offline
- bocke
- Moderator foruma
- Glavni moderator Linux foruma
- Pridružio: 16 Dec 2005
- Poruke: 12520
- Gde živiš: Južni pol
|
Napisano: 11 Sep 2012 13:15
Mislim da veći deo pitanja uopšte nisu za Linuks forum. Imamo i audio-video forum, forum koji se bavi grafikom, kao i forum koji se bavi hardverom. Mogao bi malo da baciš pogled i na tu stranu.
Dopuna: 11 Sep 2012 13:31
Elem... Da se dopunim: formati i hardver su ti isti bez obzira na platformu. U suštini, često se koriste i isti programi (naravno u Linuks verzijama). Direktno ili indirektno (lame, flac, ffmpeg, mplayer, kmplayer, vlc, itd). Izlaz plejera zavisi od specifičnog plejera koji koristiš. Za razliku je najbolje pogledati dokumentaciju.
Btw, ako te zanima Linuks bazirani HTPC, najbolje je pogledati neku od distribucija specijalizovanih baš za tu namenu. Takođe je moguće instalirati i neki od media centara (xbmc, freevo, mythtv i drugi) na već postojeću distribuciju.
Dopuna: 11 Sep 2012 13:46
Evo ti i nekoliko predloga za distribucije:
GeeXboX - http://www.geexbox.org/
XBMCbuntu - http://wiki.xbmc.org/index.php?title=XBMCbuntu
Mythbuntu - http://www.mythbuntu.org/
OpenELEC - http://openelec.tv/
Mythdora - http://mythdora.com/
Xbmcfreak - http://www.xbmcfreak.nl/en/
Dopuna: 11 Sep 2012 19:18
Da još malo proširim post.
Izbor grafike se svodi na 3 slova: Ati, Nvidia, Intel. Phoronix vrlo detaljno prati razvoj i poredi open source i vlasničke drajvere:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=category&item=Graphics%20Cards
Svi dostupni drajveri su izlistani na Xorg wikiju (od kojih neki nemaju podršku za 3D akcelaraciju i OpenGL 2.0). Btw, Phoronix je ažurniji kad je u pitanju status i podrška pojedinačnih drajvera.
http://xorg.freedesktop.org/wiki/Projects/Drivers?.....deoDrivers
Neki od "media centrova" imaju i mogućnost pokretanja bez Xorga, direktno na Linux Framebufferu (Freevo, MMS).
Media centar rešenja najčešće već uključuju sve kodeke. Ako ne postoji paket za izabranu distribuciju, pri kompajliranju postoji podrška za veliki broj kodeka ili uređaja (blueray, DVD, region unlocking, MTP uređaji, iOS uređaji, daljinski upravljači) ukoliko su instalirane odgovarajuće razvojne biblioteke (uključujući *-dev pakete u .deb i .rpm distribucijama).
Konverzija i kodiranje fajlova nije platformski zavisno. Potrebne razvojne biblioteke i komandni alati su dostupni na svim popularnim platformama. Neki od enkodera su nejasnog legalnog statusa (razlikuje se od zemlje do zemlje), tako da je moguće da ih veći broj distribucija ne uključuje. Ali često su dostupni i iz trećih izvora. Iz ovog razloga je moguće da već postojeći binarni paketi ili "media centar" distribucije ne uključuju podršku za sve formate ili uređaje koje "Media centar" aplikacija podržava.
Pored direktnih enkodera, postoje i all-in-one rešenja kao što su ffmpeg ili mencoder (i forkovi), kao i GUI interfejsi za njih (ako ti je to bitno).
Da li izabrati lossless ili lossy audio format je tvoj stvar i nije platformski zavisno. Većina formata su dostupna za sve popularne platforme.
Što se tiče toga koji formati su podržani ili ne, većina playera se zasniva na nekom od postojećih rešenja (recimo gotovi svi koriste ffmpeg). Šta je podržano, a šta nije zavisi od compile time opcija (ovo može zavisiti od distribucije do distribucije). Elem za htpc ti ni ne treba media player, već "media centar".
Elem, izlazni drajver (ukoliko postoji u izabranom rešenju) će biti automatski izabran u odnosu na karakteristike sistema i/ili stabilnost drajvera. Za konkretne razlike je najbolje pogledati dokumentaciju.
Što se tiče spoljnih audio sistema kao što su zvučnici ili pojačala, to isto nije platformski zavisno. Odgovor možeš potražiti i u audio/video forumu ili na nekom od hifi foruma.
Što se tiče podrške za zvučne karte, integruše bazirane na "Intel HDA" ili "Realtek AC97" su podržane "out of the box". Za specifičnosti podrške za ostale zvučne karte, najbolji izbor informacija je ALSA wiki:
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Main
Što se tiče utišavanja i pojačavanja frekvencija (uključujući bas)... Gotovo svaka aplikacija za puštanje zvuka/videa, a verujem i media centri, imaju mogućnost učitavanja predefinisanih ekvilajzer preseta ili grafički ekvilajzer za podešavanje zvuka.
Formati slika isto nisu platformski zavisni. A konkretan odabir zavisi od onoga za šta tebi konkretno treba. Za fotografije, recimo, su jpeg ili jpeg2000 prirodan izbor.
Monitori su eksterne periferije i nisu platformski zavisna stvar. Ovo je pitanje za forum hardver.
Što se tiče podrške za titlove, zavisi od izabranog softverskog rešenja. I za to je najbolja rešenje prelistati dokumentaciju. Takođe postoji i konverteri subtitle formata, a gotovo sva rešenja bi danas već trebala da podržavaju utf8 kodirane titlove. Možda će neke starije titlove biti potrebno konvertovati u utf8, ali i za to postoje alati (iconv). Pozicija titlova na ekranu je totalno stvar softverske implementacije i zavisi od izabranog rešenja.
Dopuna: 11 Sep 2012 19:24
Elem ovde se postavlja pitanje da li napraviti custom rešenje na nekoj od prilagodljivijih distribucija (Slackware, Arch, Gentoo), custom rešenje na nekoj od popularnih desktop distribucija (Ubuntu, Mint) ili izabrati neko već postojeće rešenje (pomenute media centar distribucije).
Izbor zavisi od znanja, iskustva i vremena dostupnog za "igranje". Najbrže rešenje je koristiti već gotove distribucije za tu specifičnu namenu.
Dopuna: 11 Sep 2012 19:29
Zaboravio sam da napišem da je vrlo verovatno da postoje i ekvilajzer pluginovi za Alsu i/ili Pulseaudio.
|