offline
- xpforswodniw
- Ugledni građanin
- Pridružio: 04 Apr 2006
- Poruke: 460
|
Pravo u Novom Sadu interesuje i mene, pa sam ja skino sa neta ovaj clanak koji je napisao jedan student:
Iako važi za jedan od najtežih i najzahtevnijih fakulteta (uostalom, koji nije težak i zahtevan?), uz malo sreće i dobrih uputstava od starijih kolega, fakultet se može završiti bez veće muke.
Odmah pri upisu ćete shvatiti da vam administracioni ili takozvani šalterski poslovi ne idu od ruke, pa bi bilo idealno sprijateljiti se sa bar jednom šalterskom službenicom koja vam MNOGO može kasnije pomoći (uz zauzvrat kaficu, čokoladicu, pribor za heklanje, itd.) u npr. odlaganju ispita i sličnim stvarima…
Za studente na budžetu važi pravilo da su predavanja i vežbe obavezni mada se predavanja vrlo lako mogu eskivirati jer malo koji profesor vodi evidenciju koji su studenti prisutni (što bi bilo i teško izvodljivo, jer ih na prvoj godini ima oko 300 -400). Predavanja uglavnom nisu nešto korisna (kao što su na drugoj, trećoj i četvrtoj godini) jer profesori uglavnom prepričavaju gradivo iz knjige, bez nekih većih objašnjenja onog nejasnog jer za to služe vežbe i konsultacije. Mada, mogli biste s' vremena na vreme da se pojavite na ponekom predavanju, čisto da biste ostali u toku i da bi vas profesor barem primetio.
Vežbe se malo teže mogu izbeći a obavezne su zbog potpisa koji dobijate na kraju semestra i bez kojih studenti sa budžeta ne mogu overiti semestar (kao i bez potpisa sa predavanja). Tako da biste trebali otići na prva dva predavanja kad vam se profesor predstavi i kad vam da literaturu iz koje treba da spremate ispite, kao i kad se odlučite iz kojih predmeta ćete ići na vežbe, pošto su prijave za vežbe na predavanjima. Vežbe su obavezne iz dva predmeta - po slobodnom izboru a preporučljive su one iz Rimskog prava jer materija tog ispita čini osnovu mnogih drugih ispita.
Na prvoj godini ispiti nemaju mnogo veze sa pravom i uglavnom se vrte oko nekih najosnovnijih stvari iz oblasti opšte kulture i polako vas uvode u oblast prava. Ima ih ukupno šest (za studente opšteg smera) od čega su 4 potrebna za uslov. Prvi ispit bi trebalo da vam bude Opšta istorija države i prava jer je predmet jednosemestralan i može se polagati već u januaru (što bi bilo preporučljivo, da bi se ostavilo više vremena za ostale ispite). Za overu prvog semestra, kao što je već rečeno, potrebni su potpisi sa predavanja i vežbi, kao i da položite jedan ispit i jedan kolokvijum (ispit - Opšta istorija a kolokvijum je preporučljivo polagati iz vežbi koje ste pohađali). Ukoliko ne položite ispit, morate položiti još jedan kolokvijum. Takođe, do kraja semestra obavezno je napisati i jedan seminarski rad, iz predmeta po izboru.
Ispiti na prvoj godini su:
1. OPŠTA ISTORIJA DRŽAVE i PRAVA - kod profesora S. Šarkića,koji ne traži puno detaljisanja za prolaznu ocenu, ali se najosnovnije mora znati.
2. SOCIOLOGIJA - kod profesora M. Marjanovića, isto tako sa najosnovnijim znanjem za prolaznu ocenu, s tim što se kod ovog ispita dosta toga može povezati sa osnovnim znanjem iz srednje škole tako da preterano bubanje nije potrebno.
3. TEORIJA DRŽAVE i PRAVA - kod profesorice G. Vukadinović, malo apstraktan ispit jer se previše teoretiše, ali za filozofske i pesničke duše - nikakav problem.
4. RIMSKO PRAVO - kod profesora A.Malenice i M.Sic, ispit koji bi trebalo što bolje da naučite jer u mnogome olakšava spremanje ostalih ispita, a zbog toga što naš pravni sistem počiva na institutima Rimskog prava pa se tako neke osnovne stvari provlače i kroz kasnije ispite.
5. EKONOMIJA - preporučljivo je polagati kod profesora Đ. Popova, koji traži najosnovnije dok druga žele da čuju što detaljnije izlaganje.
6. NACIONALNA ISTORIJA - ispit težak samo zbog profesorice Lj.Krkljuš , čiji kriterijumi variraju od ispita do ispita i znaju biti veoma visoki, tako da izgleda skoro nemoguće položiti ga ali se vremenom i on skine sa liste…
Praktičnog dela nastave skoro da i nema a tek na po kojim vežbama na drugoj, trećoj i četvrtoj godini se studenti vode na sud da vide kako ta velelepna institucija izgleda, mada ni ta poseta ne znači puno jer studenti uglavnom još nisu upoznati sa materijom pa im suđenje izgleda kao španska serija na kineskom jeziku. Iako je na fakultetu napravljena i sala za simulaciju suđenja, ona se ne koristi onoliko često koliko bi trebala. Ono što je možda i najvažnije - a to je praksa i sprovođenje naučenog u delo - izuzetno nedostaje što se možda i shvati tek pri prvom zaposlenju ili praktičnom radu izvan fakulteta. Rešenja za to nažalost nema jer predavači sa vežbi vode grupe na suđenja možda dva do tri puta u toku godine a malo je onih koji se samoinicijativno prošetaju do suda i otprate neko suđenje koje je otvoreno za javnost. Samo slušanje suđenja ne pomaže mnogo za učenje ispita ali za razumevanje vec naučenog je od izuzetnog značaja. Idealno bi bilo kad bi praktičan rad (da li u sudu ili na vežbama) tekao paralelno sa pređenim gradivom, kako bi se naučeno odmah i primenilo u praksi, pa makar i fiktivnoj, i kako bi se cela materija što bolje razumela.
Na fakultetu postoje studentska udruženja (jedno - dva stalna i par onih u pokušaju opstanka), koja i ne služe toliko nekoj svrsi dok se ne potegne pitanje organizovanja žurki ili izleta, studentskih popusta, obaranja uslova ili sitnih protesta. Studentske i apsolventske ekskurzije, Pravnijade i raznorazne posete i obilasci se organizuju svake godine po veoma povoljnim cenama.
Sve u svemu, ako ste se odlučili za Pravni fakultet, pokušajte da studiranje i obitavanje na njemu iskoristite na najbolji mogući način. Ne morate biti toliko aktivni na predavanjima i vežbama, ne morate učiti od sumraka do svitanja ali trudite se da upoznate što više ljudi jer će vam svi oni kad-tad biti od koristi (za razmenu knjiga ili skripti, za preporuku kod koga polagati ispit, da mu podvalite indeks da umesto vas pokupi potpis itd.). Probajte da kontaktirate i sa profesorima, da idete na konsultacije kako bi vas barem otprilike zapamtili ili odali neke cake za ispit koje ne odaju svima.
Budite u toku, radite onoliko koliko zaista možete (a možete ponekad i više), ne opuštajte se previše i sve one priče o Pravnom fakultetu kao najgorem i najtežem, pašće u vodu.
|