Ako nisi u međuvremenu diplomirao, pogledaj pored olimpusa i panasonik, sony će ti biti malo skuplji i obrati pažnju na kapacitet memorije koja se menja zavisno od finoće snimka koji praviš. Na samom diktafonu možeš da odrediš kolika je finoća odnosno čistoća snimka pa od toga zavisi koliko minuta možeš da snimiš u cugu.
Posle svakog predavanja možeš da isprazniš memoriju i da prebaciš na računar što ti inače i preporučujem kao obavezno jer onda možeš predavanja da sortiraš po temama po predavačima po vremenu snimanja itd.
Ne kupuj diktafone sa trakama osim ako hoćeš na vreme da obezbediš eksponat za muzej.
POSEBNO obrati pažnju na mikrofon. Ako snimaš diktafonom koji ima integrisan mikrofon onda možeš da podesiš karakteristiku tog mikrofona da skuplja tonove koji su grubo rečeno u polju ispred mikrofona . predavač je u osi mikrofona, reklo bi se tačno na nišanu i ako se kreće levo i desno približno po 2o stepeni biće odlično snimljen. Čak i ako izlazi iz tog polja pokrivanja biće razumljivo. fakle ne snimaš violinski koncert pa će biti slušljivo.
Druga varijanta je ako podesiš mikrofon da ima neku standardnu karakteristiku, to grubo znači da će mikrofon pohvatati tonove koji se reprodukuju u zoni koja ima oblik presečenog bubrega.
Uz malo para možeš da kupiš mikrofon koji će biti ispred predavača i kablom povezan sa diktafonom i onda upravljaš snimkom, ne snimaš sve gluposti koje čuješ. Biraš po svojoj volji. Ovaj način ima nedostatak jer neki predavači kad vide mikrofon ispred sebe promene narav i postanu loši glumci i loši predavači.
Ako dodaš još malo para možeš da nabaviš bežični mikrofon da bi izbegao razvlačenje kabla po sali i sa mesta upravljaš snimanjem : snimaj, pauza, snimaj, pauza itd
Ako još malo para dodaš onda nabaviš usmeren mikrofon koji utakneš u diktafon, okreneš prema izvoru i snimaš.
Ako hoćeš nevolje u familiji i u društvu i ako hošeć da upropastiš prijateljstvo onda po nekad "zaboravi" uključen diktafon kad izađeš iz kuće pa posle poslušaj "kvalitet" snimka. Samo, posle nemoj na ovom forumu da tražiš savet, niko ti ne može pomoći.
Konačni savet: slušaj ta predavanja pažljivo i koncentruisano jer ništa nije tako korisno kao dobra pažnja i posvećenost predavaču i sagovorniku. Mnogo je velika veština UMETI SLUŠASTI i da bi se nešto naučilo i da bi se nekoga razumelo.
Iz sopstvenog iskustva znam: mniogi kada uključe diktafon isključe mozak. Misle, kasnije ću preslušati. Zašto kad tveć jednom trošiš vreme i kad imaš priliku za dvosmernu komunikaciju da to upropastiš i da sebi tovariš dodatnu obavezu da kasnije sa mašinicom komuniciraš jednosmerno ?
Oblače, odavno si uzatražio pomoć a ja bih malo dokon da ti ispričam tek sada šta znam o diktafonu.Nemoj ovo da shvatiš kao diktat.
|