U Sidneju je počela da deluje nova i kontroverzna grupacija šest država, Azijsko-pacifički savez za čist razvoj i klimu, koja je na početku svog prvog sastanka poručila da će privatne kompanije same eliminisati gasove koje u atmosferi izazivaju efekat staklene bašte.
Američki ministar za energetiku, Semjuel Bodman, na otvaranju sastanka u Sidneju je izjavio da će privatni sektor rešiti problem klimatskih promena.
Ekološke organizacije, međutim, tvrde da američka administracija na taj način odbacuje bilo kakvu odgovornost za rešavanje klimatskih problema.
Cilj Azijsko-pacifičkog saveza je da se do smanjenja ispuštanja ugljendioksida u atmosferu dođe razvojem tehnologija za proizvodnju čiste energije, nakon čega bi bogate članice saveza - Australija, Sjedinjene Države i Japan, tu tehnologiju raspodelile siromašnijim članicama, odnosno Indiji, Kini i Južnoj Koreji.
Kritičari tvrde da do smanjenja emisije štetnih gasova u atmosferu neće doći bez uvođenja ciljeva i rokova te finansijskog nagrađivanja kompanija koje uspeju da smanje proizvodnju štetnih gasova, na način sličan onome iz Protokola iz Kjota.
Ministar Bodman je međutim uveren da postoje drugi valjani razlozi za uverenje da će kompanije prihvatiti čiste tehnologije, čak i ako su skupe
"Znam da ljudi koji upravljaju privatnim sektorom, koji vode privatne kompanije, takođe imaju decu i unuke. I oni žive i dišu u ovom svetu i žele da se problemi rešavaju na efikasan način. To je suština", poručio je američki ministar energetike.
Male su, međutim, šanse da će ocene g. Bodmana ublažiti kritike po kojima je novi Azijsko-pacifički savez u suštini poslovni dogovor, koji zapadnim energetskim kompanijama treba da pomogne da se prošire na Aziju.
Organizacije za zaštitu čovekove okoline, koje su organizovale proteste ispred zgrade u kojoj se održava sastanak, odbacile su stavove Semjuela Bodmana.
Jedan od predstavnika ekoloških pokreta je izjavio da su vlade te koje moraju da odrede pravila ponašanja privatnom sektoru, a ne privatne kompanije, i sve dok tako ne postupe, vlade Sjedinjenih Država i Australije se odriču odgovornosti koju imaju prema svojim građanima.
http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2006/01/060111_australia_climate.shtml
|