offline
- vasiljevic
- Stručni saradnik
Hardware
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1882
- Gde živiš: Beograd
|
Evo recimo jedna konfa od AMD-a:
procesor Athlon 64 X2 7750+ 6280din
maticna ploca recimo Asus M3A78 Pro 7.640 din
noviji cip set ECS A790GXM-A 8.800 din
slicna gornjoj Biostar TA790GX 128 A2+ 8,418 din
najbolje DFI LanParty DK 790FXB-M2RSH DARK 11.790 din
memorija: 2 x 1GB DDR2 Kingston HyperX, PC1066 3.290 din
Graficka: Sapphire ATI 4670, 512MB DDR3 7.150 din
Asus EAH4830/HTDP/512MD3 10.440 din
HD: WD6400AAKS, 640Gb, SATA2 5.700 din
DVD/CD: skoro svi isti, cena oko 2000 din
Kuciste: ThermalTake Soprano RS101 3.380 din
Napajanje: OCZ 500W StealthXStream 5.320 din
LC POwer 6600GP, 600W 4.640 din
Ukupno za najjeftiniju varijantu: 40080 sa LC Power napajanjem, srednja verzija sa 4670 grafikom je oko 1200 din skupja, verzija sa ECS ili Biostar maticnom i 4830 grafikom je 44530 din(koji dinar manje za Biostar), a najskuplja verzija je 48200din.
Sad sta je sta gore:).
Ploce su bazirane na anjnovijim cipsetovima AMDa, dakle podrzavaju sdasnje i sledece procesore. Asus je baziran na cipu sa integrisanom grafikom 780G i prati ga nesto slabiji juzni cip SB700. Ploca je odlicna, kvalitet Asus, zbog slabijeg SB je i manji overklok potencijal. ECS i Biostar su ploce bazirane na zadnjem tipu cip setova, dakle, 790GX i SB750. Taj SB750 je dosta bolji i daje bolji OC potencijal, i ove ploce su najbolje po odnosu sta daju i koliko kostaju. ECS je novija ploca, sad se pojavila i nemam nesto previse podatakla o njoj, ali je Biostar pouzdan igrac u tom delu. Najbolja verzija je cuveni DFI, digitalna naponska sekcija, SB750 cip, razlika je sto sve one gore pobrojane imaju integrisanu grafiku u cipu, dok DFI nema. Dakle, kod gornjih ploca postoji i mogucnost da se sada kupi sistem bez grafike, i da se iskoristi integrisana grafika (koja nije losa, naprotiv) a da se kasnije dokupi grafika kad se skupe pare. Moj savet: Biostar , mislim da daje max za pare. I za ECS, jedan link da vidis o kojoj je to ploci rec:
http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Products/Products.....mp;LanID=0
Za biostar
http://ixbtlabs.com/articles3/mainboard/biostar-ta790gx-a2plus-790gx-p1.html
Memorija: ja naveo ovu ali zbog procesora koji je naveden, pozeljno je da ima 1066 oznaku, tj da radi na 1066MHz. Cene su tu negde za sve, sad, dovoljno je za normalan radi i igrice 2Gb, mada ako ima para moze i 4Gb.
Grafika je jaci brat 4650 koji je u jednoj od gornjih sistema, nov cip, po snazi priblizan recimo 3850 grafikama (nesto slabiji), ali dovoljan za komforno igranje, dok je druga verzija 4830 mladji brat 4850 na nizim taktovima, dakle dosta jaca kartica koja klokovanjem lako ide na perfoprmanse 4850 sistema (mada i na def je dovoljno jaka za skoro sve).
Od bitnih stavri imas jos napajanje, dakle, LC Power koji je naveden je odlican sistem, dovoljne snage za sve, povoljne cene, dosta se kupuje kod nas. Nesto bolje je OCZ napajanje iako je po specifikacijama slabije rangirano, dakle tu je navedena prava snaga napajanja, odlicne su performanse, daje stabilne napone, poznata i proverena firma. Bilo koje od ova dva ce bez ikakvih problema odraditi posaoo kako treba.
I na kraju, procesor . Nova zvezda koja se pojavila pre nekoliko dana kod nas, procesor je sa dva jezgra, baziran na K10 jezgru, dakle najnovije jezgro koje je i na Phenom procesorima, sasvim dovoljan za sve sto ti treba danas, sigurno bolja kupovina od pomenutog Phenoma jer je jeftiniji, a tek ce 45nm procesori biti nesto nasta treba da se racuna kod AMD procesora sa 4 jezgra (dakle, kasnije ako treba se uzme novi procesor i to je to).Performanse su nesto bolje ili tu negde sa procesorom 5200 i nesto je jeftiniji od njega (na def podesavanjima). U pitanju je BE serija, dakle procesor sa otkljucanim mnoziocem i on se stvarno lako klokuje, samo mu dignes napon na procesoru i promenis mnozioc na vise (kod Intel 5200 ce proces biti nesto komlikovaniji). Plus 9500 procesor je prva serija procesora koji na sebi imaju bug, dakle oni se izbegavaju, a serija 9550 kod koje je to ispravljeno, jeste danas najjeftiniji Phenom ali je klokovanje opet pitanje srece i kvaliteta procesora. Kod ovog 7750 imas u startui 2,7GHz, sto je i bez klokovanja dovoljnno skoro za sve, dok je na 9550 to 2,2 Ghz a mnoge igrice i programi nece imati koristi od ta dva dodatna jezgra.
