offline
- Pridružio: 03 Sep 2005
- Poruke: 77
|
Je strah od "Streptokoka"...:"Evropska unija diskretno upozorila zemlje Balkana da su na udaru epidemije izazvane streptokokama
Bakterija-ubica prozdire tkiva
Preporuka: Zatvorite granice
Zaraza se siri hranom
Najugrozenija deca do tri godine
Kod toksicnog soka - smrt za 24 h
U ponedeljak 10. oktobra, kako saznaju dobro obavesteni izvori NT bliski Briselu, iz EU je procurilo obavestenje da Balkanu preti epidemija izazvana opasnom bakterijom streptokokom.
Iz Brisela su, naime, diplomatskim kanalima diskretno poslate poruke balkanskim drzavama da svoje granice ucine manje propustiljivim, pa cak i da ih zatvore, kako bi se ova epidemija zaustavila.
Bolest izazvana streptokokama, koja je izazvala paniku medju zvanicnicima u EU, manifestuje se teskim opstim stanjem, respiratornim tegobama, visokom temperaturom i velikim crvenim plikovima po kozi.
Rec je o akutnoj zarazi uzrokovanoj bakterijom Streptococcus pyogenus, koja napada nos, zdrelo i kozu i uzrokuje anginu, sarlah, upalu bronhija, pluca, crveni vetar i gnojne infekcije koze. Bolest se prenosi kapljicnim putem, neposrednim kontaktom ili preko hrane, a najteze je podnose deca do tri i stariji od 60 godina. Izvor zaraze je bolestan covek ili zdrav kliconosa, a strahuje se da kliconostvo moze da traje i nekoliko meseci!
Bakterije-ubice prodiru u telo i krce put kroz tkivo tako sto ga prozdiru, ostecujuci srce, misice i bubrege. Ponekad prave i male rupe na tankim krvnim sudovima, sto dovodi do unutrasnjeg krvarenja, pada krvnog pritiska... U slucaju toksicnog soka, smrt nastupa u roku od 24 sata.
Mikrobiolozi pretpostavljaju da se na prostoru EU godisnje dogodi 20.000 infekcija izazvanih streptokokom A, a ova potencijalno smrtonosna infekcija izazvala je proslog leta paniku u Velikoj Britaniji. Njeno prisustvo utvrdjeno je kod dvojice narkomana tokom rutinskog zdravstvenog pregleda.
- Posle proslogodisnje epidemije pojacali smo kontrolu na streptokoku A. Rec je o bakteriji koja razara meso, napada meko tkivo i omotace misicnih vlakana. Potpuno zdravu osobu, za samo nekoliko dana, moze da pretvori u bolesnika na samrti - objasnjava dr Dzim Mekmenamin iz Glazgova.
Prema zvanicnim podacima, u Velikoj Britaniji ova bakterija se svake godine otkrije kod 1.000 ljudi, a njih 60 do 80 zavrse fatalno.
S druge strane, molekularni biolog sa Oklahoma univerziteta u SAD Dzozef Fereti kaze da ipak ima nade:
- Proucavamo genetski kod bakterije i verujemo da ce uskoro biti napravljena vakcina koja ce moci da zastiti ljudski organizam. Dotle, preostaje nam samo da se branimo antibioticima.
N. T.
Institut za zaStitu zdravlja Batut:
U avgustu nije zabelezena epidemija
Za septembar nemamo podatke
Kako bismo otkrili da li su nase drzavne institucije obavestene o zapazanjima eksperata iz EU, obratili smo se Ministarstvu zdravlja, Institutu za zastitu zdravlja Srbije i Gradskom zavodu za zastitu zdravlja.
Pitali smo ih:
Da li je informacija o epidemiji streptokokom na Balkanu tacna?
Koliko trenutno u Srbiji ima obolelih od streptokoknih infekcija (oboljenja disajnih puteva, sarlaha, reumatske groznice...)?
Da li je za ovo doba godine broj obolelih neuobicajeno visok?
Na koji nacin se streptokok prenosi putem hrane i koje namirnice su najopasnije?
Da li nasa zemlja ima dovoljno lekova protiv bolesti izazvanih ovom bakterijom?
Da li ce drzava proglasiti epidemiju streptokokom?
Do zakljucenja ovog broja, stigao je odgovor iz Instituta za zastitu zdravlja koji je potpisala epidemiolog dr Danijela Simic iz Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti.
U dopisu stoji:
„Do 10. oktobra 2005. IZZZ Srbije nije dobio nikakvu zvanicnu informaciju o pojavi epidemije izazvane bakterijom streptokok na Balkanu.
Na sajtu Svetske zdravstvene organizacije, u delu koji se odnosi na sve registrovane epidemije u svetu, jedino se moze naci poslednja informacija od 17. avgusta 2005. o epidemiji u Kini medju svinjama i ljudima koji su bili u bliskom kontaktu sa obolelim zivotinjama, uzrokovanom bakterijom streptococcus suis.
Takodje, na sajtu organizacije za nadzor nad bolestima i epidemijama u Evropi nema informacija o pojavi epidemije izazvane ovim uzrocnikom koje su prenete hranom na Balkanu.
Prema poslednjim podacima kojima raspolazemo, u Srbiji je od 1. januara do 31. avgusta 2005. ukupno registrovano 5.577 gnojnih oboljenja grla i krajnika uzrokovanih bakterijom streptococcus, sto je prakticno isti nivo kao u istom periodu u 2004, kada je registrovano 5.427 slucajeva.
U avgustu 2005. registrovano je 542 lica obolelih od gnojnih oboljenja grla i krajnika uzrokovanih streptokokom, sto je za 24 odsto vise u poredjenju sa avgustom prethodne godine kada je zvanicno prijavljeno 438 slucajeva.
U prvih osam meseci ove godine registrovano je i 1.648 lica obolelih od sarlaha i 88 slucajeva u avgustu (u istom periodu prosle godine prijavljeno je 2.032 slucaja sarlaha, od toga u avgustu 79 slucajeva), kao i dva slucaja gnojne upale mozdanica uzrokovane bakterijom streptokok (u 2004. registrovana su tri slucaja) i cetiri slucaja upale pluca uzrokovane istom bakterijom (u 2004. bile su cetiri).
Alert nadzornim sistemom za brzo otkrivanje epidemija u Srbiji, zakljucno sa 25. septembrom 2005, nije registrovan neuobicajen broj prijavljenih sumnji na broj oboljenja gornjih i donjih respiratornih puteva."
Izvor " Nedeljni Telegraf".
[edit by DR]-Izmenjen naslov
|