Poslednjih dana indeksi UV zračenja kod nas premašuju 10. Kako je takav intenzitet prema najnovijim naučnim saznanjima svrstan u kategoriju ekstremno visokog rizika izlaganja suncu, pri takvom stanju može doći ne samo do opekotina, nego i posledica po čitav organizam. Jedna od njih je i mogućnost dobijanja melanoma - malignog raka kože. Podatak da je melanom kože u Australiji jedan od vodećih uzroka smrti nije obična vest iz egzotične zemlje nego i činjenica koja teba da zabrine sve, pa i nas.
Šta je UV zračenje
Sunčevo zračenje podarzumeva ultraljubičasto [UV] zračenje, vidljivo zračenje i infracrveno [IR] zračenje. Zračenje je izraženo u nanometrima[1nm=10-9 m]. Kada se opisuju biološki učinci ultraljubičasto zračenje se obično deli u tri spektralna područja. UV-C zračenje [100-280 nm], UV-B zračenje [280-315 nm] i UV-A zračenje [315-400 nm.]
Prema podacima Instituta za Medicinu i Veterinu Univerziteta u Beču, iznad našeg područja UV indeks u prethodna dva meseca je bio 7,5 i više, što je izuzetno visoka vrednost. Treba reči da je SCG uz mediteranske i afričke zemlje jedna od onih zemalja koje imaju najviši indeks UV zaračenja,a kako je veza između,prekomernog i neadekvatnog izlaganja suncu i opekotina pa čak i raka kože direktna treba znati kako se zaštiti od prekomernog izlaganja UV spektru.
Važno je znati
Da su SZO[ Svetska zdrvstvena organizacija],SMO [ Svetska meteorološka organizacija] UNEP[ Agencija UN za zaštitu sredine], i Međunarodna komisija za zaštititu od jonizujućeg zračenja, donele dokument u kome stoji da je za svako izlaganje suncu na indeksu preko 2 već potrebna zaštita. Dokument je kao preporuka od 2003. u primeni i u našoj medicinskoj preventivi.
Pri indeksu od 3 do 5 potrebne su mere zaštite,koje zavise od godišnjeg doba i reč je uglavnom o zaštitnim preparatima.
Kod indeksa od 6 do 7 reč je o visokoj kategoriji zračenja, koja podrazumeva izbegavanje izlaganja sunca u periodu kada je ono najjače.
Kateogrija od 8 do 10 se tretira kao zona veoma visokog rizika. Tu se preporučuje maksimalno izebegavanje sunca i obavezno sklanjanje u zatvorenu prostoriju od 11 do 14 sati.
Poslednja kategorija sa indeksom većim od 10, tretira se kao kategorija ekstremno visokog rizika i ona nalaže sklanjanje od sunca od 8 do 18 sati.
Gospođa Verica Gburčik, savetnik u Zavodu za zaštitu zdravlja Beograda,rekla je za RTS da je ozonski omotač,koji je glavni zaštitnik od štetnih delova spektra UV zračenja globalno oštećen, kao i da se najveća ozonska rupa nalazi nad Južnim polom.Ona je dodala da najnovija meteorološka istraživanja pokazuju stvaranje slične nad Severnim polom.Gospođa Gburčik je prenela strahovanja SZO, EU i UNEP-a da će se to vrlo brzo odraziti na povećanje štetnosti sunčevog zračenja u Skandinaviji,a da će se posle toga to preneti i na Srednju Evropu pa i područje naše zemlje. Podatak po kome sveki četvrti Amerikanac već ima neki oblik kancera koji može da se dovede u vezu sa štetnošću UV zračenja, dovoljno je alarmantan i za nas,kaže Verica Gburčik.
Preporuke za zaštiru od UV zračenja
• Decu mlađu od 14 godina treba posebno zaštititi zbog rizika od pojave melanoma;
• Koža je alarm za čoveka. Nikada ne treba biti izložen sunčevom zračenju toliko dugo da se javi crvenilo.Posebno voditi računa o tome da se leti, ako je osoba izložena direktnom zračenju, crvenilo javlja posle 20 min.
• Treba nostiti odgovarajuću odeću koja štiti kožu i obavezno naočare za sunce;
• Koristiti kreme za sunčanje sa određenim zaštitinim faktorom;
• Ako se primete neke promene na koži, odmah se obratiti lekaru;
• Tokom jedne godine ne bi trebalo primiti dozu veću od 30 do 50 MED. MED je jedinica mere izlaganja UV zračenju, sa određenim biološkim efektima.
Tipovi kože
Osim toga na rizik od prekomernog izlaganja suncu utiče i tip kože.
Tip kože I Naročito svetla koža; pege; riđa kosa; nikad ne crni; uvek pregori od sunca i spada u najrizičniji tip.
Tip kože II: Donekle tamnija koža od tipa I; retke pege; slabo crni; velika sklonost za sunčevim opekotinama.
Tip kože III: Svetla koža do svetlo braon; bez pega;dobra sposobnost crnjenja; znatnije niža sklonost za sunčevim opekotinama.
Tip kože IV: Svetlo braon do oliva[tamno braon] boja kože; bez pega; veoma dobra sposobnost crnjenja; veoma niska sklonost za opekotinama.
Stanje koje imamo uzrokovano je objektivnim uzrocima, pri čemu treba znati da je naša zemlja u tzv. afromediternskoj zoni, gde je u letnjim mesecima UV indeks ne retko veoma visok. No za to postoje i subjektivni uzroci, koji su posledica prekomerne upotrebe freona i velike emisije izduvnih gasova u atmosferu.To je uzrok takozvanih ozonskih rupa, koje nam iz Kosmosa donose neprelomljeni sunčani zrak, mnogo drugačiji i opasniji po ljudsko zdravlje, nego što je to bio pre samo pola veka.
Izvor
http://elitrix.net/crnjacafe
ДР-уклоњен датум
|