'De me ubodoste u temu?
Da odmah razvrstamo nesto da ne bude zabune. Caj (Thea Sinnensis) je biljka, a kad ubacide suvu nanu, kamilicu, hibiskus itd. u vrucu vodu, to je biljna infuzija. Kad to nazivate 'cajem' - to je kao da pastu za zube nazivate "Kaladontom", pastu za cipele "Imalinom" itd...
Omiljena marka caja mi je "Twinnings" i njegove mesavine "Earl Gray" (sa bergamotom), "Lady Gray" (sa bergamotom i korom pomorandze) i "Prince of Wales" (ovaj je strava kad se skuva, ohladi i pije leden). Apsolutno najomiljenija vrsta caja mi je Lapsang Souchong - to je caj ciji se listovi ne suse vec dime, tako da dok je u kesici mirise na slaninu. Kad se skuva ne mirise tako, a ukus mu je fenomenalan. Ostali cajevi koji mi se svidjaju su Asam, zatim zeleni caj sa dodatkom listova nane, "Darjeeling" mi je malo gorak, ali volim ponekad da ga popijem.
Caj od jasmina je jako lep, zove se caj jer je u pitanju zeleni caj sa dodatkom susenih cvetova jasmina. Kada ga spremate budite jako pazljivi, jer dovoljno je da stoji potopljen par sekundi duzze nego sto treba i da postane uzasno gorak i los za pice.
"Twinings" ima i jednu interesantnu biljnu mesavinu kamilice sa dodatkom vanile i ekstrakta meda. Jako lep caj, narocito zimi.
"Milford"-ove mesavine su takodje uglavnom biljne infuzije, vangoga pomenu jako ukusnu kombinaciju jabuka-cimet (mislim da se zove "Schneewalzer" ili "Zimski valcer"), mada je kombinacija pomorandza-karamela isto jako dobra.
Beogradjane pozivam da posete "Kucu Caja" u Milesevskoj ulici (bivsa Save Kovacevica, odmah pored sportskog centra "Vracar"). Tamo mozete da popijete savrseno spremljene originalne cajeve (ne spremaju biljne infuzije koliko mi se cini) i pritom naucite mnogo toga o svakoj od mesavina i vrsta koje imaju u prodaji. Takodje, u poslasticarnici "Mali Princ", preko puta hotela "Metropol", u Ulici brace Nedica, sredom od 17h do 19h je cajanka, placa se jednom (bilo je 150 dinara kad sam poslednji put bio, mozda je sada malo skuplje), a pijes koliko god hoces cajeva, ima uglavnom "Twinnings" i "Julius Meinl" cajeva i biljnih infuzija.
Sa mlekom se ne pije svako caj - jednostavno se ne slazu ukusi. Biljne infuzije se u principu ne piju sa mlekom, ali ima onih koji to vole. To nije engleska tradicija, oni mleko stavljaju samo u pravi caj.
I da znate - nisu blesavi sto ga piju u 5 popodne. Neverovatno prija bas tada, uz par keksica sa puterom opusta zivce fenomenalno.
Budite samo obazrivi, tein iz caja je jaci od kofeina i ako pijete kasno uvece pravi crni ili zeleni caj, moze da se desi da ne mozete da zaspite...
|