Lava koju vulkan izbacuje već mesec dana postepeno je rasla i približavala se površini mora, dok iz njega nije izronilo potpuno novo vulkansko ostrvo. Meštani već smišljaju njegovo ime, iako je zbog blizine ostrvu Ijeru vrlo verovatno da će se, ako vulkan ostane aktivan još neko vreme, spojiti s njim.
Ostvro Ijero, koje ima preko 500 vulkanskih kupa i koje je u poslednja četiri meseca osetio više od 10.000 potresa, u subotu je bilo pogođen zemljotresom magnitude 4,3 stepena po Rihterovoj skali. To je obnovilo strahove od velike erupcije, koje su opravdale i povećane količine magme koje su napravile novu zemljanu površinu.
Zanimljive činjenice o podvodnim vulkanima:
• Tri četrvrtine sve lave koja eruptira u toku godine potiče od podvodnih vulkana!
• Voda hladi lavu i formira koru.
• Postoji preko 5.000 podvodnih vulkana za koje znamo, ali neke je teško pronaći, čak i sa današnjom tehnologijom. To je zato što je na ekstremnim dubinama pritisak previsok i voda ne može da ključa, pa je geolozima teško da ih “čuju”.
• Kanarska ostrva su u potpunosti vulkanskog porekla, ali po tome nisu jedinstvena na svetu: Havaji su takođe vulkani koji su postepeno izronili iz mora.
• Havaji će kroz nekoliko stotina hiljada godina dobiti novo ostrvo, koje već ima ime: Loihi. Trenutno se nalazi na oko 900 metara ispod površine okeana.
Zaista zanimljivo!
Izgleda da se kod Kanarskih ostrva, dejstvom endogenih sila, geološki procesi ubrzano odvijaju.
Pitamo se: Kada li će nastati ostrvo? Kakav bi mu naziv mogli dati? Kolike će površine biti i kada će se živi organizmi naseliti tamo?
Od zanimljivosti o podvodnim vulkanima, u meni je najveće interesovanje izazvalo imenovanje budućeg havajskog ostrva. Koliko li je sigurno ovo predviđanje i na čemu se zasniva?