Mada trenutno postoji svega 12 virusa koji napadaju uređaje poput mobilnih telefona i ličnih digitalnih pomoćnika, u sledećih godinu ili dve očekuje se prava navala virusa namenjenih upravo njima, smatra Bob Hansman iz antivirusne kompanije Trend Micro. Govoreći u četvrtak na konferenciji o bezbednosti Interneta koja se održava u Los Anđelesu, Hansman je rekao da se šteta koju su virusi prouzrokovali u dvehiljaditoj godini procenjuje na oko 1,5 biliona (hiljadu i po milijardi) dolara.
Pisci virusa uvek su napadali sisteme koji su popularni i dostupni, rekao je Hansman, napominjući da će eksplozija mobilnih uređaja koji mogu pristupati Internetu, kao što su mobilni telefoni, aparati koji koriste Palm OS ili Pocket PC, dovesti do pojave novih virusa.
Sve veća popularnost ovih uređaja izaziva i povećanu zabrinutost u pogledu njihove zaštite od virusa jer kompleti za pisanje virusnog koda toliko olakšavaju njihovo stvaranje da je za to potrebno maltene tri pritiska na taster miša, dodao je on.
"Bilo ko i bilo gde može da napravi virus. Za to vam ne treba nikakvo znanje, dovoljno je da imate pristup Webu."
Mada se pojavilo tek nekoliko virusa za ove prenosive uređaje, a nijedan još nije napravljen zahvaljujući kompletu za pisanje virusa, postoje neki nagoveštaji o tome šta nas čeka.
Jedan virus nazvan "Staple", što je inače anagram prvih šest slova reči Palestinac, slao je propalestinsko protestno pismo s potpisom vlasnika aparata na adrese 25 članova izraelskog parlamenta. Drugi, nazvan 911, zakrčio je tokijski telefonski broj za hitnu pomoć SMS porukama poslatih sa računara na 100.000 mobilnih telefona. U poruci je stajalo da primaoci treba da posete neku stranu na Webu a kad bi oni to učinili izvršio bi se program koji bi njihove telefone aktivirao i naterao da zovu broj 110 – tokijski ekvivalent američkom broju 911, rekao je Hansman.
Ovakve pretnje samo će se uvećavati i zahvaljujući novim tehnologijama uključujući XML, Javu i protokol Bluetooth. Sve one uskoro će postati sastavni deo mnogih mobilnih uređaja. Mobilni virusi mogli bi se preko njih probiti i u standardne mreže jer se mobilni uređaji sinhronizuju sa radom svojih stonih parnjaka, dodao je on.
Međutim, vesti nisu sasvim crne jer se preduzimaju i koraci za borbu protiv širenja ovih bežičnih virusa. Telekomunikacione kompanije već preduzimaju korake za ugrađivanje antivirusnog softvera u svoje bežične mrežne prolaze i druge delove mrežne infrastrukture, poručio je Hansman. E-pošta se već skenira u mnogim mrežama kako bi se proverilo da li sadrži viruse. I sami uređaji imaće ugrađene antivirusne programe, dodao je on. Mnoge kompanije, na primer Trend Micro i Symantecveć, nude takav softver.
MikroVesti
|