offline
- Brok
- Moderator foruma
- Mihajlo Bogdanović
- Linux driver - fighter - warrior
- Pridružio: 04 Maj 2005
- Poruke: 3259
|
Kao i kod tutoriala: Kako Promeniti Cooler-e i Termalnu Pastu, na strani MC foruma:
http://www.mycity.rs/Kompjuterska-literatura-na-na.....Pastu.html
tako i sada uz odobrenje autora ovog tutoriala Stosketa postujem ovaj nadam se koristan tutorial. Sve ide kao što ćete i sami videti po principu "uradi sam".
Hvala Stoske.
Tutorial: Modifikacija unutrašnjosti kućišta
Odlucio sam da odradim modifikaciju unutrasnjeg prostora kucista, jer mi se nije svidela default svetlo-siva boja.
Kuciste je Chieftec LCX-01B-B-SL
Prva stvar koju sam uradio je kupovina providne stranice, koja je inace dosta skupa i prelazi 60% cene samog kucista. Secenje stranice je tesko izvodljivo zbog cinjenice da je napravljeno od celika debljine 1mm.
Zeleo sam da promenim izgled unutrasnjosti i prednje maske.
Takodje, dosao sam na ideju da, po zavrsetku, celu unutrasnjost prefarbam UV (fluorescent) bojom.
Na samom pocetku bih zeleo da napomenem, sama priprema je najvaznija kod farbanja, nikako nemojte zanemarivati ovaj deo, iako je najdosadniji.
Od materijala je potrebno :
1. Finija smirgla - kupio sam je u farbari zajedno sa sprejem. (30-tak dinara)
2. Happy Color crni mat sprej. (210 dinara)
3. Plavi UV (fluorescent) sprej - italijanskog proizvodjaca, koji sam dobio na poklon, u Beogradu nisam uspeo nigde da ga pronadjem.
4. Lepljiva papirna traka za zastitu (u daljem tekstu “traka”)–standardna samolepljiva papirna traka za zastitu, koja ne ostavlja tragove posle uklanjanja. ( 50-tak dinara)
Pa da pocnemo, prvi korak bi bio vadjenje svih komponenti iz kucista.
Sledeci korak je skidanje bocnih stranica i prednje maske (ako je to moguce), nakon cega se SVI delovi, koje ne zelimo da ofarbamo, zasticuju trakom, a ako su vece povrsine u pitanju mogu se zastititi kombinacijom novina i trake.
Kako to izgleda mozete videti na sledecim fotografijama:
Moram da napomenem da je veoma bitno da ovaj deo posla bude uradjen sa velikom preciznoscu, jer u suprotnom nece sve ispasti kako smo zeleli.
Treba obratiti paznju i na sve sitne otvore, koje je takodje potrebno zastititi, kako boja ne bi probila na drugu stranu (primer bocnih stranica i otvora za cooler-e). Takodje sam zastitio i osigurace koji drze optiku (nikolovani) koji ce davati odlican kontrast tamnoj boji kucista.
Kada samo sve zastitili kako treba, prelazimo na smirglanje.
Ovaj korak je neophodan iz razloga sto se farba bolje “prima” na hrapave povrsine, nego na glatke.
Potrebno je koristiti finiju smirglu i blagim potezima ismirglati sve delove koji se farbaju.U ovom slucaju sam koristio suvo brusnu smirglu granulacije 260.
Napominjem da nije potrebno previse smirglanja, jer ne zelimo da skinemo zastitnu boju.
Posle smirglanja potrebno je detaljno ocistiti kuciste, u protivnom farba se nece “primiti” kako treba. Savet bi bio, ako ste u mogucnosti, da kupite kompresovani vazduh koji je odlicno resenje u ovakvoj situaciji.
Prelazimo na farbanje. Jako je bitno raditi na dobro osvetljenom i provetrenom mestu, po mogucstvu na dnevnom svetlu, jer tada sve nepravilnosti dolaze do izrazaja.
Radjena su dva prelaza crne boje, u razmacima od oko 45 minuta, koliko je potrebno boji da se osusi.
Prskanje je optimalno sa udaljenosti od 20-tak centimetara, blagim pokretima ruke. Bitno je da se ne prelazi preko jednog mesta vise od 2 puta, kako ne bi doslo do skupljanja i slivanja boje. Ako primetite takozvane “suze”, mesta gde je boja pocela da se skuplja (sliva), ostavite da se osusi, jer bi trebale da nestanu ukoliko nije nanet preveliki sloj. Obratite paznju da ste pokrili sve delove, jer se desava da zavuceni delovi ne budu ofarbani.
Kada se osusi prvi sloj, sve nepravilnosti je moguce ispraviti, blagim smirglanjem problematicnih delova.
Bocu spreja je optimalno drzati pod uglom od 90* (kao na slici gore desno) u odnosu na povrsinu koja se farba, jer drugi polozaji dovode do slabijih perfomansi.
Nakon 45-60 minuta od nanosenja prvog sloja, radi se drugi prelaz boje, takodje u tanakom sloju.
Nakon sto smo zavrsili farbanje crnom (mat) bojom opet pravimo pauzu 45 – 60 minuta, dok se farba ne osusi.
Na red dolazi nanosenje UV spreja. Savet bi bio prvo da testrirate na nekom drugom parcetu metala, da bi ste videli kao se boja ponasa.
U mom slucaju, delovalo je da sprej ne bi trebalo da se nanosi sa udaljenosti manje od 30 centimetara, jer dolazi do neravnomerne raspodele boje, t.j. nije bilo moguce naneti boju, a da izgleda kao treba. Pretpostavljam da to nije univerzalno ponasanje, ali zato pre pocetka - test.
UV sprej je nanesen u jednom sloju, sto je sasvim dovoljno. Posto se nanosi sa vece razdaljine, doslo je do pojave sloja UV prasine, koju je potrebno ocistiti nakon sto se boja osusi.
Takodje sam morao da probam kako ce da izgleda kada se prefarba Cooler Master 12cm case cooler.
U ovom slucaj sam naneo dosta boje, sa obe strane cooler-a.
Cela unutrasnjost kucista je dobila teget boju, mada na sobnom osvetljenju deluje crno, sve dok se ne ukljuce UV neonke. :d
Evo kako sve to izgleda na kraju:
Za zavrsnicu sam resio da budem malo kreativan
Koristio sam UV boje A.C Ryan (info: http://www.acryan.com/_blackmagic/acr-uv50060.shtml )
Za ovaj deo posla, potrebno je dosta strpljenja i mirna ruka.
Od alata sam koristio najtanju slikarsku cetkicu, cackalice za usi i cackalice za zube (za fine radove ).
Evo jos par fotki…
Ovim zavrsavam mod unutrasnjosti kucista.
Zeleo bih da se zahvalim mom prijatelju Milchi, koju je odradio veci deo posla oko farbanja kucista i doprineo, u velikoj meri, zavrsetku ovog projekta.
Stoske
Odavde mozete skinuti i PDF verziju, 13 stranica sa fotografijama, velicina ~8mb.
http://rapidshare.com/files/62007770/Inside_Case_Mod_by_Stoske.pdf
|