Molim Vas za prevod teksta ,potrebno je poslati jednom reziseru...
Nagrađen film o ekološkoj situaciji u Pančevu
Jedan od odgovornih je i Al Gor
Nezavisni italijanski režiser Antonio Martino privukao pažnju žirija, ali i italijanske javnosti, filmom „Pančevo mrtav grad” • Pogrešna odluka o podizanju fabrika nedaleko od centra i posledice NATO bombardovanja odnose danak • Očuvanje životne sredine, prema mišljenju Antonija Martina, jeste regionalan problem i zato bi on rado svoj nagrađeni film prikazao ne samo u Srbiji nego i u zemljama u okruženju
Na desetom Festivalu „Cinemambiente”, koji je održan od 11. do 16. oktobra u Torinu, dokumentarni film „Pančevo mrtav grad” nezavisnog italijanskog režisera Antonija Martina osvojio je jednu od devet dodeljenih nagrada. Antonio Martino bio je gost naše redakcije tokom prošlogodišnje akcije „Pet minuta za ceo život”, kada su građanke i građani Pančeva napustili svoja radna mesta na pet minuta u znak protesta zbog enormnog i svakodnevnog zagađivanja životne sredine.
Martino u filmu ne prati samo protest već i razgovara s osobama koje na svojoj koži naročito osećaju posledice svakodnevnih emisija štetnih gasova iz fabrika u južnoj zoni. Većina njih žive u Topoli i Vojlovici, a neki su, nažalost, prevremeno izgubili svoje najmilije zbog malignih oboljenja.
Film je izazvao ogromnu pažnju italijanske javnosti, ne samo festivalske publike i medija nego i italijanskog ministra za zaštitu životne sredine Alfonsa Pekoraroa Skanija, koji je Antoniju Martinu najavio projekte podrške očuvanju životne sredine u Pančevu.
Pobednik Leonardo di Kaprio
Festival „Cinemambiente”, posvećen zaštiti životne sredine, održava se u Nacionalnom filmskom muzeju u Torinu. Nagrade se dodeljuju za različite oblasti, a za glavnu se smatra ona osvojena na internacionalnom konkursu za dokumentarni film. Ove godine dobio ju je film „Planeta”, koji je producirao poznati holivudski glumac Leonardo di Kaprio.
Antonio Martino podsetio je italijanske medije na to da je Al Gor, ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir zbog zalaganja za očuvanje životne sredine, komandno odgovoran za uništavanje rafinerijskih i petrohemijskoh postrojenja u Pančevu, što je jedna od najgorih ekoloških tragedija u prošlom veku.
Dok je boravio u našem gradu, ovaj režiser bio je fasciniran pogledom na fabrička postrojenja iz dvorišta kuća koje se nalaze u neposrednoj blizini fabrika, kao i rafinerijskim postrojenjima u dvorištu manastira Vojlovica. Pronalazeći zanimljive sagovornike ispleo je priču koja, očigledno, nije ostavila ravnodušnim ni članove međunarodnog žirija u Italiji.
Interesantno je kako našu svakodnevicu, kroz optiku Antonija Martina, vide italijanski novinari. Oni smatraju da je njegova priča halucinantna. Ona govori o industrijskom gradu nedaleko od Beograda koji već pedeset godina ima ekološke probleme zbog odluke da se hemijska, petrohemijska i rafinerijska postrojenja podignu nedaleko od centra grada. Prava tragedija desila se uoči novog veka, kada je NATO, personalizovan u liku Ala Gora, doneo odluku da bombarduje rezervoare u različitim fabrikama na obodu grada. Italijanski mediji ističu da Martino govori o velikoj smrtnosti stanovništva Pančeva, izazvanoj rakom pluća, i o bolnicama punim dece s ozbiljnim respiratornim problemima.
U ekskluzivnom razgovoru za naše novine Antonio Martino izrazio je želju da ponovo dođe u Pančevo i da prikaže nagrađeni film. On smatra da bi bilo dobro da film vidi publika i u drugim gradovima u Srbiji i možda u zemljama u okruženju. Nakon nedavnog boravka u Černobilju, gde je takođe snimao materijal za novi film, Martino smatra da je pitanje zaštite životne sredine regionalan problem.
Dočekali smo, nažalost, da se na problemu očuvanja naše životne sredine više angažuje jedan mladi režiser iz Italije nego mi sami. U očekivanju njegovog ponovnog dolaska, možda bismo mogli poraditi na zaštiti vazduha, vode i zemljišta u Pančevu. Naše probleme, ipak, ne može da reši niko osim nas samih.
|