Brojne velike kompanije imaju posebne programe u kojima nagrađuju korisnike koji pronađu bezbednosne propuste u njihovom softveru – Facebook plaća od 500 dolara za pronađeni propust, dok Google plaća između 100 i 20 hiljada dolara, zavisno o težini otkrivenog propusta.
Na ovaj način kompanije mogu rešiti probleme sa bezbednosnim propustima pre nego što ih otkriju i iskoriste hakeri, dok osobe koje ih otkriju mogu dobro zaraditi. Microsoft ne plaća ništa, ali javno objavljuje imena korisnika koji su im pomogli u otkrivanju propusta, dok u PayPal-u ne objavljuju sa kolikom novčanim iznosom nagrađuju korisnike koji u okviru njihovog Bug Bounty Programa pronalaze bezbednosne propuste.
Jedan mladi genijalac je 17-godišnji Robert Kugler iz Nemačke nedavno prijavio bezbednosni propust u PayPal-u koji hakeri mogu iskoristiti za krađu informacija ili za pokretanje malicioznog koda i zahteva od ove kompanije nagradu za učestvovanje u Bug Bounty Programu, ali tvrdi da su mu iz te kompanije uskratili nagradu zato što je još nije navršio 18 godina pa uopšte nije mogao da učestvuje u tom programu.
Na PC World-u kažu kako se među uslovima učestvovanja u ovom programu PayPal-a uopšte ne spominje uzrasno ograničenje, ali oni koji učestvuju u programu moraju imati otvoren račun u PayPal-u.
Kruger je pitao ekipu iz ove kompanije da mu novac za učestvovanje u ovom programu uplate na račun njegovih roditelja ili da mu barem javno daju zasluge za njegov trud i pronalazak bezbednosnog propusta kako bi mu to u budućnosti pomoglo prilikom traženja posla, ali odgovor na svoj upit još nije dobio.
Inače, ime ovog maloletnika već se nalazi i na Microsoft-ovom popisu osoba koji su ove godine pronašli propuste u softveru ove kompanije, a do sada je zaradio 4,500 dolara od Mozille jer je tokom prošle i ove godine pronašao bezbednosne propuste u njihovom pregledaču internet stranica Firefox.
http://www.itvesti.info/2013/05/paypal-ne-zeli-da-nagradi-tinejdzera.htm
|