Ima jedan drugi ekonomista koji se zvao Kondratjev, veoma poznato ime u ekonomiji, bio je ministar u sovjetskoj vladi posle revolucije, sto ce reci komunista koji je dobro poznavao Marksov kapital.
E bas taj Kondratjev je mnogo proucavao privredne cikluse i konjukturu trzista i i oko 1930 je objavio rezultate svojih istrazivanja (koga ineteresuje nek potrazi).
Izmedju ostalog, iako se slaze sa Marksovom analizom i tacno je da je Marks dobro uocio sta je problem kapitalistickog nacina proizvodnje (problem raspodele, dugorocna odrzivost traznje koja proizilazi iz toga...), Kondratjev kaze da su takvi ciklusi normalni a da se kapitalisticka privreda nakon depresije opet vraca u fazu ekspanzije te da je kapitalizam odrziv privredni sistem.
Zbog ovog poslednjeg ubrzo je poslat u Sibir a potom i streljan.
Vreme je pokazalo da se kapitalizam ipak izvukao iz velike depresije 30ih godina, kao i iz prethodnih, a da se marksisticki nacin proizvodnje pokazao kao neefikasan (radio ne radio, svira ti radio).
Kao ilustraciju za ovu neefikasnost moze se uzeti poredjenje SFRJ, kao svetlijeg primera socijalisticke privrede sa privredom Savezne Republike Nemacke. Paradoksalno, statistika pokazuje da je u SFRJ trebalo vise angazovanog kapitala po jedinici GDP nego u SRN, iako je SFRJ oskudevala u kapitalu a obilovala u radnoj snazi, u poredjenju sa Nemackom.
|