Stari racunari i Linux OS

1

Stari racunari i Linux OS

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2009
  • Poruke: 1203

Napisano: 29 Nov 2012 17:39

Citat:Mnogi doma imaju barem dva računala, ako ne i više. Prošlo je vrijeme kada smo kupili jedno računalo i onda ga unedogled nadograđivali, mijenjali komponente i pokušavali ga što duže i više iskoristiti. Prije se računalo kupovalo svakih 4-5 godina (a možda smo i malo rekli), dok je danas taj ciklus daleko kraći – skoro duplo. To možemo „zahvaliti“ komponentama koje su daleko jače, no i brže se troše. Pa pogledajte recimo prijenosna računala. Njihov „rok trajanja“ je otprilike dvije do dvije i pol godine, odnosno dok im ne istekne garancija. Stolna računala su nešto izdržljivija (nema prijenosa, manje se zagrijavaju…), no ni ona nisu neuništiva. Čak i ako zanemarite razne kvarove na pojedinim komponentama, ostaje činjenica da se tehnologija danas mijenja jako brzo. Možda čak i prebrzo i posljedica toga su računala koja brzo postanu prespora, preslaba i završe na ormaru i skupljaju prašinu. Vjerujemo da većina vas ima barem jedno takvo računalo.

Izvor i nastavak: http://www.pcchip.hr/clanak/stara-racunala-i-linux-os/

Dopuna: 29 Nov 2012 17:42

Ne bih se slozio sa autorom po pitanju Xubuntua, ali ajde, oprosticemo mu Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Mar 2004
  • Poruke: 816

Takođe. Po meni fali Vector Linux za one slabije (64 MB RAM)i Lubuntu, LMDE, SolusOS za "malo" jače starudije. Na staroj kanti držim SolusOS (legacy, non-pae), sa full Gnome 2 desktopom. U startu uzima max 130-160MB RAM-a.



offline
  • Pridružio: 16 Nov 2007
  • Poruke: 277
  • Gde živiš: Republika Srpska

Malo sam ovih dana testirao Zorin OS 6.1 Lite i mogu reći da je sasvim OK za starije mašine tipa 256 - 512 MB RAM-a, u startu uzme do 100 MB, a sa uključenim Radio Tray-em i par tabova u Chromium-u vrti se do oko 200 MB, što je sasvim OK, u principu je kozmetički dorađen Lubuntu prilagođen za preletače sa windows-a,... već sam ga i ranije testirao u nekoj prije verziji ali je bio prilično nestabilan, sad je to sasvim OK....jedina zamjerka što nije LTS ali nije ni Lubuntu 12.04...
ipak na tim starim kantama ne može se očekivati nekakav "multitasking" tipa desetak tabova u internet pretraživaču, dva-tri office dokumenta, muzika u pozadini... ali za nekog "penzionera" tipa moga ćaleta ovo je sasvim funkcionalno....

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2004
  • Poruke: 1704
  • Gde živiš: U svom mestu

Mislim da je ovaj članak malo površan. Mandriva je gotovo prestala sa razvojem, osim par sporadičnih pokušaja da se oživi, ali to je za sad nedovoljno. Uglavnom svi distroi koji koriste LXDE i Xfce su pogodni za računare od 256Mb RAMA pa naviše, to su uglavnom P4 mašine na kojima bi i XP solidno radio. Pretpostavljam da bi LXDE okruženje solidno radilo i na 128 Mb mašinama.

offline
  • Cigarette Smoking Man
  • Pridružio: 14 Feb 2005
  • Poruke: 9113
  • Gde živiš: Beograd

Bitno je koje okruženje staviti a da li je to Debijan, Slek, Suse, Mageia nije ni bitno.. Smile

Za 256 rama je ok openbox, lxde, e17.. Sa 512 rama će i XFCE raditi sasvim pristojno. Ako hoćeš KDE, Gnome Shell, Unity, Cinnamon, ne bih stavljao na mašinu ispod 1GB. Čak i sa toliko rama će raditi prilično skomno. Sa 2GB radi šta hoćeš.. Smile

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2009
  • Poruke: 1203

RAM memrija jeste bitna, ali mislim da je procesor ipak komponenta od koje zavisi koliko ce racunar biti finkcionalan Wink

Instalirao sam neke light distribucije (koje smatram potpuno funkcionalnim) na dosta razlicitih starijih konfiguracija, stanje je dosta bolje nego sa Win XP-om ali ipak postoje neke minimlane hardverske specifikacije za udoban rad na linuxu.

U teoriji je to sve fino, ali vecina starijih procesora (Kad kazem stariji, mislim na pentium 3 i starije pentium 4 procesore. Pentium 2 generaciju necu ni spominjati, oni su svoje odsljakali.) ce se patiti tokom najobicnijeg surfanja netom, da ne pricam o nekom multitaskingu.

Moje misljenje je da je potreban minimalno Intel Pentium 4 640 HT (2MB kes, 3.2GHz, 800MHz FSB) i 1,5GB RAM-a, za potpuno funkcionalan racunar pod nekom ozbiljnijom linux distribucijom kao sto je Xubuntu.

Vjerujem da se dosta vas ne slaze sa mnom po pitanju ove zadnje konstatacije, ali to je moje misljenje koje sam izvukao iz mog skromnog iskustva.

Volio bih cuti sta vi mislite o svemu ovome? Koja je najslabija konfiguracija na koj ste imali instaliran linux a da se moze reci da je racunar bio potpuno funkcionalan?