Zaboravi gore, trebace i kuler za procesor, dakle racunaj na nekih 1500 din za CM Hyper TX pa do 3000 (naprimer OCZ Vendetta 2 ili CM Hyper 212, oba bolja od TX).
Prednosti u odnosu na ono iz radnje: Pomenuti GIGABYTE GA-M61PME-S2 je starija ploca sa integrisanom grafikom, slabija od gore pomenutih i pitanje je kako ce i koliko da podrzava nove procesore AMDa. Plus, na njoj nece raditi Hyper transport na brzinama preko 2000 MHz jer jje cip prvenstveno radjen za Athlon seriju procesora, dakle imas pad performansi procesora i sistema. Memorija je na 800 MHz, dok procesori podrzavaju rad na 1066Mhz, dakle i tu je pad performansi. Dakle, kod pomenute konfiguracije goer tesko ide nadogradnja i pitanje je dali ce novi BIOS uopste da to i obezbedi. Posto je u pitanju slabija verzija ploce, ona ne podrzava 140W procesorske snage, dakle, lako moze da se desi da pri klokovanju ploca (tacnije naponska sekcija) crkne. Kod pomenutih Biostar i ECS imas dosta bolje naponske sekcije koje su projektovane za ovo opterecenje. Posto je u pitannju ceo sistem baziran na AMD procesorima, maitcnoj i grafici, imas mogucnost da lako iskoristis sadasnje i buduce stvari koje kazu da ce preko drajvera na ovakvim sistemima lako moci da se izvrsi redistribucija poslova izmedju procesora i graficke kartice (recimo enkodiranje i kodiranje video materijala ce raditi grafika a ne procesor, pa ce ubrzanje biti i do 10x). Dalja prednost je napajanje koje je kod sklopljenih konfiguracija cesto pravi krs koji sve to pokrece i sve radi ali je pitanje koliko dugo. Ova napajanja koja su navedena su kvalitetna (srednja klasa, dakle ne vrh ali je to mnogo iznad onoga sto je danas standard u sklopljenim konfiguracijama). Kad uzmes da od napajanja zavisi ispravan rad komponenti u racunaru, na njemu nesme da se stedi jer cena moze biti mnogo veca od razlike cena "kinesko" napajanje i ovo srednje klase. Dakle, otprilike ti je sad jasna igra, u vecini slucajeva kod tih sklopljenih konfiguracija dalja nadogradnja je problem, sve ce na kraju da te vuce na kupovinu novog kompa. A mora da se slozimo, lakse je na jednom sistemu i osnovi zameniti procesor ili grafiku i biti miran posle jos godinu i po dana nego kupovati opet ceo kompjuter isponova (manja cena).
Mislim da ni pomenuta Intel konfiguracija nije losa, mada su ovde kod ove AMD pomenute novije stvari. Ono sto stoji je da nisam ni ja ni drugi siguran sta ce biti sa Intel konfiguracijama na ovom socetu u buducnosti, jer treba da se pojavi novi socet za i5 procesore od sledece godine. Mada sam dosta siguran da ce za pomenuti socet u toku sledece godine minimum biti na raspolagannju i Quad Core procesora da se nabave, pa ako to bude potrebno i prioritet nabavke lako ce moci da se kupe. Pomenuta 3870 je po snazi negde izmedju ove dve pomenute grafike. HD je nesto manji, ostatak je isto. Prednost AMD je u tome da sad moze da se uzme sistem bez graficke kartice, da se koristi integrisana grafika i da kasnije kada se skupe pare ubaci grafika po zelji.
I sto je bitno, u obe verzije mozes da ides i na neke ustede recimo na HD, da se sad uzme recimo 320GB, koji je jeftiniji, kasnije se lako dokupi jos jedan disk.
PS, mrzelo me da jurim po sajtovima, dakle cene su prepisane sa sajte jedne firme. Moze lako da se desi da cene negde za nesto budu manje ili vece. Razlika u ceni od nanjnizih 33000 koje si naveo ili onih 40ak hiljada u drugoj i ovih koje su ovde nevedene je bas u onome sto je problematicno, napajanje i ploca. Razmisli o tome.
|