SCOGroup konacno je pokazao svoje pravo lice i razotkrio svoje karte: poslata su pisma na adrese 1.500 kompanija sirom sveta, informisući ih kako "mogu nastaviti koristiti Linux ako SCOGroupu plate licencu za UnixWare". Naime, SCO Group je izjavio da je osigurao U.S. Copyright regirstraciju za Unix System V kod i planira da naplacuje kompanijama licence za koristenje Linuxa.
Sa vlasnistvom nad Unix System V kodom, SCO Group nece speciti razvoj Linuxa, ali ce zahtevati od svih korisnika Linux 2.4x kernela (na vise) kupovinu licenci svog UnixWare operativnog sistema.
Unix System V Code omogućava koristenje multiprocesorskih jedinica, a navodno se nalazi u svakom MP Linux kernelu (dakle, svakom-svakom). Linux kerneli do verzije 2.4, podrzavali su od jednog do cetiri procesora (1-way processing i 2-way & 4-way SMP), ali u verziji 2.4 i daljim revizijama, podrska je skocila na 32-way i 64-way SMP, automatski cineći Linux izuzetno atraktivnim resenjem za enterprise resenja - sto je narusilo patentna prava SCO Groupa.
Ako se ova odluka provede u praksi, automatski će značiti rušenje svih aduta Open Source zajednice - besplatni softver. Ocito je da je Microsoftova kupovina 16% akcija SCO Groupe bila strateški potez, jer ako situacija krene na ruke SCO Groupu, IT manageri brojnih kompanija okrenuce se - Microsoftu.
IBM je negirao sve SCO-ove tvrdnje i kompanija je izdala saopštenje u kojem se jasno vidi IBM-ova namjera da pobije sve tvrdnje SCO Groupe na sudu.
Isto tako, očekuje se reakcija Linusa Torvaldsa, koji ce vjerovatno morati pokazati i javno objasniti svaki djelic Linux kernela. Ako se pokaze da je SCO Group u pravu, to ce biti strahovit udar na Open Source zajednicu. Međutim, ako Linus uspije dokazati "nevinost" Linux 2.4.x i 2.5.x kernela, SCO Group će se suociti sa tužbama za klevetu koje bi mogle izbrisati tu kompaniju sa lica zemlje.
Dakle, pitanje je samo jedno - da li je Linux kernel pokrao SCO Group ili SCO Group lovi u mutnom?
|