offline
- Vladimir
- Prijatelj foruma
- Pridružio: 10 Feb 2005
- Poruke: 3549
|
На свих седам континената одржано девет концерата, под називом „Live Earth”, којима се указало на опасност од глобалног загревања.
Концертом у Сиднеју, почела је акција „Спасимо Земљу”, у оквиру које је јуче, на свих седам континената одржано девет концерата, под називом „Live Earth”, којима се желело да се укаже на опасност од глобалног загревања, пренела је агенција Фонет. Добродошлицу хиљадама људи на концерту у Сиднеју пожелели су аустралијски домороци – Абориџини, који су, обојених тела у бело и са листовима еукалиптуса у рукама, изашли на сцену и почели да изводе плес карактеристичан за то племе, јавио је Танјуг. Маса на стадиону је одушевљено прихватила Абориџине и кроз неколико тренутака хиљаде људи је почело да опонаша покрете њихових поглавица.
После Сиднеја, кампања је настављена концертом у Токију. На овом, временски другом по реду „Live Earth” концерту одржаном на стадиону „Макухари Меше”, популарни јапански певачи поручили су присутнима да је глобално загревање озбиљан проблем сваког појединца. Концерт у Токију предводио је амерички састав „Линкин Парк”. Чланови бенда су изјавили да ће посадити по једно дрво за сваког посетиоца концерта. Поред концерта у Токију, у Јапану је одржан још један концерт – у Кјоту у храму „Тоји” где су наступили „Д јелоу меџик оркестра”.
После Токија уследили су концерти у Шангају, Хамбургу, Лондону, Јоханесбургу, Њујорку и Рио де Жанеиру. Концерт у Вашингтону накнадно је најављен и на њему су наступили Мадона и групе „Полис” и „Металика”.
Једна аматерска група одржала је истим поводом и концерт у британској научној станици на Антарктику.
У оквиру кампање, у 129 земаља света одржано је, у току 24 часа око 7.000 манифестација. Нажалост, концерт у Истанбулу отказан је из безбедносних разлога.
На концертима широм света наступили су, између осталих, и Мадона, Лени Кравиц, Бон Џови, Ђуран Ђуран, и Шерил Кроу.
„Live Earth” је припремио званичне концерте на „Џајент стадиону” у Њујорку „Вемблију” у Лондону, „Оси” у Сиднеју, на плажи Копакабана у Рио де Жанеиру, затвореном стадиону Кока-Коле у Јоханесбургу „Макухари Меше” у Токију, „Оријенталној Бисерној кули” у Шангају и „Нордбанк арени” у Хамбургу.
У Америци, на стадиону спортског клуба „ Џајентс” у Њу Џерсију, наступили су, између осталих, „Бон Јови”, „Полис”, Кањуе Вест, Алиша Киз, Кели Кларксон, Кејти Танстал и некадашњи члан бенда „Пинк Флоyд” Роџер Вотерс.
Зарада од продаје улазница за ове концерте намењена је организацијама као што су „Алианс фор Клајмет Протекшн”, „Клајмет Груп” и „Стоп Клајмет Хаос”.
Како би што боље промовисали предстојећи „Live Earth“ концерт у Хамбургу и скренули пажњу људи на опасност климатских промена, биоскопи широм града нудили су пре концерта бесплатне карте за документарни филм Ала Гора о климатским променама „Ан Инконвениент чруф“, док су поједини ноћни клубови део своје зараде донирали организацији „Live Earth”
На концерту у Хамбургу наступили су Шакира, Енрике Иглесијас и Јусуф Ислам – раније познат као Кет Стивенс.
Концерт одржан на стадиону у Јоханесбургу, поручио је влади Јужне Африке да има још пуно посла када је у питању подизање свести становништва по питању глобалног загревања.
Концерт у Бразилу ипак је одржан, после гаранција о безбедности које су организатори концерта предали суду који је пре само неколико дана забранио одржавање овог догађаја у овој држави.
Међу извођачима који су наступили на плажи Копакабана налазе се Фарел Вилијамс, Лени Кравиц и Мејси Греј. Бразил је једина земља у којој је „Live Earth” концерт био потпуно бесплатан за све посетиоце.
Концерту у Кини посвећено је мало медијске пажње, а већина посетилаца се жалила на високе цене карата. На концерту у Шангају наступили су углавном локални уметници, међу којима је једина права звезда легенда из Хонгконга, Исон Чан. Кина је један од највећих емитера угљен-диоксида на свету, тако да је и са овог места послата јасна порука.
Организатори пројекта су очекивали да ће путем телевизије, радија, филма и Интернета, који су преносили концерт, успети да допру до око две милијарде људи у свим крајевима планете.
Пројекат „Спасимо Земљу” лансирао је бивши амерички потпредседник Ал Гор, у сарадњи са филмском звездом Камерон Дијаз, пренела је агенција Бета.
Бивши амерички потпредседник Ал Гор, који је иницирао и пројекат „Спасимо сами себе”, препознатљив по скраћеници СОС, поручио је, путем видео-линка, хиљадама људи на концертима у Сиднеју и Токију да је дошао тренутак да се крене са исцељењем планете.
Гор је поручио љубитељима рок музике да треба да се придруже борби против глобалног загревања. Јучерашњи концерти означили су почетак кампање која ће се наставити током целе године, а предводи је Алијанса за заштиту климе чији је Гор председник. Та алијанса има „партнере” у више западних земаља које желе да присиле корпорације и владе да предузму хитне и трајне мере којима би се решила криза глобалног загревања. Циљ „Live Earth” је да се постави „зелени пример” за све друге музичке догађаје, примењивањем еколошки прихватљивих мера по питању осветљења, струје и превоза опреме и бендова. Критичари овог музичког пројекта поручују да се шаље двосмислена порука свету, јер музичке звезде на концертима долазе авионима који „гутају” бензин.
Организатори концерата узвраћају да ће музичке манифестације широм света бити „зелене” што је могуће више и да је употреба за бензином искључена, а да ће бити коришћено само еколошко гориво – биодизел.
Како би смањили уништавање додатно уништавање животне средине за време трајања концерата, организатори су замолили све посетиоце да своје ђубре одлажу у девет различитих категорија како би рециклажа тих производа ишла што лакше. Посађено је и дрвеће како би се смањиле емисије угљен-диоскида.
Циљ ове „светске журке” је да подстакне стварање глобалног покрета „Јавите се на позив” који би помагао решавању еколошке кризе изазване наглим отопљавањем.
Politika
|