Evo malo mojih utisaka posle posete Gugenhajm Muzeju u Bilbaou
Predivan, blistav, neverovatan, neponovljiv, neizrecivo megalomanski ego trip od nekoliko miliona evra i spomenik koji je sam sebi za života podigao Frank Geri. Morate malo da veruujete u sav taj hajp ako ste već došli da ga vidite. Glavni eksponat u ovom muzeju je sama zgrada.
Kada su ga vlada baskije i Gugenhajmova Zadužbina pozvali da projektuje novi muzej moderne umetnosti Mr. Geri je bez razmišljanja ščepao priliku da da svojoj mašti da se slobodno razmahne. Mali frenk je voleo ribu. Njegova baba je kupovala na pijaci žive šarane i držala ih u kadi sve do vremena za ručak. Mali Frenk je bio opčinjen njihovim svetlucavim telima i načinom na koji su se kretala kroz vodu. Kada je porastao sagradio je muzej od čistog titanijuma. Ploče kao krljušt vijugaju preko zakrivljenih zidova. Ali Franko se malo zaneo... račun je bio toliki da su ga njegovi novi poslodavci, kada su ga unajmili projektuje novu zgradu MIT unverziteta, kao boga molili da se mane titanijuma pod pretnjom da će mu obe ruke prebiti.
Priđi do prvog kamenog stuba. Opipaj negovu površinu. Osmotri blagu krivinu njegovih ivica. Ne postoje dva identična bloka u u ovoj zgradi. Nikad s većim uživanjem nisam slušao priču sa onih automatskih audio vodiča.
Postoji jedan i jedini razlog zašto ja obilazim muzeje moderne umetnosti. Trebalo mi je nekoliko godina to da shvatim i sam sebi formulišem. To je isti onaj razlog iz kog slušam začukane bendove, gledam čudne filmove čitam alternativne stripove. Ja želim da vidim nešto novo, nove koncepte, kove forme. Ne vredi tamo ići da bi se bidelo jedno konkretno delo, niti se vredi upuštati u isprazno teoretisanje.
Prava umetnost ne traži objašnjenje. Ona te zapljusne, preplavi, celog zgrabai i udari svom silinom. To je onaj moment kad i najgori balvani na maturskoj ekskurziji zamuknu kas se uspentraju uz stepenice Akropolja i Partenon ih u svojoj veličanstvenosti udari u čelo. Stojiš, bre pred nečim izuzetnim. Ta snaga komunicira s tobom na nivou mnogo dubljem nego bilo kakav tekst iz udžbenika likovnog za gimnaziju prirodno matematičkog smera (štampan na svinjskoj hartiji po mogućstvu).
Isto, ama, potpuno isto, mi se dešava i s modernom umetnošću. Suština kroz formu. Mom mozgu je potreban random input. Svest možda zaboravlja detalje i brka pojmove ali potsvest nikako. Ona ih revnosno rasklapa, analizira i ponovo sklapa, kockicu po kockicu, proširujući moju ličnost. Hej, bar se nadam... nemam nameru da laskam samom sebi. To se dešava svakome, to je nešto univerzalno ljudski.
Prva i najveća dvorana je i najbolji trik ovog muzeja. Ona nije galerija, ona je post-modernistički luna park čije jedini cilj d avas otrgne od stvarnosti, iščaši i ošamuti koordinisanim suptilnim napadom na čula i psihu.
Osnovna ideja vajarskog opusa Ričarda Sare čiji se isključivo, eksponati nalaze u ovoj dvorani je posmatrač u pokretu. Gigantski četiri metra visoki desetine metara dugi vijugavi zidovi od zarđalog metala. Kad krenete niz kanal metar širok zidovi nepomečno lelujaju, naginju se nad vas, teraju vas nesvesno da se sagnete i iskrivite. Imate osećaj kao da će sledećeg trena da se obmotaju oko vas ili kao da će i sam pod da počne da se savija. Kolena vam klecaju a u glavi vam se vrti. Zmija. Spirala. Lavirint. Svetlost se čudno prelama difuzna iz stotinu skrivenih izvora negd einad vas i omekšana rđom. Vanzemaljski eho. Da su iza krivine sakrili neko čudo premro bih od straha. Umseto toga, odjednom, otvoren prostor, kao antička tvrđava, širok i ograđen kružnim zidom. Mikena? Izmami ti osmeh na licu. Kakav tip i kakav fazon! Vrhunac sarkazma je ulaz u kafeteriju, bočno direktno iz sale. Kome je dosta umetnosti kafica ga čeka. Velika sala vas prosto ispljuje natrag u atrijum, onako omamljene i spremne da se suočite s modernom umetnošću. Sit back, relax and enjoy the show.
Linkovi:
Gugenhajmov Muzej u Bilbau zvanični sajt
Sajt posvećen Franku Geriju
|