Redovne kontrole Papa testa

Redovne kontrole Papa testa

offline
  • Pridružio: 15 Sep 2004
  • Poruke: 40

Koliko redovno idete na sistematske preglede? Da li znate zasto je toliko vazno raditi papa test?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Avg 2005
  • Poruke: 400
  • Gde živiš: Zemun

U zadnjih dvadeset godina dva puta. Strasno, znam i sama, ali.... Sva sreca da je ipak sve u redu.



offline
  • Pridružio: 23 Jun 2005
  • Poruke: 111

Trudim se da jednom godisnje obavim i taj posao...inace,test je,cini mi se,vazan radi ranog otkrivanja karcinoma grlica materice,koji je veoma cest...

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2004
  • Poruke: 311
  • Gde živiš: Novi Sad

Na svakih sest meseci radim redovan pregled i uradim i PAPA test, test na hlamidiju i sekret. To mi je, nekako, postala navika. Dojke pregledam sama jednom mesecno. Nekako se osecam sigurnije!

offline
  • nero 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 31 Mar 2005
  • Poruke: 362
  • Gde živiš: Beograd

Skoro nikada, znaci ako slucajno odem kod lekara sto cinim retko doktor sam uradi test a najgore od svega je sto stalno druge savetujem da makar dva puta godisnje idu. Znam da bi trebalo ali mene jednostavno mrzi.

offline
  • Pridružio: 23 Jun 2005
  • Poruke: 243

Bila sam na sistematskom na 2goj god fakulteta,znaci pre dve godine.Nikada nisam radila papa test,znam da treba da ga uradim,kao i sve ostale kako ginekoloske tako i ostale preglede ali nikada ne odem.Valjda zato sto nikada nisam imala ozbiljnijih zdravstvenih problema pa i nemam naviku da idem
Pre dva meseca sam uradila kompletnu analizu krvi,sve je bilo u redu i normali,a ginekoloski pregled jos nikad isam uradila kompletno

offline
  • Puky  Male
  • Scottish rebel
  • Pridružio: 18 Apr 2003
  • Poruke: 5815
  • Gde živiš: u Zmajevom gnjezdu

2001. god sam bio na sistematskom pregledu u VJ i od tada sam redovno servisiran samo kada me nesto zaboli.

A za taj PAPA test si mislila na ovo:
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/07papa.asp

To nije za mene Very Happy

offline
  • Pridružio: 15 Sep 2004
  • Poruke: 40

Obavezno na Papa test!
Papa test jednom godišnje smanjuje rizik umiranja od raka vrata maternice za 90 posto! Zbog toga je pravdoban Papa test izuzetno važan: prvi nakon početka aktivnog spolnog života, a kasnije, prema uputi liječnika. Češće se trebaju kontrolirati mlađe žene, a nešto rjeđe one u postmenopauzi.

Kako se uzima bris
Podjela po Papanicolau
Bethseda podjela
Zloćudni tumori vrata maternice

Idealno bi bilo da svaka žena jednom godišnje ode svom ginekologu i napravi Papa test, jer je to najvažnija pretraga u prevenciji raka vrata maternice. Ginekolog uzima tzv. bris vrata maternice, koji se zatim laboratorijski ispituje. Eventualne maligne stanice otklivaju se metodom bojenja, koju je prije pedesetak godina otkrio grčki znanstvenik Papanicolau, odakle i naziv Papa test.
Uzimanje uzorka je izuzetno jednostavno, brzo i bezbolno, a može se ponavljati bezbroj puta. Korist je velika - to je jedina metoda kojom se otkrivaju pacijentice najugroženije rakom maternice i kojom se dokazuju genitalne infekcije. Godišnja kontrola smanjuje rizik umiranja od raka vrata maternice za 90 posto! Spolno aktivnim ženama Svjetska zdravstvena organizadja preporuča Papa test jednom u dvije godine. Češće kontrole preporučaju se mlađim spolno aktivnim ženama, a nešto rjeđe osobama u postmenopauzi.
Najbolji dani za uzimanje uzorka za Papa test su neposredno poslije menstruacije, pa do sredine ciklusa. Otkriju li se promjene dovoljno rano, to ženi omogućuje poštedno, jednostavno, podnošljivije i relativno lako liječenje.

Kako se uzima bris

Drvenom spatulom ginekolog blagim struganjem uzima stanice sa stražnjeg svoda rodnice, s rodničkog dijela vrata maternice te, pomoću drvenog štapića omotanog vatom, iz kanala vrata maternice. Sve se nanese na prethodno označeno laboratorijsko stakalce, fiksira u alkoholu i šalje u citološki laboratorij, gdje se na uzorak nanosi boja i zatim se pregledava pod mikroskopom. Točnost Papa testa je od 80 do 95 posto.

Podjela po Papanicolau

Još je 1943. godine Papanicolau predložio klasifikaciju nalaza, koju (uz manje izmjene) i danas primjenjuju liječnici u nekim medicinskim centrima i u nekim zemljama. Ta se podjela zasnivala na pet skupina nalaza, koje su se pacijenticama mogle jednostavno objasniti. Redni brojevi označavali su promjene otkrivene nalazom:
Skupina I: negativan nalaz - normalan
Skupina II: negativan nalaz - upala
Skupina III:

III - sumnjiv nalazIIIA ili laka displazija - promjene stanica zbog oštećenja, odstupanja od normalnog izgleda stanica, između normalnoga i rakaIIIB ili teška displazija - moguć početni rak ili "karcinom in situ".

