offline
- Pridružio: 13 Mar 2005
- Poruke: 117
- Gde živiš: beogradski pasaluk
|
Malopre sam se slatko nasmejao dok sam okretao skalu na radiju.Naime, idu "Mali oglasi"gde tip prodaje koke nosilje i jaja.Drugi otkupljuje akumulatore i staro gvoždje (kaže da plaća najpovoljnije, mada čisto sumnjam), a u pozadini, kao podloga, muzika veličanstvenog Ennia Morriconea.I to ona tema iz filma "Dobar, loš, zao".Pomislih, kako je tužna sudbina velikih umetnika, ceo život rade, istražuju, da bi njihovo delo završilo na jednom tako neprikladnom mestu.Gotovo da nema osobe koja bar jednom nije odzviždukala neku od Morriconeovih flmskih tema ili zažalila, slušajući njegovu muziku,
što nije uzela neki instrument u ruke i opredelila se za ovo lepo, ali nezahvalno zanimanje.
Ako posle ovog teksta saznate bar jedan novi detalj iz života Ennia Morrikonea, biće mi srce veće od Šar-planine.Ako ne...nikom ništa, neće mi biti žao što sam potrošio ovo malo vremena na jednu tako veliku ličnost.A Morricone to sigurno jeste.Institucija, more!
Evo i linka za one koji ne znaju kako izgleda Enio Morikone.
enniomorricone.com/
Ennio Morricone je rodjen 10.novembra 1928.u Rimu kao prvo od petoro dece muzičara Maria i domaćice Libere.Otac mu je u jednom lokalnom ansamblu svirao trubu, tako da je taj instrument bila prva igračka malog Ennia. Mališan je odmah pokazao veliki talenat za muziku: u 6. godini je čuo Veberovog "Čarobnog strelca" i od tad je opsednut tim delom.Počinje da eksperimentiše komponujući prva dela, a već u 10. godini života ulazi u taj ansambl da bi zamenio bolesnog oca.
Kasnije se upisuje na ugledni konzervatorijum"Santa Ćećilija" u Rimu, gde mu je predavač iskusni pedagog Djofredo Petrasi.On je odmah uočio da ima posla sa velikim talentom i kolegama predstavlja Morriconea uz sledeću konstataciju :"Odavno nisam imao ovako darovitog studenta, samo sticaj nesrećnih ololnosti treba da se desi pa da on ne postane veliki umetnik". Tako je i bilo.
Morricone 1946. diplomira(odsek truba) na konzervatorijumu. Posle je diplomirao i na odseku za orkestraciju i kompoziciju.
1950. upoznaje Mariju , koje će mu 1956. zvanično postati supruga.Sa njom ima četvoro dece:
1957. radja se sin Mario
1961. kćer Alexandra
1964. sin Andrea, koji će jedini nastaviti očevim stopama.On će 1994, završiti, kao otac, konzervatorijum "Santa Ćećilija" .
1966. sin Giovanni
Ennio nije imao baš tako lak put do uspeha . Do 31. godine borio se da neko čuje za njega, jer je, muzički svet, kao što se zna, jedna zatvorena sredina u kojoj su neophodne veze da bi se isplivalo iz anonimnosti.
1959. počinje da saradjuje sa nekim filmskim rediteljima, ali i dalje nema slobodu da predstavi svoje inovacije, već je samo saradnik nekim kompozitorima.Potpisuje se kao Don Savio i Leo Nicholas
Strpljivo radi sa italijanskim pevačima naslućujući da će se pojaviti neko ko će mladom čoveku konačno pružiti šansu da pokaže šta zna.I taj čovek se pojavio...
SERDJO LEONE I ŠPAGETI VESTERN
Serdjo Leone(tada malo poznati reditelj) muku muči da skupi saradnike za svoj filmski projekat.Ima lepu ideju i ništa više od toga.Zamislio je da snimi italijanske kaubojce koji će odudarati od američkih, punih stereotipa, u kojima se sve svodi na sukob šerifa sa lošim momcima.I koji uvek imaju srećan-patetičan kraj gde junak filma pobija bad boyse i završava u naručju neke lepotice(film "Šejn" je izuzetak).
Gde god ode Leone nailazi na zatvorena vrata i nepoverenje, nikom ne pada na pamet da ulaže novac u jedan takav eksperiment, plašeći se da će doživeti fijasko.Svi njegovu zamisao osudjuju na propast: "Kako Italijani da snimaju vestern filmove, svi će nam se smejati".Leone se obraća svom drugu Morriconeu, sa kojim je zajedno išao u jednu rimsku gimnaziju i nudi mu saradnju.Ennio, željan izazova, prihvata i odmah se baca na posao.Medjutim, problemi oko finansiranja filma i dalje nisu rešeni.
Henri Fonda , Čarls Bronson i Džejms Koburn odbijaju glavnu ulogu u filmu "Za šaku dolara", ne verujući u uspeh takvog jednog poduhvata.
Nemajući kud, Leone mora glavnu ulogu da poveri anonimcu.U jednom baru upoznaje Klinta Istvuda i preporučuje mu da počne da puši tompus kako bi delovao što uverljivije na filmskom platnu.Istvud , inače nepušač, pristaje.
I konačno 1964. film "Za šaku dolara"je snimljen i suprotno očekivanjima doživeo je uspeh.
1965. snimaju "Za dolar više" sa istom glumačkom ekipom+Li Van Klif.
