Eksperti američke agencije za istraživanje svemira NASA, koristeći podatke sa satelita koji su prikupljeni tokom protekle decenije, potvrdili su da se postepeno otapa ledeni prekrivač na oba Zemljina pola.
Očekivalo se da će na Arktiku tri kilometra dubok ledeni prekrivač postepeno topiti, ali ne toliko brzo. Međutim, mnogi eksperti su očekivali da će se još masivniji ledeni prekrivač na Antarktiku uvećati u ovom veku. Prema podacima NASA, događa se upravo suprotno, uprkos većim količinama snežnih padavina na najjužnijem kontinentu.
Ovi rezultati dobijeni su sa dva satelita koja kruže oko Zemlje i mere varijacije u Zemljinoj masi i gravitacionom polju.
"Pratimo promene u masi ledenog prekrivača na Antarktiku putem ovog projekta i otkrili smo da taj kontinent gubi ledenu masu u iznosu od oko 152 kubna kilometra godišnje, što je otprilike jednako količini vode koju Amerika potroši za tri meseca. Prema tome, to je zaista velika količina vode", kaže Izabela Velikonja, jedna od autorki ovog projekta.
Upoređivanjem podataka iz ovog projekta NASA sa drugim istraživačkim metodima, dobijaju se rezultati koji brinu mnoge stručnjake.
"Ukoliko pređemo određenu tačku, doći će do znatnog porasta nivoa svetskih okeana i mora i, mada će taj proces potrajati možda stotinu, dve ili tri stotine godina, u jednom trenutku ga više nećemo moći zaustaviti ili izmeniti", kaže stručnjak NASA Džejms Hansen.
(VOA)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|