Jel vi mene zezate?
...
Ili sam ja sam bio malo nejasan
...
Ukratko, delo mracnije od Kafkinog "Procesa" nastalo 1949. godine nakon "Zivotinjske farme", sa jasnom aluzijom na totalitaristicki rezim Staljina u tadasnjem SSSR-u. O tome kako bi svet mogao izgledati u tada dalekoj (1984.god. ) buducnosti, govori ovo remek delo. Nakon globalnog rata na planeti ostaju svega tri drzave-kontinenta, Okeanija, Evroazija i Istazija, sa istim totalitarnim rezimom na celu , jednopartijskim sistemom i Velikim Bratom na celu. Jedini cilj je ocuvanje vlasti po svaku cenu, cemu sluze cetiri ministarstva - istine, ljubavi, mira i obilja, koja se sluze zastrasujucim represivnim mehanizmima, prekrajanjem istorije (jasna aluzija na cuveneo "retusiranje" fotografija sa kojih su nestajali Staljinovi politicki protivnici), brisanjem i menjanjem pojedinih istorijskih dogadjaja, zatim "novogovor", cudovisno smisljen i izopacen jezik prekrojen tako da u korenu sasece svaku mogucnost zdrave misli (cuvena kovanica iz romana je npr. "zloseks" ili "sexcrim", ujedno naslovna numera za film u izvodjenju dueta Euritmix, smisljena da u korenu seks i ljubav deklarise kao nesto strogo zabranjeno od strane Partije). Osnovna tri nacela rezima su prikazana kroz slogane RAT JE MIR, SLOBODA JE ROPSTVO i NEZNANJE JE MOC.
Ipak najmocnije oruzije represivnog rezima iz zloslutne 1984. je tzv. "Telekran", uredjaj sposoban da u isto vreme prima i salje sliku i ton, mogao je uhvatiti svaki zvuk , od najtiseg sapata i bio postavljen u svakom kutku tadasnjeg Londona, na ulici, poslu, u stanu. I nikada niko nije znao da li ga u ovom ili onom trenutku nadziru, ili ne, koliko se cesto i po kom sistemu "Policija misli" ukljucivala na pojedinacne kanale. Jednostavno, svaki stanovnik je u svakom momentu i na svakom mestu zahvaljujuci brojnim Telekranima bio pod prismotrom "Velikog brata".
Vinston Smit, sitni sluzbenik Ministarstva istine, glavni junak romana, pokusace da se odupre tom totalistickom rezimu Velikog Brata.
...
Ili sto bi rekao Dzoni Stulic u pesmi "Sestra Lovel 1984"
"...I ne ljuti velikog brata, nasmjesi mu se iz potaje..."
|