Ima više vrsta kavijara, ali je najcenjeniji ruski crni iz Kaspijskog mora, jedan od nacionalnih simbola te zemlje. Dobija se od tri vrste jesetre, beluge, osetre i sevruge, kao i od lososa, pastrmke, američke jesetre. Kavijar od beluge je najkrupniji, svetlo do tamnosiv, od osetre je tamnosmeđ do zlatast, i jedini ima ukus na orahe, dok je kavijar od sevruge najsitniji i zelenkastocrn.
To je traženiji što su zrnca (jaja) krupnija, ujednačenija, čvršća i svetlija jer je onda najukusniji. Trebalo bi, zapravo, da bude sjajan i bez ukusa na ribu, a zrnca ne bi smela da budu slepljena. Najskuplji je takozvani almas (dijamantski) kavijar, koji je beo i dobija se od jesetre stare sto godina.
Ipak, iako je u Rusiji poznat odvajkada – tamošnji ribari su naučili da ga prave u 12. veku – najveći proizvođači početkom 19. veka bili su Amerikanci, s 90 odsto svetske proizvodnje. Svojevremeno je bio uobičajeno posluženje koje se nudi uz piće, ali je, u međuvremenu, broj jesetri veoma opao, zbog preteranog lova i zagađenja vodotokova, te je kavijar postao skup i servira se samo u „visokom društvu”.
Ako odlučite da sebi ponekad priuštite ovaj delikates, treba da znate kako da ga čuvate i služite. Pakovanje ne treba otvarati pre no što će se služiti, a iz frižidera ga treba izvaditi petnaestak minuta ranije. Ono što ostane treba poklopiti i čuvati u frižideru, ne duže od dan-dva. Zamrzavanje se ne preporučuje jer može da otvrdne, a ukus da se izmeni. Ako ga ipak zamrznete, treba ga izvaditi dan pre ponovne upotrebe i polako odmrznuti u frižideru. Neotvoren može da se čuva u frižideru 15-20 dana. Treba ga vaditi plastičnom kašičicom da ne bi poprimio „metalni” ukus jer će se to desiti ako je kašičica od bilo kojeg metala, uključujući i srebro.
Kavijar je pun kalorija.U 100 grama ima ih čak 2800, ali, srećom, jede se samo kašičica.Poprilično je cenjen zbog masti, jer sadrži 25% holesterola I 75 % lecitina.Od belančevina u sebi sadrži arginin,histamine,izoleucin,lizin I metoin.sadrži šećere I vitamine A;C;PP;B2,B6 I B12, ali I pantotensku kiselinu I mineralne soli.
Svi ti sastojci su veoma zdravi.
Kao što je dobro poznato iz holivudskih filmova, služi se na krekerima ili parčićima dvopeka, a više „nije u modi” da se začinjava belim lukom ili sličnim.
Zanimljivo je da se kavijar dobija od živih, ali omamljenih riba, jer bi, u suprotnom, bio gorak.
preuzeto sa neta
|