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2004
  • Poruke: 1704
  • Gde živiš: U svom mestu

Pa ja sam gotovo bez problema terao moju staru mašinu (Athlon 2800+ Barton i u početku 1280 mb rama) sa KDE4 okruženjem PCLOS distro, kasnije sam stavio 2Gb memorije PCLOS je relaksiranije radio na KDE4, za LXDE da ne pričam, leteo je u live modu Smile. Složio bih se sa raphinom konstatacijom u vezi memorije, mislim da je na linuxu ona vrlo bitan faktro, čak i više od CPU-a. Nekada sam sa integrisanom Gforce2 sa deljenih 32Mb simstemske memorije i Athlon 2000+ na KDE3 terao compiz efekte bez većih problema, danas to više nije slučaj, jer ova nova okruženja zahtevaju mnogo više resursa.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2009
  • Poruke: 1203

@jogurtmen

Athlon 2800+ ce praviti probleme pri gledanju video klipova na yt u rezoluciji 480p, moguce je cak da bi pravio problem i na 360p, to za mene nije "potpuno funkcionalno".

Ne osporavam da si na toj konfiguraciji do skoro bez vecih problema vozio linux, ali danas to vise nije i nije slucaj. Moze se i sad na njemu korisiti neka light distribucija, ali pregazilo je vrijeme taj procesor, ne moze se vise nositi sa svakodnevnim poslovima koje na racunaru obavlja jedan prosjecan korisnik.

offline
  • bocke  Male
  • Moderator foruma
  • Glavni moderator Linux foruma
  • Veliki Pingvin
  • Guru
  • Pridružio: 16 Dec 2005
  • Poruke: 12524
  • Gde živiš: Južni pol

Napisano: 30 Nov 2012 15:13

Ne komentarišem direktno članak, samo sam preleteo. Rekoh da podelim par iskustava.

Athlon Xp + 1 Gb rama - Slackware 13.37 sa Xfceom 4.10 je jako fino radio. Mada je Flash znao da zabode kada je otvoreni veći broj prozora sa Youtube snimcima. Ali nisam siguran da to nije do Flasha. Sve ostalo je fino radilo. Naravno tu nešto i ne možete da računate na neki gaming, ali jednostavnije OpenGL igre su sasvim fino radile.

Drugar mi je uvalio i neki laptop Pentium III sa 128 mb rama - Tu je već postojao problem. Slack 13.37 je radio, ali je bio spor. Bilo da sam stavio Xfce ili Lxde. Na kraju sam stavio JWM i to je radilo koliko-toliko ok, samo je za pokretanje i najjednostavnijih gtk2 aplikacija bilo potrebno nekoliko sekundi (nije to mnogo, ali se oseća u radu). Ali ta mašinica sa starijim kernelom/Xorg serverom bi mogla da funkcioniše i sasvim fino. Mada bi jednostavnija verzija bila uvaliti Debian Stable koji koristi kernel 2.32 LTS kernel (nisam siguran za verziju X servera). I u toj situaciji nisam bio dovoljno "pametan" da mu jednostavno uvalim debian. Smile

Dopuna: 30 Nov 2012 15:18

Da, tu je bio i laptop sa Celeronom M i 512 mb rama. Slackware 13.37 + Xfce 4.10. Standardno: Firefox kao default browser. Nije bilo većih problema. Za Flash se ne sećam. Mislim da je dobro radio kada se ne preteruje. Na laptopu mi to nije bilo bitno. Koristio mi je za neke druge stvari.

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2004
  • Poruke: 1704
  • Gde živiš: U svom mestu

pedja93 ::@jogurtmen

Athlon 2800+ ce praviti probleme pri gledanju video klipova na yt u rezoluciji 480p, moguce je cak da bi pravio problem i na 360p, to za mene nije "potpuno funkcionalno".

Ne osporavam da si na toj konfiguraciji do skoro bez vecih problema vozio linux, ali danas to vise nije i nije slucaj. Moze se i sad na njemu korisiti neka light distribucija, ali pregazilo je vrijeme taj procesor, ne moze se vise nositi sa svakodnevnim poslovima koje na racunaru obavlja jedan prosjecan korisnik.


Moraću malo da osporim ovo, pošto mi je na YT odlično radilo sve do rezolucije 480p i to u punom ekranu, problem je bio sa HD rezolucijama, tu je već dolazilo do seckanja. Inače ovo nije ni malo slab procesor, jeste da ga je pregazilo vreme, ali ovo je jedan od najjačih procesora sa jednim jezgrom (nakon njega su izašli još 3 ili 4 modela za soket 462). Dosta dobro je radilo skoro sve sa njim na Linuxu, a i na Win 7, doduše nije sve otvaralo brzinom munje, ali je uglavnom sve bilo vrlo podnošljivo.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1078 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 8 sakrivenih i 1034 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Batinas, Ben Roj, black sabah, Bobrock1, BORUTUS, brundo65, Darko8, dekan.m, Denaya, DYADKA, Koja79, Koridor, Kubovac, kuntalo, Libertas, M1los, mean_machine, Mediator, Metanoja, mikrimaus, Milometer, Milos ZA, MilosKop, pein, Posmatrac77OKB, predragc, procesor, sasa87, Sir Budimir, strelac07, Tvrtko I, Wrangler, Žrnov, 1107