У организацији Владе Републике Србије, Министарства културе, Српске академије наука и уметности и Скупштине општине Вршац, низом манифестација током читаве године биће обележен важан јубилеј – 200 година од рођења и 150 година од смрти „оца српске драме” Јована Стерије Поповића. У реализацију динамичног програма посвећеног овом великану писане речи и реформатору српског језика и књижевности, који ће се одвијати широм Србије, биће укључене многе институције културе, као што су Матица српска, Музеј позоришне уметности, Филолошки факултет у Београду, Стеријино позорје, Народно позориште у Вршцу, и многи други истакнути представници културног и друштвеног живота из земље и иностранства.
Прва у низу манифестација биће одржана данас у 11 часова, у свечаној сали Општине Вршац, на дан рођења Јована Стерије Поповића. Пригодном свечаношћу биће обележен почетак прославе јубилеја овог великог писца, песника и оснивача факултета и Српске академије наука и уметности.
Помоћник министра културе у Влади Републике Србије Иван Ивановић рекао је на јучерашњој конференцији за новинаре у Министарству културе, да ће САНУ организовати велики научни скуп крајем године, као и да ће се прослави прикључити сва српска позоришта која ће у свој репертоар уврстити по једно Стеријино дело. Нагласивши да ће цела година бити у знаку великог српског комедиографа, министар културе Драган Којадиновић најавио је почетак санације вршачког позоришта.
Академик Мирослав Пантић, председник Републичког одбора за прославу, нагласио је да Стерија мора да уједини све нас јер његово дело представља заједничко наслеђе.
– Задатак одбора јесте да обједини све манифестације како не би свако радио из свог дућана. Свих ових година нам је управо недостајала координација корака, рекао је Пантић, изразивши наду да ће се ипак овај важан јубилеј обележити на најадекватнији начин, достојно делу великог Стерије.
Академик Љубомир Симовић, председник Одбора за прославу при САНУ, осврнувши се на лик и дело Јована Стерије Поповића, истакао је да је прошло 150 година од смрти „оца српског театра”, а да српско друштво још није свесно његове величине и значаја. Симовић је рекао и да прослава овог јубилеја представља праву прилику да што већи број људи сазна нешто више о овом врсном комедиографу, правом представнику интелектуалне поезије, спретном преводиоцу, професору природног права и великом просветитељу.
– Стерија је остао као најбољи пример независног и непоколебљивог духа који се не може ничим поткупити и поробити, додао је Симовић.
Поводом обележавања јубилеја планирано је и публиковање радова са научног скупа САНУ. Такође, како се јуче могло чути на конференцији за новинаре у Министарству културе, у току ове године биће објављене и две обимне библиографије – Стеријиних радова, и текстова о овом писцу. У Галерији САНУ биће приређена велика изложба посвећена генијалном српском перу коју ће пратити филмски снимци, богат каталог и обимна студија.
Миодраг Матицки, члан једног од Одбора, изразио је наду да ће се наше друштво богатим и разноврсним програмом на прави начин одужити Стерији, док је Тома Сухецки, члан Општинског већа Вршца и познати сликар, рекао да је овај интелектуалац својим делом успео да спасе српски род, још једном нас подсећајући да не заборавимо своје сопство.
http://www.politika.rs/cyr/tekst.asp-t=26056&r=70.htm
|