Kvantno računarstvo ima potencijal koji može revolucionarizirati mnoga područja informacijskih tehnologija.
Dvojica švicarskih znanstvenika napravila su veliki korak prema nadolasku ere kvantnih računala jer su uspjela napraviti uređaj koji odgovara tranzistorima u današnjim procesorima.
Hans-Andreas Engel i Daniel Loss sa Sveučilišta Basel u Švicarskoj objasnili su kako napraviti uređaj nazvan spin-parity meter (brojač pariteta okreta) koji je ekvivalent tranzistorima u današnjim računalima.
Naime, kvantna računala umjesto elektroničkih krugova koriste čestice, odnosno njihov osnovni "građevni materijal" su elektroni, fotoni ili atomi, a podaci se predstavljaju kvantnim stanjima kao što su orijentacija spina (tj. unutarnji zakretni moment).
Kod kvantnih računala koja se zasnivaju na kvantnoj fizici i bizarnom svijetu subatomskog prostora govori se o kvantnim bitima, odnosno qubitima.
Kvantna računala zamjenjuju informacije koje su enkodirane uz pomoć magnetskih stanja – spinova – elektrona za binarno 1 i 0 kod konvencionalnih procesora.
Qubit, pak, za razliku od bita (binary digit) nosi više od jednog bita informacija. Upravo zato jer parovi elektrona mogu biti mješavina spin kombinacija, kvantna računala su u stanju enkodirati informacije u puno više stanja, što ih čini milijune puta moćnijima od današnjih računala.
Primjerice, s desetak qubita, znanstvenici procjenjuju da bi kvantno računalo nadmašilo sposobnosti većine predškolske djece, a računalo sa 100 stanja bi moglo izvršavati operacije s čak 2 na stotu brojeva odjednom.
Neki procjenjuju da bi to moglo povećati snagu današnjih poslužitelja toliko da bi prosječan server mogao stati u jedan dlanovnik.
Engel i Loss pokazali su kako je moguće mjeriti okrete, odnosno spinove elektrona bez da ih se ometa, a svoj rad temelje na radu Davida DiVincenza i njegovog tima na IBM-u.
Njihov rad pokazuje kako računanje može biti izvršeno mapiranjem podataka kako se oni šire mrežom komponenti i kreiran je tako da izbjegne zamke u koje su upadali ranije kvantne računalne teorije koje tretiraju podatke na puno konvencionalniji način koji se temelji na krugovima.
Drugim riječima, oni su pronašli način kako u kvantnomehaničkom računalu "pročitati" podatke te ih potom procesirati, bez da se utječe na njihova kvantna stanja.
Više informacija o kvantnom računarstvu i o ovom otkriću možete pronaći na stranicama časopisa Nature.
http://www.iskon.hr/tehnoklik/page/2005/07/25/0278006.html
|