Ове батине сасвим сигурно немају никакве везе са факултетом, једино могу да сумњам да су у вези са доделом лиценци за рад високих школа, каже проф. Јанићијевић
Професор београдског Економског факултета и члан Комисије за акредитацију и проверу квалитета др Небојша Јанићијевић јуче ујутру је претучен испред свог стана на Новом Београду. Професор Јанићијевић, и не само он, јучерашње батине повезује са доделом лиценци за рад високим школама. Наиме, пре неколико дана Акредитациона комисија се огласила у јавности саопштивши да се на њих врши притисак и да су изложени претњама. Ово тело је претходног месеца делило акредитације за рад високих школа у Србији, а после саопштавања одлуке један број виших школа није добио лиценцу за рад и сада не могу да уписују нове студенте.
– Никада до сада у професорској каријери нисам имао ни препирку са студентом – рекао је јуче за наш лист професор др Јанићијевић који предаје организацију предузећа.
„Моји испити у јуну су већ прошли и нико од студената којима сам ја прегледао задатке није пао на испиту. Не. Ове батине сасвим сигурно немају никакве везе са факултетом. Једино могу да сумњам да је то у вези са Акредитационом комисијом. И председнику Комисије за акредитацију професору др Слободану Арсенијевићу су претили. Ректор Универзитета „Мегатренд” Мића Јовановић је преко многих медија нападао комисију, колегу Арсенијевића и мене, кривећи нас за наводне грешке, неправилности и сукоб интереса незадовољан што две више школе Мегатренда нису добиле акредитацију”, каже професор Јанићијевић.
Професор Економског факултета објашњава да је он у Акредитационој комисији управо био задужен за друштвено-хуманистичку област, тачније за економске, пословне и школе менаџмента. Такође, истиче да ни на кога не може да упре прстом и каже тај је „послао батинаше”, посебно што су многе школе, тачније њихови власници и директори, у жељи да добију дозволу за рад, доставили комисији и лажне податке, што већ потпада под криминал.
Батине су уједно можда и упозорење члановима Националног савета за високо образовање које управо ових дана разматра жалбе. Јер, сви који су остали без акредитације имају право да се жале Савету који може да одбије или прихвати жалбу, или, пак, да нама врати предмет на поновно разматрање. Не треба заборавити да ускоро следи још један и то много већи посао – акредитација универзитета и факултета – указује Јанићијевић.
Када је кренуо на посао улазећи у аутомобил чуо је да га неко зове. Окренуо се и добио ударац песницом. Један, па други… Не зна тачно колико је било. Сећа се да га је један нападач ударао, док је други стајао поред кола.
Почео сам да се браним и да вичем. Они су побегли, дошла је полиција, дао сам изјаву. Полиција ме је упутила у Земунску болницу где су ми ставили копчу на образ изнад усне. Претходно вече сам имао две чудна позива. Два пута ме је на кућни број телефона неко звао, али није хтео да се јави – прича професор Јанићијевић.
Да је Комисија за акредитацију радила под притиском каже за „Политику” и председник те комисије професор др Слободан Арсенијевић. Он је на то упозорио и приликом саопштавања резултата рада Акредитационе комисије, када су од око 80 виших школа само њих 33 добиле акредитацију.
И у саопштењу са сајта Министарства просвете истиче се да је Комисија за акредитацију „у току свог рада била изложена сметњама, притисцима и дисквалификацијама од неких школа које нису испуниле стандарде за акредитацију”.
Нисмо подлегли притисцима. И надамо се да то неће учинити ни Национални савет за високо образовање. Ја се никога не бојим. А Акредитациона комисија је компактна, радили смо поштено, по закону. Нико сам није ништа одлучивао – рекао нам је јуче у телефонском разговору професор Арсенијевић који би требало данас да се састане са члановима Националног савета за високо образовање.
http://www.politika.rs/detaljno.php?nid=32203
|