Poznati britanski izdavač Penguin je upravo lansirao veoma zanimljiv projekat nazvan “A Million Penguins”. To je prvi svetski wiki roman.
Autorka: Jelena Davidović
Možemo očekivati da će ovaj trend wiki romana da prate i drugi poznati izdavači ili barem da se na taj način diskutuje o nekom romanu koji je već izdat. Za one koji ne znaju, wiki predstavlja tip web sajta čiji sadržaj mogu menjati drugi posetioci tog web sajta a naravno najpoznatiji primer je Wikipedia.
Ideja je jednostavna, svako može pisati i doprineti romanu, a rezultat je knjiga koju je napisala Internet zajednica. To je u skladu sa izuzetno aktuelnim svetskim trendom da se čitaocima daje mogućnost da aktivnost stvaraju sadržaj koji je i jedan od osnovnih principa Web 2.0 sveta. Ovaj projekat je eksperiment romana od kojeg se očekuje da će biti uspešan. Možete posetiti sajt i pročitati poglavlja koja se ispisuju u istom trenutku. Prema rečima samog Penguina:
"A Million Penguins je eksperiment po pitanju kretivnog pisanja i zajednice. Svako može da se pridruži. Svako može da piše. Svako može da menja tekst. Svako može biti poseban. Čak i TI. Da, ti. Hajde da vidimo da li je masa ne samo mudra već i kreativna. Ili će važiti izreka "Previše babica kilavo dete?".
Vidi se da izdavač kroz ovaj pristup želi da pokaže koliki je značaj zajednice, stavlja one koji stvaraju sadržaj na prvo mesto i kao da pita posetioce da li su dorasli izazovu.
Pretpostavlja se da će projekat krenuti za par meseci. Prema rečima jednog blogera koji je video trenutnu verziju, ideja ovog projekta se bazira na jednoj igri koje seća iz srednjoškolskih dana. Svaka od osoba koje zajedno obrazuju krug, treba da napiše samo jednu rečenicu romana. Međutim, postoji jedan problem. Na šta će ličiti roman kojem doprinos daju „pingvini“ koji nisu dovoljno inspirisani za ovakav masovni poduhvat? Šta će se desiti s romanom kad različiti ljudi imaju i različite ideje o tome kako se priča treba završiti – ili čak početi? I što je možda najvažnije, da li pisci zaista mogu zaboraviti na svoj ego i međusobno uspešno sarađivati? Uspeh romana će zavisiti od saradnje i kreativne energije pisaca, a najbitnije je držati se njegove poente. Ovim projektom se možda može otkriti jedan trend međuljudske saradnje u kojoj se kroz „vežbe pisanja“ pored zajedničkog cilja stiže i do nekog novog iskustva.
Poznato je da su većinu visoko cenjenih televizijskih programa pisali timovi pisaca, a da većina filmova prolazi kroz rigorozne testove pred snimanje (koji često rezultiraju brojnim izmenama) pre nego što dođu do publike. Slikari Holbein i Titian, pored svojih savremenika koriste studente da dodaju detalj svojim delima pre nego što ih potpišu, a tu tradiciju je nastavio i Damien Hirst koji otvoreno priznaje doprinos njegovog timskog studia.
Ali šta se dešava po pitanju romana? Da li zajednica može izaći na kraj sa bujnom maštom svakog od pojedinaca u najboljem slučaju, ili sa banalnim, pa čak i besmislenim rečenicama, da bi na kraju ostvario nešto iole vredno? Ostaje nam da sačekamo rezultate za nekoliko meseci.
Ali jedno je sigurno. Kakav god da bude wiki roman, ovo će napraviti dobru promociju za britanskog izdavača zbog činjenice da su prvi smislili ovu ideju.
http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=233040&fs=1
sam sajt: http://www.amillionpenguins.com/wiki/index.php/Main_Page
zanimljivo, kreativno i lepo, imo
|