PWM upravljanje brzinom istosmjernog motora

PWM upravljanje brzinom istosmjernog motora

offline
  • Letty 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 12

Evo treba mi pomoc za ovaj projekt buduci da neznam nista u vezi prakticnog dijela vezanog za elektroniku, prvi put se susrecem sa takvim stvarima i neznam sta da radim.

Projekt:
PWM upravljanje brzinom istosmjernog motora.
Sa dva tipkala - jedno povećava brzinu, drugo smanjuje brzinu.
Pokrece se sa tranzistorom bs170 500ma.
Treba se napisati kod u VHDL-u.
Imam taj motor - ventilator.



On ima 4 zice kao sto se vidi na slici. Ja koristim dvije. Pomocu jedne se povecava, pomocu druge smanjuje brzina. A one dvije.. Pojma nemam. Takoder neznam koja je za sto.
Profesor je rekao da se moze provjeriti koja za sto sluzi, ali kako?

Hvala na svakoj pomoci Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Maj 2011
  • Poruke: 26

Napisano: 29 Jan 2012 15:43

Nisam bas siguran da je ovo pravo mesto za ovakvo pitanje,ali evo ti jedna adresa gde bi mogla naci moguci odgovor : ethesis.nitrkl.ac.in/1971/1/10607021_Sarika.....thesis.pdf
Pozdrav!

Dopuna: 29 Jan 2012 16:13

P.S.: S` obzirom da neznam,odnosno ne mogu naci nikakve podatke u vezi datof ventilatora u vezi rasporeda zica,a pod pretpostavkom da se sve 4 koriste za napajanje i da je za napajanje datog motora potreban trofazni napon,evo jedne shemice sa neta:
enide.net/webcms/?page=power-pic-rgb

Pozdrav!



offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

miki73pn :: P.S.: S` obzirom da neznam,odnosno ne mogu naci nikakve podatke u vezi datof ventilatora u vezi rasporeda zica,a pod pretpostavkom da se sve 4 koriste za napajanje i da je za napajanje datog motora potreban trofazni napon

Na slici se vidi da je u pitanju motor koji radi na 12V DC. Tako da su dve žice za napajanje, a dve žice su senzor koji se koristi za kontrolu broja obrtaja.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1121 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 6 sakrivenih i 1100 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, bokisha253, GandorCC, gomago, Hexe, ikan, Kandrbandrdzilo, mačković, mercedesamg, milos97, mnn2, moldway, mrvica78, Oscar, ruma