Fizičari iz Narodne Republike Kine i Sjedinjenih Američkih Država došli su do iznenađujućeg otkrića u proučavanju neutrina, koje bi moglo da objasni dominantnost materije nad antimaterijom u svemiru.
Očekuje se da će istraživanje subatomskih čestica, sprovedeno u nuklearnoj elektrani na jugu NR Kine, odrediti budućnost fizike čestica, prenela je kineska državna novinska agencija Sinhua.
Prema podacima prikupljenim u dva moćna nuklearna reaktora elektrane "Daja bej" u provinciji Guangdong, naučnici iz više zemalja potvrdili su i izmerili treći tip oscilacije neutrina, izjavio je na konferenciji za štampu u Pekingu Vang Jifang, predsednik kineskog Instituta za fiziku (IHEP), koji je deo Kineske akademije nauka (CAS).
Neutrini, elementarne čestice koje su preplavile svemir u najranijim momentim nakon Velikog praska, konstantno nastaju u središtu zvezda i drugih nuklearnih reakcija.
Putujući gotovo brzinom svetlosti, tri osnovna tipa neutrina: elektronski, mionski i tau neutrino, kao i njihove odgovarajuće antičestice, mešaju se i osciliraju.
Tu aktivnost je, međutim, izrazito teško otkriti.
Dva tipa neutrinskih oscilacija, solarna i atmosferska, potvrđene su u eksperimentima izvedenim u 1960-im i 1990-im, dok treći tip oscilacije nije detektovan pre eksperimenta "Daja bej".
Naučnici su od decembra posmatrali desetine hiljada interakcija elektronskih antineutrina unutar šest detektora instaliranih u brdima pored snažnih nuklearnih reaktora, naveo je Vang.
Podaci su po prvi put pokazali snažne signale efekta za kojim su naučnici tragali, tzv. "ugla mešanja", nazvanog Teta 1/3, novog tipa oscilacije neutrina, dodao je Vang.
"Iznenađujuće je velik. Naša precizna merenja upotpuniće razumevanje neutrinskih oscilacija i utrti put budućem razumevanju asimetrije materije i antimaterije u svemiru", rekao je Vang.
Naučnici smatraju da je snažna vrelina Velikog praska stvorila jednaku količinu materije i njenog "odraza u ogledalu" - antimaterije.
Međutim, budući da čovečanstvo živi u svetu u kome je materija izrazito dominantna, fizičare je zbunjivao očigledan "nestanak" antimaterije.
Kineski fizičari predložili su istraživanje trećeg tipa oscilacije neutrina putem proučavanja neutrina proizvedenih u nuklearnim reaktorima i merenjem amplitude oscilacija, izjavio je akademik i direktor Kineskog društva fizičara Džao Guangda, navodeći da će novo istraživanje "odrediti budućnost fizike čestica".
"Misterija zašto antimaterija nestaje može biti rešena", dodao je Džao.
Fizičar kalifornijskog univerziteta "Berkli", Kam-Biu Luk rekao je da će rezultati istraživanja takođe predstavljati veliki doprinos razumevanju uloge neutrina u evoluciji osnovnih tipova materije nastale u najranijim trenucima nakon Velikog praska.
"Ostvarili smo izvanredan uspeh u detektovanju elektronskih antineutrina koji nestaju na putu od reaktora do detektora udaljenih dva kilometra", naveo je Luk.
NR Kina i SAD lansirale su eksperiment "Daja bej" 2006, a u njemu učestvuje 250 istraživača iz 39 svetskih institucija.
Izvor: http://www.b92.rs/zivot/vesti.php?yyyy=2012&mm....._id=589362
|