, zato što nije armirana, već je sazidana od pune cigle i stara je - kaže jedan od članova specijalizovane ekipe MUP-a i dodaje da je na zgradi ostala da visi terasa koju nakon rušenja zida drže samo metalne šine. U prilog ovim tvrdnjama idu i reči kriminalističkih inspektora koji su juče pre podne bili na mestu događaja, a prema kojima će biti dovoljno samo malo kiše i mraza da se zgrada potpuno sruši, kao kula od karata.
Zgrada u Dubljanskoj je, prema rečima stanara, izgrađena 1932. godine, kada su kuće, kako kažu, pravljene bez temelja. Dvospratnica je i ima osam stanova, od kojih su dva srušena, jer je prilikom rušenja bočnog zida urušen i deo prizemlja i prvog sprata. Igrom slučaja, niko od stanara nije povređen. Pet porodica je noć provelo u hotelu "Mladost", gde će biti smeštene do daljnjeg. Jedan stanar je, prema rečima komšija, ostao da spava u svom navodno bezbednom stanu u levom delu zgrade, drugi nije tu, a treći je pronašao privatni smeštaj.
- Jovan Ristić, rukovodilac radova iz " Neimar V", ponudio nam je hotelski smeštaj. Pitanje je šta ćemo sa stvarima i kakva je sudbina ostatka zgrade. Sa sinom i suprugom stanujem ovde već pet godina i za to vreme smo uložili mnogo novca u renoviranje - kaže Želimir Vukajlović, stanar.
Jelena Jovanović, komšinica, čije je dvorište delom srušeno, ističe da je ceo teren klizav jer je tuda davno proticao potok. Pa ipak, nadležni u Gradu dali su dozvolu za izvođenje radova.
Slobodan Marković, vlasnik srušenog objekta, od investitora očekuje da poprave štetu i sve vrate u prethodno stanje i dodaje da im je više puta slao pisma upozorenja, ali oni ništa nisu preduzeli.
Lazar Daničić, načelnik Opštinske uprave opštine Vračar objasnio je da sudski veštaci treba da utvrde ko je odgovoran za urušavanje i dodao da je Markovićeva zgrada više puta rušena i nadziđivana "kao Skadar na Bojani".
- Još smo 1997. pokretali postupke za bespravnu gradnju, jer je Marković dobio privremenu dozvolu za proširenje garaže sa 32 na 51 kvadratni metar. On je odstupio na 57,5 kvadrata, dogradio sprat od 59 kvadrata i krovne terase površine oko 12 kvadrata - kaže Daničić i dodaje da su zbog toga doneta dva rešenja o rušenju koje su potvrdili i drugostepeni organi. Kako je Daničić nastavio nadgradnju na dva sprata s potkrovljem, opštinske službe su građevinu rušile dva puta, 1999. i 2000. godine. Nakon tih intervencija, objekat je sveden na ovih 129,23 kvadratna metra koliko se i srušilo.
- Marković je 2005. opet počeo bespravnu nadgradnju, ovoga puta, krova. Doneli smo rešenje da ukloni sve radove ukrovljavanja i podneli protiv njega krivičnu tužbu u Trećem opštinskom javnom tužilaštvu. Što se tiče uzroka rušenja, njega će utvrditi sudski veštaci. Nije preporučljivo spekulisati da li su temelji potkopali objekat - kaže Daničić i dodaje da bi radove na temeljima trebalo da kontroliše Grad, odnosno njihova inspekcija, jer su u njihovoj nadležnosti i izdavanje građevinskih dozvola i nadziranje radova na svim objektima čija je površina veća od 800 kvadrata, što je ovde slučaj.
Kako je za Glas potvrdio Bojan Stanojević, gradski menadžer, uzrok pada zgrade u Čuburskoj su radovi na susednom placu, a juče su već preduzete mere za sanaciju objekta i smeštaj stanara, kojima je kao alternativa ponuđeno zbrinjavanje u hotelu "Mladost".
