@Bracko:
Citat:Pa pricali smo o pocetnicima, a ne o naprednim...
Jes ti citav?
Pa redhat je podjednako jednostavan kao mandrake, cak i jednostavniji od suse i debiana....
@Pocetnik
Sto se tice modema:
Citat:UPUTSTVO ZA INSTALACIJU DRAJVERA ZA WINMODEM LUCENT 56k Ovim redosledom:
-1. Skinete sa interneta sledeći drajver ltmodem-kv_2.4.19_16mdk-8.22a5-1.i586.rpm,
-2. Prebacite ga na Mandrake particiju i dupli klik na fajl,
-3. Otvoriće Vam se program za otpakivanje arhiva i naravno tražiti root lozinku,
-4. U levom prozoru tog programa selektujete ovaj fajl i klik na Install,
-5. Kada se instalacija završi odete do taskbara, opcija Šta da radim, Internet, povezivanje na internet, program kppp i kliknete na njega,
-6. U tom programu podesite parametre modema, string za inicijalizaciju je kao i na Windows- ATX3, a ako imate staru centralu sa pulsnim biranjem, tamo gde piše ATDT, upišete ATDP,
-7. Ostala sitna podešavanja su dovoljno windowsolika, pa ih necu posebno objasnjavati.
SREĆNO
Jos nesto korisno
рво што морате знати је то да ли имате такозвани win или софтверски модем.
Врло је вероватно да је управо то случај. На жалост то и није баш нарочито срећна околност
јер Linux није Windows па самим тим win модеми нису баш прилагођени Linux оперативном систему. Ако имате Lucent, Agere, HSP Conexant, Motorola, Zoltrix, Genious и сличне интерне 33.6 и 56к PCI модеме онда имате win модем. Наравно, не треба одмах да падате у кому јер се у последње време пише све више драјвера за овакве модеме.
Опет, њих не издају произвођачи хардвера већ open source програмери тако да понекада ти драјвери не функционишу на одређеним верзијама кернела или Linux-a , или су баговити тј. са грешкама.
Већину драјвера можете пронаћи на локацији www.linmodems.org Наравно, драјвере треба потражити и помоћу www.google.com претраживача.
Упуства за инстацију драјвера се обично налазе уз сам драјвер или на web страници са које скидате драјвере. Драјвере за неке модеме можете пронаћи и на downloadсекцији нашег сајта. Важно је напоменути да треба да знате коју верзију кернела користите (то можете проверити из имена фајла који се налази у /boot диреторијуму, ево на пример: "/boot/vmlinuz-2.4.19-16mdk што значи да користите кернел верзију 2.4.19-16 и то, у вовм случају, на Mandrake Linux систему.
Дакле, скидајте тачно одговарајуће драјвере за одређене верзије кернела у колико се налазе у облику rpm пакета. Уколико се налазе у облику tar.gz ili tar.bz2 или сличном формату онда се ради о некомпајлираним верзијама драјвера које можете инсталирати на већини Linux система под условом да имате инсталиран изворни код кернела (који треба да се налази у директоријуму /usr/src/~linux , а уколико га нема можете га једноставно инсталирати са инсталационог диска помоћу програма kpackage). Инсталција ових модема је нешто мало сложенија од инсталације rpm пакета али се упуство за инсталацију увек налази уз сам драјвер у фајловима са именом INSTALL или README или слично томе.
Наравно, најбоље би било да поседујете хардверске модеме за које вам нису потребни никакви драјвери. Раније су то били познати ISA модеми који су имали и џампере помоћу којих сте могли ручно да подесите оно што се у Windows-у зове com порт. Ако имате плочу која на себи има ISA слот само још треба да негде пронађете овакава модем и решили сте проблем. Ко тражи такав модем одређену количину оваквих нових Rokwell 56k ISA модема имамо на mandrake.rs сајту а можете нас контактирати на тел. 063 704 669 или на office@mandrake.rs
У новије време се користе екстерни модеми за које такође нису потребни драјвери (бар не за основну функцију модема). Порт на којем се налази модем можете подесити и помоћу програма linuxconf.
|