Skupina IV: siguran početni rak
Skupina V: invazivni karcinom.
Displazije ili promjene između normalnoga i raka otkrivaju se kod 2 do 5 posto žena, a ako se ne liječe vrlo je vjerojatno da će napredovati prema višim stupnjevima, pa čak se i razviti u rak (do 15 posto). Ove se promjene mogu liječiti i vratiti u normalno stanje bez bolesti.
Karcinom in situ početni je oblik raka ili površinski rak. Promjenama je zahvaćen samo epitel, ali ne i dublji slojevi tkiva. U toj fazi još je moguće poštedno liječenje, a visok je postotak izlječenja. Prosječna dob u kojoj se pojavljuje početni oblik raka u posljednjih je 30 godina pomaknuta sa 40 na 28 godina.


Bethseda podjela

U citološkom razmazu nalaze se razne stanice: pločaste iz rodnice, cilindrične iz kanala vrata maternice, žljezdane stanice, ponekad i stanice sluznice maternice (endometralne). Tu su također Döderleinovi laktobacili - Bacillus vaginalis flora (izuzetno važne bakterije, koje održavaju prirodnu, kiselu sredinu u rodnici), bijela krvna zrnca, crvena krvna zrnca i razne druge baktelije. Ako postoji infekcija, u uzorku će se naći uzročnici: paraziti (Trichomonas vaginalis), bakterije (razne aerobne i anaerobne bakterije (na primjer, streptokoki, stafilokoki, gonokoki, Chlamydia trachomatis, mikoplazma itd.), gljivice (Candida albicans) i/ili virusi (Herpes virus i HPV-humani papiloma virus).
Klasifikacija uzoraka koja se danas smatra najboljom i primjenjuje u većini medicinskih centara u Hrvatskoj je Bethesda, uvedena 1988. godine. Njome su u staru Papanicolaouu podjelu unesene novosti:

* ocjene primjerenoti uzorka(može li se uzorak protumačiti ili ne);
* uzročnik vaginalne infekcije, prema citološkom nalazu;
* najvažnija promjena - opisna dijagnoza poremećaja: promjene na pločastim ili cilindričnim stanicama: displazije lakog, srednjeg ili teškog stupnja, kardcinom in situ i promjene povezane sa HPV infekcijom (pojava "koilocita");
* SIL (skvamozna intraepitelna lezija), koji označava teško ili slabije oštećenje pločastog epitela.




Zloćudni tumori vrata maternice

Nakon raka dojke, rak vrata maternice najčešća je maligna bolest žena. Brojni su mu uzroci. Veća opasnost prijeti ženama koje su nekoliko puta rađale ili onima koje su imale više pobačaja; ženama koje puše; onima s čestim i upornim upalama rodnice i vrata maternice; osobama koje su prerano stupile u spolne odnose; onima koje često mijenjaju partnere ili imaju odnose s promiskuitetnim partnerima.
Dokazana je izravna veza raka vrata maternice i humanog papiloma virusa (HPV). Za taj virus nema pravog lijeka, iako se veliki uspjesi postižu uporabom interferonskih vaginaleta. Smatra se da je najugroženija skupina adolescentica koje dolaze u dodir s virusom preko zaraženog partnera. Njihov nepripremljeni epitel vrata maternice reagira prvo upalom, a zatim se mijenja prema početnim stadijima raka. Muškarci su prenosioci virusa i, po svemu sudeći, nisu ugroženi.
Pri pregledima kojima se nastoji otkriti rani rak, otkriva se kod 3 do 9 pacijentica na 1000. Više od dvije trećine malignih promjena otkriva se u preinvazivnom stadiju, odnosno kada bolest još nije uzela maha i može se uspješno liječiti (operacijom i/ili zračenjem). Rak vrata maternice najčešći je izmedu 35. i 49. godine života.
Razvitak invazivnog raka vrata maternice prolazi kroz faze od upale, preko displazije lakog stupnja, displazije teškog stupnja do karcinoma in situ. Stoga se razvija godinama, iako postoje takozvane "spray" forme (u manje od 10 posto slučajeva), koje se razvijaju izuzetno brzo, tako da ne prolaze kroz sve faze. Smatra se da se invazivni rak maternice (koji je vidljiv golim okom i zahvaća okolne organe) razvija između 10 i 25 godina. Zbog toga, izuzetno je važan pravodoban Papa test: prvi nakon početka aktivnog spolnog života, a kasnije, prema uputi liječnika, treba odlaziti na periodične kontrole.

Pliva zdravlje hr.

offline
  • Pridružio: 11 Sep 2009
  • Poruke: 1

Ja svakih sest meseci radim papa test i vaginalni sekret jer mi je tako rekao moj ginekolog.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 948 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 5 sakrivenih i 916 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bigfoot, bobomicek, bojan_t, dekan.m, dijica, FOX, gasha, Georgius, ivan1973, janbo, Još malo pa deda, kuntalo, ljuba, Mcdado, Panter, Parker, powSrb, proka89, rodoljub, Romibrat, UAV operator, Vlad000, vladulns, wizzardone, x9, ZetaMan, zziko