Izuzetno jake, pune boje nekih od Van Gogovih slika teško da prizivaju daltonizam kao prvu asocijaciju na njih. Ali japanski naučnik Kazunori Asada smatra da je slikar imao pomalo oštećen vid kada je percepcija boja u pitanju, i da su žive boje njegovih slika posledica smanjene osjetljivosti receptora na crvenu svetlost, a ne smeo i nov način izražavanja u slikarstvu 19. veka.
Sticajem okolnosti, gospodin Asada je na događaju organizovanom u Japanu, čiji je cilj bio da skrene pažnju na različite oblike daltonizma koji među ljudima postoje, video upravo reprodukcije Van Gogovih slika. One su među ostalim predmetima bile izložene u prostoriji gde je svetlost bila propuštena kroz specijalne filtere, tako da je simulirala način na koji osobe sa nekim od oblika dlatonizma percipiraju boje. Asada je primetio da Van Gogove slike u takvom okruženju deluju daleko "prirodnije" i manje avangardno od onih koje je ranije viđao po muzejima širom sveta.
Citat:Van Gogh’s paintings, Asada writes, became more beautiful and more natural in the filtered light. “The incongruity of color and roughness of line had quietly disappeared,” the scientist writes. “Each picture had changed into one of brilliance with very delicate lines and shades.” Asada went on to experiment with a piece of software that further simulates different variations of colorblindness, settling on a midrange spectrum deficiency that he felt best modified van Gogh’s work. The deficiency meant that van Gogh’s eyes had a moderate lack of receptors for the color red.
http://artinfo.com/news/story/821805/japanese-scie.....-it-matter
Zanimljiva, pažnje vredna, ali ne nužno i tačna pretpostavka. Osnovni problem je taj što se Van Gogovo stvaralaštvo naknadno prilagođava nekakvim "objektivnim" normama lepog i uobičajenog kako bi se dokazala teza o njegovom navodnom defektu sa raspoznavanjem boja. Pokušaji nauke da "objasni" umetnost uvek nam deluju pomalo usiljeno i izveštačeno, jer umetnost nije oblast proučavanja koja se lako prilagođava egzaktnom načinu mišljenja. Naročito kada je u pitanju Van Gog, slikar čije su strasti, intezivni osećaj za umetnost i svet koji ga je okruživao oduvek uzročno povezivani sa njegovim slikarstvom, ne samo sa karakterističnim intenzivnim bojama u određenoj fazi, već i sa energičnim i širokim potezima četkice, motivima i načinom na koji ih je stilizovao. Da li je njegova umetnost produkt njegovog genija, ili posledica navodnog ludila, daltonizma, ili nekih drugih okolnosti, je pitanje koje ostaje otvoreno.
http://bigthink.com/Picture-This/was-van-gogh-color-blind
http://asada0.tumblr.com/post/11517603099/the-day-.....-new-light
|