1966. "Dobar, loš,zao" i tako lupaju packu Amerikancima, dajući im domaći zadatak kako se snimaju pravi vesterni.
To su filmovi koji su ušli u sve filmske antologije i čija je vrednost nemerljiva.
Posebno je interesantno kakve je novine uneo Ennio Morricone: komponujući za taj žanr napušta tradicionalnu tehniku amer.vesterna i razvija svoj prepoznatljiv stil zasnovan na žestokim ritmovima sa elementima beata. Ubacuje neobične zvučne efekte(fijuk bičeva zvona, ljudski urlici, udarac čekića u nakovanj).Mnogi tvrde da se zbog ovih maestralnih tema filmska muzika deli na onu pre i posle Ennia Morriconea.
1969. "Bilo jednom na Divljem Zapadu" i slatka osveta Serdja Leona. Oni koji su odbili da glume u njegovom prvom ozbiljnijem filmu(Henri Fonda i Čarls Bronson) jedva su dočekali da ih pozove kako bi ispravili grešku. Tek sad su videli šta su izgubili prepuštajući ulogu anonimnom klintu Istvudu.
1971. "Pazi,eksploziv" još jedan film tandema Leone-Morricone.
1984. kultni film tandema iz Rima "Bilo jednom u Americi".
1989. umire Serdjo Leone, veliko ime svetske kinematografije.
OSTALA DELA
Ennio se nije uspavao posle prvih uspeha već je nastavio da radi još jačim tempom. Paralelno sa filmskom muzikom piše muziku za pozorište, italijanske pop pevače, piše simfonijska i kamerna dela...
1969. kad se pojavio "Bilo jednom na Divljem zapadu" razbija(rečnikom mladih) San Remo pesmom "Se telefonando". Pesma je interesantna po tome što se ovde fraze redjaju jedna na drugu bez harmonskih promena, što do tada nije bio običaj.
Svi koji su radili sa njim saglasni su u jednom: nevidjeni je talenat za orkestraciju i aranžmane.
Ennio:"Ja orkestraciju pišem odmah preko partiture za razliku od drugih, i to najčešće u svom kabinetu-bez instrumenata".
Svira 4 instrumenta: klavir, trubu, violinu i gitaru, a najčešće komponuje sedeći uz klavir. Izuzetno je povučen i skroman čovek koji se grozi raznih prijema i koktel partija.Slobodno vreme provodi igrajući šah sa sinom Andreom .
Živi u Rimu i ne zna nijedan strani jezik, što mu nije potrebno, jer muzika je univerzalni jezik koji svako razume.
NE, NE, TO NEĆE NIŠTA PROMENITI...
To je njegova čuvena replika kad mu neki reditelj predloži da ispravi muzičku temu.
Bernardo Bertoluči o filmu "Dvadeseti vek":
"Samo je Ennio Morricone mogao da pronadje takav epski akcenat za film, bio je inspirisan Verdijem".
Brajan de Palma nije hteo da prihvati da se u njegovom filmu "Casualties of war", čuje Panova frula, ali je na kraju bio zadovoljan i zamolio Ennio da mu oprosti što je uopšte posumnjao u njegove kvalitete.
MORRICONE I OSCAR
Apsurdno, ali čovek koji je sinonim za filmsku muziku nije nikad dobio ovo priznanje holivudske akademije za film?! Četiri puta je bio nominovan za Oskara, ali ga nikada nije dobio.
1978. Rajski dani
1986. Misija
1987. Nesalomivi
2000. Malena
Za film "Bilo jednom u Americi"nije ušao u nominaciju za najbolju filmsku muziku?!
Početkom osamdesetih prekida sa američkim tržištem, ali kako nije zlopamtilo njegova ljutnja je kratkog daha.
"Ne volim da pričam o parama, jer sam pomalo stidljiv, ali i najgori američki kompozitori su dobijali kao ja".
MORRICONE I SRBI
Juna 1992. sve novine su objavile vest da se reditelj Stojan Stojčić vratio iz Rima gde je potpisao ugovor sa slavnim Morikoneom.Ennio je prihvati da radi muziku za film "Nečista krv". Pored Seida Memića Vajte i Cece Ražnatović, koji su trebali da budu mamac za domaću publiku, moralo je da se nadje i neko svetsko ime zbog koga će strana publika pohrliti u bioskop.Stojčić je procenio da će to postići angažovanjem Morikonea, čija ostvarenja postaju hitovi nezavisno od uspeha filma.
Ostalo je da se završi film, a slavni kompozitor bi na osnovu radnog snimka napravio filmsku muziku koja bi se na kraju samo doradila.
1993. Morikone poziva Stojčića u Rim da mu pokaže kako je on dočarao miris Vranja, a Stojčić nevoljno odlazi ne znajući kako da mu kaže da je u medjuvremenu propala Dafiment banka koja je trebala da bude sponzor celog projekta.Cena koju je tražio Morikone bila je 250 000 dolara.
Možda je ovo najlepši način da završim priču o ovom velikom umetniku.
1992. Pet shop boys su na vrhu svih top listi sa pesmom "Go the west".Ovo je jedan deo njihovog intervjua iz tog vremena.
Novinar -Mladi ste, lepi, bogati, popularni...Ima li nešto što još niste ostvarili?
Pet shop boys -Ima. Hteli bi da saradjujemo sa Eniom Morikoneom, to bi bila kruna naše karijere.
|