- Najvažnije je da niko nije ozbiljno stradao i da je izvođač odmah preuzeo odgovornost za ovo što se dogodilo - istakao je Stanojević.
On objašnjava da se izvođač, bez ikakvog sporenja odgovornosti, obavezao na kompletnu sanaciju oštećene zgrade i to iz dva dela. Prvo će biti urađena urgentna sanacija, kako bi se zgrada osposobila za normalno stanovanje, a potom i kompletno sređivanje.
Glasine koje su se juče na licu mesta mogle čuti, kao i teorije da je do urušavanja i oštećenja ovih objekata došlo namerno, jer se izvođač "nameračio" i na ostatak placa u čijoj blizini zida, Stanojević demantuje kao "teoriju zavere" koja je neozbiljna.
- Investitor je državna firma, a izvođač nema razloga da bude direktno zainteresovan. Naše inspekcije su utvrdile da su svi građevinski radovi urađeni u skladu sa projektom - kaže Stanojević.
Zašto je do ovoga došlo ako je sve rađeno po projektu za koji su uredno dobijene inspekcijske dozvole, Stanojević odgovara da je "verovatno došlo do promena u geologiji tla". On smatra da se takve nesreće dešavaju po gradilištima u celom svetu, da nisu ni kod nas neuobičajena pojava, a da je važno precizno odrediti ko je zakonski odgovoran.
Bezbednost radnika u trećem planu
Ova nesreća ponovo je otvorila i pitanje bezbednosti radnika na radu. Srbija iz godine u godinu beleži tužne statističke podatke o desetinama poginulih i stotinama povređenih radnika. Najviše poginulih i povređenih među njima je u oblasti građevinarstva, metalskom kompleksu, hemiji i poljoprivredi. Ovi podaci i ne čude ako se zna da manje od deset odsto firmi u Srbiji ima potpisan kolektivni ugovor o zaštiti na radu, a veliki broj nesreća je najčešće direktna posledica neodgovornosti poslodavaca.
Optimizam uliva novousvojeni Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu koji propisuje stroge novčane kazne u slučaju nepoštovanja bezbednosnih uslova, koje će se kretati od 200.000 do milion dinara.
Stari zakon je svojim odredbama izuzetno tolerisao ovu vrstu neodgovornosti, pa su se dešavale apsurdne situacije da su propisane kazne bile dovedene do besmisla i kretale se od 50 do najviše 8.000 dinara!
- Nekada je bilo normalno da se radnicima obezbede kacige, rukavice, kvalitetna radna odela, a danas se kupuju najobičnije krpe samo da se, kao, ispoštuje procedura. Novokomponovani biznismeni imaju samo jedan cilj, a to je profit zaključio je za Glas Bratislav Cenić, predsednik Granskog sindikata građevinarstva "Nezavisnost".
Sve po dozvoli
U firmi "Neimar V" niko nije hteo da da zvanični komentar. Nezvanično saznajemo da je objekat čiji su temelji navodno uzrokovali rušenje zgrade u Čuburskoj, jedan od manjih koje je ova firma gradila u Beogradu. Izvor na odgovornom položaju u "Neimaru V" tvrdi da su svi radovi pokriveni dokumentacijom i da nije bilo nikakvog odstupanja od projekta koji je odobrio Gradski sekretarijat za urbanizam.
*************************
Odmah da napomenem - promena geologije tla ispod zgrade je nemoguca, osim ako ispod ne tece prava reka koja nosi jednu i donosi drugu materiju... A da se to zaista desava, zgrada bi pala poodavno, bez potkopavanja...
Isto tako, zgrade ne padaju po svetu kao sto je rekao neko ovde u tekstu. U normalnom svetu se pazi na takve stvari. Mogu da padaju zgrade na ovaj nacin u nerazvijenim zemljama, u razvijenim sigurno ne.
Ovde se na licu mesta vide dva najveca urbanisticka problema Beograda - bespravna gradnja i gradjevinska mafija... Videcemo kako ce se stvari razvijati dalje.
|