Ne mogu baš konkretno da ti odgovorim, ali, po ovome što si naveo razmišljaš o malim web aplikacijama (sajtovima). Za te stvari, bolje je koristiti nešto lakše i efikasnije, npr. PHP. Java je "teška artiljerija" za web i zaista se ne isplati za male sajtove; posebno ako se ima u vidu koliko je skup hosting i koliko je teško naći pouzdanog provajdera za manje pare. To u slučaju PHP-a i CGI-ja i u manjoj meri ASP-a, nije nikakav problem, ali za Javu je i te kako veliki problem. Sa druge strane, izrada velikih i ozbiljnih sajtova, obično podrazumeva distribuirane web aplikacije, Oracle bazu i sl. a to je već posao samo za ozbiljne igrače (čitaj "timove"). Po meni, za manje sajtove, još uvek postoji dovoljno mesta za Java aplete, ali u tom slučaju, naravno da nije neophodno da serverska aplikacija bude napisana u Javi.
E sad, ako si baš odlučan u nameri da naučiš web programiranje u Javi, što nije moja preporuka, nema pravila po pitanju korišćenja alata, to zavisi od razvojnog tima u koji upadneš i naravno od klijenta, tj. od njegovog legacy software-a. To je kao što vidiš gora varijanta nego da si MS programer, jer oni bar o alatima nemaju brigu, a i baza i web server su najčešće MSSQLServer i IIS. Za Javu postoji obilje varijanti i svašta može da te zapadne, a najgori su rokovi od svega.
Kod koji sipisao za desktop aplikacije, može da se iskoristi, ali samo za Model layer. Eventualno, nije teško izvršiti konverziju aplikacije u aplet i obrnuto, ali to nema veze sa web programiranjem.
Za bazu sam ti odgovorio. Tim mora da ima posebnog čoveka koji će da administrira bazu, može lako da te zapadne da to budeš i ti. To zavisi od šefa tima. Koja će baza biti, zavisi od mnogo čega, ali neka bude MySQL, mada ozbiljniji naručilac će imati u glavi i nešto jače od toga.
Prvo počni sa JSP-om, ali se ne udubljuj previše. Malo ko koristi JSP u izvornom obliku. Postoji par desetina framework-ova, od kojih su nekih 5-6 u širokoj upotrebi, a u njima se ne koristi čist JSP. Opet, treba da postoji čovek koji će da radi design sajta, tj. View layer.
Kao što vidiš, mnogo muke i mnogo puteva za nešto što se u PHP-u odradi kao od šale. Tu naravno mislim na neki manji sajt. Kad kažem "veći sajt", tu pre svega mislim na sajtove velikih korporacija, banaka, osiguravajućih društava i sl, koji zakupljuju sopstvene servere i za njih sajtove rade samo poznate i velike firme. Pogledaj i sam koliko sajtova je urađeno u Javi, pa će ti sve biti jasno. Ima oči da ti iskoče dok ih nađeš.
To što na Internetu nalaziš diskusije o Java web developmentu i što pišu o svemu i svačemu, budi ubeđen da 90% njih nije naparvilo saj sa više od 10 jsp stranica. Ima stručnjaka koliko hoćeš, koji samo čitaju knjige a ništa konkretno ne rade.
Dobro si primetio da se tehnologije iz dana u dan menjaju i to je stvarno teško pratiti. Samo konkretan posao može da podstakne da pratiš neku od tehnologija kako treba, a da učiš sve redom da bi zano je unapred izgubljeno vreme.
|