Na svakom fakultetu u Becu se moze dobiti besplatna brosura na vecini relevantnih jezika (engleski, sr-hr, turski, poljski, ceski, slovacki itd.), i to sa specificnim podacima koji su potrebni za svaku zemlju posebno, posto nije procedura ista za studente iz razlicitih zemalja.
Procedura je od prilike sledeca:
Saljes na fakultet molbu za upis na smer isti ili srodan onom smeru koji vec studiras u SR/HR/BiH
Prilazes sledece:
- potvrdu o studiranju (istu onu kao za zdravstveno ili dodatak) sa prevodom
- diplomu srednje sa prevodom
- svedocanstva srednje skole sa prevodom (samo ukoliko se izricito zahteva)
- CV na nemackom (ili preveden)
Kada ti fakultet odobri prijem, sa tom potvrdom ides u ambasadu da predas za vizu. Potrebno ti je:
- potvrda o prijemu ( ovo nije potvrda o upisu!!! )
- finansijska garancija (polozis pare na stednu knjizicu)
- garancija o obezbedjenom smestaju (studentski dom, neciji stan)
--- ukoliko ti privatno lice obezbedjuje smestaj ona:
--- pismena izjava o prijemu na stanovanje, overena u pisarnici (naravno, u Austriji)
--- kopiju ugovora o stanu (on mora da bude stranka na cije ime glasi ugovor)
====== za sledece se treba raspitati, menjalo se nesto =====
- lekarski pregled (za ovo ti prvo treba formular iz ambasade koji ce lekar da popuni) - PREVEDEN !!! (mora se prevesti i pecat od lekara iako je sam formular na oba jezika)
- osiguranje na mesec dana. Poseban formular je u pitanju, i na njemu je naznaceno da vazi samo kao sporazum izmedju Srbije i Austrije. U Negotinu sam ga izvadio tamo gde se vade i produzavaju zdravstvene knjizice. Pazi za koje dane popunjavas osiguranje, treba da poklopis sa pocetkom trajanja vize, a ne sa danom predaje formulara.
======
E sada, trebalo bi prvo da se dobije posetilacka viza, koliko da odes da izregulises upis i uplatis skolarinu. Prvo te posalju na proveru jezika, pa ako znas nemacki onda odmah prelazis u redovne studente. Ukoliko ne znas nemacki, onda moras prvo na ucenje nemackog (u sklopu fakulteta), pa opet na proveru znanja (ja sam izasao na proveru nakon 4 meseca kurasa i prosao sam sa trojkom, s tim sto nije da bas nisam znao nista nemackog).
Skolarina za redovne studente na TU Wien je 15 evra po semestru za nas koji smo upisali dok je Djindjic bio ziv. Sada je valjda 740 evra po semestru. Vanredni su i ranije placali veliku cenu (ja sam placao oko 400 dok sam bio vanredan, tj. dok nisam polozio nemacki).
Da se vratimo na vizu:
Kada uplatis semestar, da li redovno ili vanredno, posle nekih mesec dana ti stize povrda o upisu semestra (4 kopije + jos jedan list + studenska knjizica sa nalepnicom za taj semestar).
Sa tim, i ostalim dokumentima (izvodi, pasos, potvrde o finansiranju i stanovanju itd.) odes u ambasadu i predas za studensku vizu. Ceka se do 2 meseca na dobijanje ove vize, zato lepo izracunaj da ne zakasnis na pocetak semestra.
Meni je ceo postupak dobijanja studenske vize trajao od novembra do aprila, s tim sto sam morao ponovo kod nas da upisem fakultet (posto sam vec zavrsio Visu skolu, i nisu hteli da me prime kao na nastavak studiranja), pa su mi jednom vratili dokumenta zato sto nisam potpisao CV, pa sam onda sa ambasadom morao da se dokazujem da je stedna knjizica moja, posto nigde ne stoji ime na knjizici...
Dopuna: 24 Jun 2007 22:02
E da, ukoliko ti privatno lice garantuje finansijsku sigurnost, to lice mora za sebe da ima 650 evra, plus za tebe 650 evra, znaci mora da ima platu od 1300 evra mesecno ukoliko nema svoje maloletne dece (za svako maloletno dete otpada po ~300 evra mesecno).
Ove kvote se odredjuju na pocetku godine za tekucu godinu.
|