Goran i Jelena rođeni juče u Novom Sadu kao prvi blizanci iz Nacionalnog programa vantelesne oplodnje, roditelji ne mogu da opišu sreću
Mašala... Goran (u prvom planu) i Jelena su zdrave i snažne bebe
Prvi blizanci iz epruvete u Srbiji rođeni su juče u novosadskom porodilištu „Betanija“, i to zahvaljujući Nacionalnom programu besplatne vantelesne oplodnje.
Nataša Gaković (2, frizer iz Čuruga, porodila se u osam sati i devet minuta, tako što je prvo rodila sina Gorana, teškog 2.430 grama, a minut kasnije i ćerku Jelenu, tešku 2.620 grama. Presrećna majka rekla je za Press da je ovaj trenutak bukvalno čekala godinama.
- Ne mogu da opišem svoju sreću. Pre sedam godina imala sam vanmateričnu trudnoću i od tada nisam mogla da zatrudnim. Nikako nisam odustajala, pa sam se prijavila za Nacionalni program besplatne vantelesne oplodnje.
Država dotira 3.500 evra po ženi
Nacionalni program vantelesne oplodnje u Novom Sadu počeo je u oktobru prošle godine i do sada je kroz njega prošlo 177 žena, od kojih je 135 završilo program. Uslov da žene uđu u program jeste da nisu starije od 28 godina i da ne boluju od steriliteta. Doktorka Vesna Kopitović kaže da je porodilište „Betanija“ opremu dobilo od Kliničkog centra „Vojvodina“, a da država dotira 3.500 evra za svaku ženu, ali i da plaća samo jedan pokušaj.
Sada sam najsrećnija mama na svetu - priča Nataša, i dodaje da je sticajem okolnosti, pošto se porodila pre vremena, carskim rezom u 35. nedelji trudnoće, zapravo pretekla Jasminu Škuncu, ženu koja je po programu trebalo prva da se porodi.
Otac blizanaca Snežan Gaković (30), radnik obezbeđenja u jednoj firmi u Čurugu, od uzbuđenja nije mogao da nađe prave reči i opiše kako se oseća.
- Godinama čekamo ovaj trenutak! U kući smo sve pripremili za dolazak dece, sve smo kupili duplo - krevece, benkice, sve. Za devojčicu roze, za dečaka plavo. Upravo se pripremam za slavlje, praviću ga kod kuće - govori Snežan drhtavim glasom.
Sreću zbog rođenja prvih blizanaca zahvaljujući Nacionalnom programu vantelesne oplodnje jedva sakriva i ginekolog doc. dr Vesna Kopitović, šef tima Odeljenja za asistiranu reprodukciju u Novom Sadu.
- Nema ništa lepše nego kada vidite da je vaš rad uspeo, da su roditelji srećni. Ja sam vodila računa o Nataši tokom cele trudnoće i sada, kada vidim ove bebe, za mene nema lepšeg poklona - kaže Kopitovićeva.
Doktorka Nada Tabaš, reproduktivni biolog, kaže za Press da je metoda koja se koristi, odnosno mikrofertilizacija veoma komplikovan medicinski zahvat:
- Prvenstveno jer zahteva uskospecijalizovan stručni kadar. Metoda podrazumeva ubacivanje spermatozoida direktno u matericu, posle čega se čeka dve nedelje da se vidi da li je postupak bio uspešan.
Interesovanje parova bez dece za ovu metodu je ogromno. Par koji se sada prijavi Odeljenju za asistiranu reprodukciju stići će na red tek u aprilu naredne godine.
Bitno je napomenuti i da se uspešnost začeća pomoću vantelesne oplodnje kreće od 40 do 50 odsto, što je, kako kažu stručnjaci iz novosadske „Betanije“, „veoma dobar rezultat“.
(Z. Z.)
http://www.pressonline.rs/vest.jsp?id=12864§ionId=33
|