offline
- DR
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Okt 2004
- Poruke: 5450
- Gde živiš: Beograd
|
Vaša azbuka kontracepcije
Savremeni parovi imaju na raspolaganju desetak metoda kontracepcije. Ostavili smo za neki drugi put hormonske kapsule, flastere i injekcije, mušku i žensku sterilizaciju, i sabrali sve što je uopšte poznato i što svaka žena treba da zna o najčešćim metodama planiranja porodice, odnosno sprečavanja začeća.
Bez obzira na to za koji metod se opredelite, trebalo bi to da učinite utroje, zajedno sa svojim partnerom i ginekologom. Idealan način kontracepcije - pouzdan, siguran i lak - još uvek nije izmišljen. To kaže prof. dr Natalija Aleksandrovna Gavriš, upravnica Centra za zdravlje žene Ruske Federacije, čiji smo tekst preveli iz „Pravde“, a zatim ga usaglasili s našom praksom uz pomoć dr Slavice Vasiljević, ginekologa-akušera, vlasnice ordinacije „Nerida“ i dugogodišnje saradnice „Blica“.
- Abortus je najgore rešenje - ističe dr Vasiljević. - Apelujem na devojke i žene da se, umesto na bolnička odeljenja za prekide trudnoće, javljaju u savetovališta za planiranje porodice. Ima ih svaki dom zdravlja, a pouzdano znam da je u mnogim privatnim ordinacijama, kao u mojoj, to takođe besplatno. U Srbiji sada to čini samo šest odsto žena, tek svaka 17. buduća majka.
Mnogi parovi, dodaje, praktikuju prekid polnog čina, pre trudnoće žene najčešće piju hormonske pilule, a posle porođaja ugrađuju spirale, ali bitno je reći da svaki par može da nađe metod koji im najviše odgovara i koji pouzdano štiti u 90, 95 ili 99 odsto slučajeva.
CDC/JS
Antibebi pilule
Kontraceptivne pilule sadrže malu količinu hormona, po dejstvu sličnih ženskim hormonima - estrogenu i progesteronu. Oni sprečavaju ovulaciju i zgušnjavaju sekreciju na grliću, čime se onemogućava prodor spermatozoida. Prva tableta se uzima prvog dana menstruacije ili odmah posle abortusa, a zatim po jedna svakodnevno u isto vreme. Pakovanja sadrže 21 tabletu. Pre otvaranja sledeće kutije pravi se pauza od sedam dana, bez obzira na to kada je nastupila menstruacija. Ako ste zaboravili da popijete pilulu, uradite to čim ste se setili, čak i ako treba da popijete dve istog dana. Ako ste zaboravili dve ili više tableta, treba da uzimate po dve dnevno dok ne uhvatite ritam. Te sedmice treba koristiti kondom. Ako niste dobili menstruaciju, morate da odete kod ginekologa.
Plusevi
- potpuno su bezopasne
- nisu vezane za polni čin
- ako ne postoje kontraindikacije, mogu se uzimati onoliko dugo koliko želite
- mogu da se piju odmah posle abortusa.
- ako ne dojite bebu, pilule mogu da počnu da se uzimaju tri sedmice posle porođaja
- menstruacije postaju redovne, manje obilne i manje bolne
Minusi
ponekad se javljaju neželjena dejstva koja nisu štetna i obično prolaze ili se smanjuju posle nekoliko meseci uzimanja pilula (laka mučnina, malo povećanje težine, glavobolja i vrtoglavica, bolne dojke, krvav sekret između menst.); pojedine tegobe sprečava uzimanje pilule pre spavanja
Kontraindikacije
- sumnja na trudnoću
- dojenje
- vaginalno krvarenje nepoznatog uzroka
- pušenje posle 35. godine
- visok pritisak, bolesti srca, migrene
- rak dojke, uključujući izlečeni
- bolesti jetre i žuči u akutnoj fazi
- imate jake bolove u stomaku
- osećate jake bolove u grudima ili imate astmu
- patite od jakih glavobolja, praćene smetnjama s vidom
- imate jake bolove u nogama
Spermicidi
Spermicidi su hemijska kontraceptivna sredstva (u vidu krema pena, želea i tableta) koja se uvlače duboko u vaginu pomoću specijalnog aplikatora pre polnog čina i koja počinju da deluju kroz 10-15 minuta; za samo nekoliko sekundi ubija spermatozoide. Takva agresivnost je neophodna zbog toga što spermatozoidi dospevaju do grlića materice nekoliko sekundi posle ejakulacije, a kroz 90 sekundi najbrži među njima stižu do jajovoda. Prilikom svakog polnog čina potrebna je nova doza, posle čega se ne treba ispirati 6-8 sati. Aplikator se posle upotrebe opere vodom i sapunom.
Plusevi
- smanjuju rizik od polnih bolesti, ali ga ne isključuju
Minusi
- deluju sat vremena, posle čega je potrebna nova doza
- nizak stepen efikasnosti
- u slučaju trudnoće štetno deluje na plod
- mogućnost alergijske reakcije, pojačan sekret i žarenje
Prekid polnog odnosa
Metod prekinutog snošaja se zasniva na prekidu polnog odnosa pre ejakulacije, pa se izlivanje sperme vrši izvan polnih organa žene. Kako se izvesna količina sperme izbacuje u spoljnu sredinu i pre ejakulacije, ovo je u potpunosti nepouzdan metod. Žena i tokom predigre može ostati trudna.
Plus
- prirodan metod
Minus
- odvlači pažnju od samog čina i ako se previše često primenjuje može da frustrira oba partnera
Prezervativi
Prezervativ je tanka navlaka od lateksa, vinila ili prirodnih materijala koja se stavlja na polni ud u stanju erekcije. Onemogućava spermatozoidima ulazak u vaginu, a štiti i od seksualno prenosivih bolesti.
Plusevi
- efikasan je ako se pravilno koristi
- kupuje se bez recepta
- nema neželjenih dejstava - veoma su retke alergije na lateks
Minusi
- prezervativi kojima je istekao rok upotrebe često pucaju; ako se to dogodi, obratite se ginekologu u roku od 72 sata da biste dobili hormonske preparate za „noć posle“
- neki parovi se žale na smanjenu seksualnu osetljivost
Intrauterina spirala
Unutarmaterična spirala je mala plastična sprava (3-4 cm) s končićima na kraju. Stavlja se u matericu i onemogućava kretanje spermatozoida ka jajnoj ćeliji, a time i njenu oplodnju.
Plusevi
- traje 2-5 godina
- primena nije vezana za polni čin
- ginekolog je može staviti za vreme ili odmah posle menstruacije, odmah posle porođaja i abortusa, urađenog u prvom trimestru, ako nema infekcija
Minusi
- menstruacije mogu postati obilnije i bolnije
- moguć krvavi iscedak između dve menstruacije
- ako postoji infekcija koja se prenosi polnim putem, povećava se opasnost od razvoja upalnih procesa organa karlice
Kontraindikacije
- trudnoća
- postojanje više od jednog seksualnog partnera
- upala grlića materice ili organa karlice
- krvarenje iz materice nepoznatog uzroka
- teška anemija
- bolesti koje smanjuju imunitet
- ranice na grliću
- menstruaciju ne dobijete 4-6 nedelja posle ugrađivanja
- sumnjate na trudnoću
- imate obilniju ili dužu menst. nego obično
- imate jake bolove u stomaku; bol i krvarenje se javljaju za vreme polnog čina
- znaci infekcije (pojačan sekret, groznica, povišena temperatura)
www.blic.rs
|