1. Ako kupujete notebook samo za osnovnu obradu teksta, pretraživanje Interneta i elektronsku poštu. Poslužiće skoro svaki sistem, ali bi bilo dobro da hard disk ima najmanje 30GB.
2. Pokušajte da nabavite sistem sa 512MB RAM-a (umesto 256MB).
Više memorije može značajno poboljšati preformanse (najjeftinija varjanta).
3. Uzmite u obzir sistem sa CD-RW ili DVD-RW pisačem. Ako želite DVD pisač potražite multiformat drajv koji podržava i DVD-R i DVD+R.
4. Uzmite notebook sa integrisanim bežičnim umreženjem i dodatak za 802.11g Ovaj standard je kompatibilan sa sporijim ali popularnijim 802.11b, koji se koristi u većini bežičnih javnih mreža.
5. Ako često putujete, ne bi bilo loše da nabavite rezevnu bateriju, kao i AC adapter. Dodatna baterija će vam dobro doći tokom dužih putovanja. Drugi AC adapter možete koristiti kod kuće i na putu, a jedan u kancelariji.
6. U slučaju da tražite polovan računar, reparirani računari mogu se naći i za 20% nižu cenu. Ovakve mašine treba da sadrže svu prateću opremu, dokumentaciju kao i punu garanciju. Direktni prodavci kao što su Dell i Getaway prodaju ih preko sajta, kao i preprodavci.
7. Ako ste kupili notebook sa kuponom za rabat, u svakom slučaju ga pošaljite. Ne odugoovlačite sa slanjem, neki rabati ističu nakon dve nedelje od dana kupovine.
8. Port replikator ili docking station je dobar izbor ako se mnogo krećete.
Nema više neprijatnog isključivanja gomile kablova kad kog nekud krenete.
9. Opremite se. Ne krećite na put bez miša, sigurnosnog ključa i dodatnog punjača za automobil AC/DC.
10. Razmislite o produženoj garanciji, za svaki slučaj. Ova vrsta garacnije zahteva dodatnih 50 do 100 dolara godišnje.
Karakteristike
Kada se odlučite koja vam klasa notebook računara odgovara, još treba da izaberete procesor, standard bežičnog umrežavanja i optički drajv, a ne da ne pominjemo kapacitet hard diska. Najbolje je, naravno, uzeti sve najnovije komponente, naročito zbog neverovatno brzog napredka tehnologije. Navešćeno neke od najvažnijih elemenata.
V e l i č i n a i t e ž i n a. Notebook računar ima raznih oblika i veličina. Težina sistema - težina samog notebook računara - kreće se od 0.5 do 4kg. Težina paketa za putovanje, sa dodatnim komponentama poput AC adaptera
i eksternog optičkog drajva, iynosi oko 0.5kg.
D i s p l e j. Ima toliko opcija da vam se zavrti u glavi. Veličina ekrana se kreće od 10 do 17 inča dijagonalno, i to sa nekoliko različitih rezolucija. Wide Screen displej, može da se bira izmežu 15 i 17-inčnog modela, postaje sve popularniji, jer njegov kvalitet sve je bliži kvalitetu mnogih DVD uređaja. Petnestoinčni monitori sve brže postaju standard, zamenjujući 14-inčne zamenili 13-inčne pre oko 3 godine.
Rezolucija ekrana je sledeći važan faktor: što je veća rezolucija, slika je oštrija. Mali monitori (12.1 inča) uglavnom imaju XGA rezoluciju (1024x768-). Veći monitori (15 ili16 inča) koriste SXGA+ (1400x1050), a nekoliko ih koristi UXGA (1600x1200). Wide-screen ekrani koriste WXGA (1440x900) ili WUXGA (1920x1200).
B r z i n a p r o c e s o r a. Notebook računari imaju različite procesore, AMD, Intel ili Transmetra, ali nisu svi dizajnirani specijalno za notebook računare. Intel nudi više vrste čipova za notebook računare, ali najviše odgovara Pentium M, predstavljen pre godinu dana. Možda je radni takt procesora niži, na 1.4 do 1.7 GHz, ali najbrži Pentium M procesori imaju istu procesorsku snagu kao desktop Pentium 4 na 2.6 do 3 GHz, i to zbog svoje specifične arhitekture.
|