Napisano: 04 Jun 2009 18:20
Građani Srbije postaće uskoro vlasnici mobilnih i fiksnih telefonskih brojeva i moći će da ih, za najviše tri dana, presele kod operatora sa najnižim cenama. Pri kraju je izrada pravnih akata koji će konstituisati ovakvo vlasništvo nad brojem, uključujući prefikse 063, 064, 060 i ostale mobilne. „Telekom Srbija” ove zime dobija konkurenciju u fiksnoj telefoniji koja će, takođe, izdavati brojeve sa geografskim prefiksima 011, 021 i ostalim. Srbija, najzad, izlazi iz malobrojnog kruga zemalja u kojima telekomunikacioni operatori ne moraju previše da brinu utvrđujući cenovnik usluga.
Ova akcija se odvija pod okriljem Ministarstva za telekomunikacije. Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) upravo je izradila početnu verziju pravilnika o prenošenju telefonskih brojeva, koji će biti usvojen do kraja leta. Primera radi, vlasnik broja koji počinje sa 063 moći će da broj u celosti preseli kod „VIP Mobajla”, da njemu plaća račun za usluge i da nema prefiks 060.
Ostatak teksta na:
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=95606
Dopuna: 26 Jun 2009 11:38
Vip mobile spreman za uslugu prenošenja telefonskog broja
Istraživačka agencija Stratedžik marketing iz Beograda, danas je predstavila rezultate istraživanja u Srbiji u vezi usluge prenosivosti broja telefona prilikom prelaska kod drugog mobilnog operatera. Istraživanje je urađeno u saradnji sa kompanijom Vip mobile.
Izvor: Mikro
“Istraživanje pokazuje da među građanima postoji zainteresovanost za ponude na domaćem tržištu telekomunikacija i da u značajnom procentu razmatraju mogućnost promene mobilnog operatera. Jedna od najvećih prepreka da to učine je nemogućnost da zadrže postojeći broja telefona,” izjavio je Srđan Bogosavljević, direktor agencije Stratedžik marketing. Iz ugla ispitanika, za čitav proces je ključno da se promena operatera obavi po meri korisnika. Na primer, 57% građana kaže da bi mogli da prihvate da procedura promene operatera traje najduže 1 dan; 82% smatra da bi za postupak trebalo da bude dovoljna samo jedna poseta i to operateru na čiju mrežu prelaze, a 55% ispitanika je odgovorilo da bi usluga trebalo da bude besplatna ili uz nadoknadu do 200 dinara. Više od 76% građana je navelo Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo i Republičku agenciju za telekomunikacije kao nadležne za realizaciju usluge prenosivosti telefonskog broja na korisnicima pristupačan način.
Aleksander Šperl, predsednik Upravnog odbora Vip mobile, je naglasio da usluga prenosivosti broja telefona postoji godinama u većini evropskih zemalja i da je Srbija jedna od nekoliko država u kojima se ona još uvek ne primenjuje. “Strana iskustva pokazuju da korisnici u potpunosti uživaju pogodnosti prenosivosti broja samo ako je procedura jednostavna i po njihovoj meri. Dobra primena usluge prenosivosti broja telefona može pozitivno da utiče na celo tržište”, istakao je Šperl.
Darko Parun, član Upravnog odbora Vip mobile zadužen za tehniku, predstavio je više svetskih iskustava u primeni ove usluge. Svako od ovih rešenja omogućava brzu i bezbednu promenu SIM kartica. “Tehnički je moguće da prenesete broj korisnika sa jednog operatera na drugog za samo nekoliko minuta”, objasnio je Parun.
Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, podsetio je da u našoj zemlji ima puno propisa koji navodno štite građane, ali se praktično ne primenjuju. ,,Nemogućnost da prenesete broj telefona prilikom prelaska kod novog operatera na jednostavan i pristupačan način, mogao bi da bude jedan od primera onemogućavanja pune i fer konkurencije”, dodao je Papović. On je podržao skoru primenu ove usluge, i to bez poteškoća za korisnike.
U odgovorima na pitanja novinara, rečeno je da bi na veoma dobar prijem naišlo zalaganje nadležnih republičkih organa da se ubrza donošenje propisa koji bi omogućili primenu usluge prenosivosti broja telefona do kraja 2009. godine.
Vip mobile je najavio da će podržati mogućnost da korisnici zadrže svoj broj telefona i da će se aktivno uključiti u pripremu odgovarajućih zakonskih propisa koji to treba da regulišu.
|