offline
- Puky
- Scottish rebel
- Pridružio: 18 Apr 2003
- Poruke: 5815
- Gde živiš: u Zmajevom gnjezdu
|
Grupa britanskih lekara apelovala je na žene koje žele decu da se porode pre trideset pete godine života. Izvor BBC Serbian
U članku objavljenom u uglednom stručnom časopisu BMJ (British Medical Journal ) ističe se da sve veći broj žena koje odlažu materinstvo da bi se posvetile karijeri rizikuje brojne komplikacije. Da li je, i kada, za ženu prekasno da dobije bebu?
Priroda se ne menja
U poređenju sa situacijom od pre četvrt veka, danas dvostruko više žena starijih od 35 godina rađa decu.
Lekari upozoravaju da su se naše životne prilike možda promenile, ali da priroda nije, i da žene koje čekaju suviše dugo da postanu majke moraju da budu svesne da im preti suočavanje sa brojnim problemima - između ostalih, tu su problemi sa samim začećem, veći rizik od spontanog pobačaja i visoki krvni pritisak. Stručnjaci naglašavaju da društvo, poslodavci i zdravstveni radnici podstiču žene da odlože materinstvo kako bi mogle da se posvete karijeri i 'finasijski se obezbede'.
Gomile razočaranih
Takav stav, kaže za BBC jedan od autora članka, profesor Piter Brod, često dovodi do ogromnog razočaranja:
"Na mojoj klinici redovno srećem gomile razočaranih žena, koje su izgubile sve iluzije. Često je reč o poslovno veoma uspešnim ženama, koje su u životu ostvarile sve što su želele.
One su teško radile, dobro zarađivale, i sad veruju da zahvaljući tome mogu sebi da ispune i tu želju - da postanu majke.
Međutim, dešava se da ustanovimo da njihovi jajnici više ne funkcionišu, ili da je kvalitet sperme njihovih supruga do te mere loš da oni ne mogu da postanu očevi. Te žene iznenada postaju svesne činjenice da više nisu u cvetu mladosti, postaju vrlo zabrinute i pod jakim su stresom."
Problemi posle trideset pete
Doktor Suzan Bjuli, specijalista za visokorizične trudnoće u Gajz and Sent Tomas bolnici u Londonu, slaže se sa mišljenjem svojih kolega i dodaje:
"Problemi sa neplodnošću, odnosno potpunom nesposobnošću da se ostane u drugom stanju, rastu nakon trideset pete godine života, a dramatično se povećavaju posle četrdesete godine.
Brojni pobačaji uglavnom su uzrokovani hromozomskim poremećajima, i slede isti trend. Bukvalno svaka problematična trudnoća sa kojom se suočavam u svom poslu, bilo da je reč o krvarenju, visokom pritisku, dijabetesu, nedonoščadi - a spisak je zaista dug - verovatnija je kod žena starijih od 35, a još verovatnija kod onih starijih od 40 godina.
Te stvari su odavno poznate, i žene su svega toga svesne. No, u poslednjih dvadesetak godina svedoci smo kako produženja životnog veka žene, tako i sve većeg broja starijih majki. Kod većine njih, moram da kažem, sve prođe u redu - ali sve je i više slučajeva koji se ne završe dobro." - kaže Bjuli.
Veliki pritisci na poslu
Kristina Odone, uspešni britanski novinar, udala se prilično kasno. Ona spada u kategoriju 'starijih majki'.
Ona kaže da žene u Velikoj Britaniji, na primer, često ne mogu da biraju kada će da imaju decu zbog 'ogromnog pritiska na radnom mestu':
"Britiš medikal džernal, izgleda, jedino ne ume da nam kaže kako da ubedimo svog šefa da treba da rađamo decu kada imamo 20 ili 30 godina!
Kako da svojim pretpostavljenima objasnimo da bismo hteli da napravimo pauzu u karijeri a da nam oni omoguće da se kasnije vratimo na posao? Kako da to uradimo, a da ne budemo kažnjene? Kako, na kraju krajeva, da rešimo finansijske probleme u životu? Svi mi pokušavamo da uredimo život ne tako što izbegavamo rizike, već tako što se s njima suočavamo.
Pušenje, biciklizam, rađanje
Tako, na primer, neki puše iako znaju da je to štetno. Neki ljudi se voze biciklom kroz grad, iako bi bilo manje opasno da se voze automobilom, i tako dalje... A neki rizikuju zdravlje kasnim porođajem.
Zbog toga je zaista ključno da se, u Britaniji a i drugde, promene zakoni o radu - da bi se ženama omogućilo da imaju decu kada god to požele."
Odluka kada želi da postane majka, naravno, potpuno je individualna stvar svake žene.
Ali, podsetimo na kraju i na savet britanskih lekara: najbolje vreme da žena ima bebu je između dvadesete i tridesete godine, a svako duže odlaganje materinstva nakon te dobi nosi i sve veće rizike...
Preuzeto sa B92 sajta o zdravlju.
[edit by DR]-ispravio sam naslov,ovako je jasnije
|