Prvi komercijalni računar koji umesto klasične koristi principe kvantne mehanike, delo kanadske kompanije D-Wave Systems iz Vankuvera, prodat je američkoj kompaniji Lockheed Martin poznatoj po aerosvemirskim letelicama i odbrambenim i bezbednosnim programima za američku vojsku.
Za razliku od računara zasnovanih na tranzistorima, kvantni računari se u svom radu oslanjaju na principe kvantne mehanike. Prednost im je to što iskorišćavaju pojavu kao što je uzajamna isprepletenost (entanglement) – u kojoj dve čestice imaju ista svojstva i ponašaju se identično iako su odvojene jedna od druge – i što podatke smeštaju u „kjubite“ (qubit), odnosno kvantne bitove koji su jedinice kvantne informacije.
Tipični bitovi imaju vrednost 0 i 1, a kjubiti pored ta dva memorijska stanja imaju i druga stanja koja opisuju kvantne osobine atoma od kojih su sačinjeni, pre svega stanje njihove uzajamne isprepletenosti.
Računar je napravljen korišćenjem standardnih procesa za izradu integrisanih kola a njegov procesor sadrži 128 superprovodnih fluks kubita (Superconducting Flux Qubit, SCFQ) i 24.000 Džozefsonovih spojeva, što ga čini najsloženijim ikada izrađenim superprovodnim kolom. Smešten je u kriogenički sistem unutar oklopljene sobe površine deset kvadratnh metara.
Izvor i nastavak: http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=515677&fs=1
|