One-hit wonders ili "jednohitaši" su oni muzički izvođači čiji je prvi singl dostigao najveći uspeh u njihovoj karijeri, tj. taj uspeh kasnije nisu ponovili. Ovu temu posvetio bih takvim singlovima, koji su na trenutak uzdigli svoje tvorce.
Citat:[Singl "Bad Day", bio je obožavan i u Americi. U televizijskoj emisiji "American Idol", često su koristili ovu pesmu koja je i zaključila petu sezonu ove popularne emisije 23. maja 2006. godine. Na listi "Billboard Hot 100, (zabranjeno) Top 40 and (zabranjeno) Contemporary charts", ovaj singl zauzeo je prvo mesto, što je Daniela načinilo prvim Kanadskim solo muzičarem, posle Bryan Adamsa 1995. godine sa pesmom "Have You Ever Really Loved a Woman?", koji je dostigao prvo mesto na listi Hot 100 u Americi. Pesma je takođe zauzela prvo mesto i u njegovoj domovini, Kanadi.
Beograđanka Madame Piano (Ljljana Rančić) pojavila se na muzičkoj sceni 1991. godine u duetu sa glumicom Anom Sofrenovic, ali nisu snimili album jer je Ana krenula sa snimanjem filmova, a Ljiljana na festivale zabavne muzike.
Madam Piano radi kao profesor džez-pevanja u srednjoj muzičkoj školi. Njeni učenici nalaze se na raznim džez-akademijama u svetu. Učenica Madam Pijano dobila je najveću stipendiju i najbolje profesore na univerzitetu u američkom gradu Berkliju, gde su muzikolozi bili zapanjeni kako neko iz male Srbije tako dobro svira džez.
I još nešto što volim, veoma. Etno zvuk
Madam Piano i Bora Dugić
У споту су прелепе сестре Изолда и Елеонора БаруЏија
Citat:Црногорац Данијел Поповић је као представник ТВ Титограда (данас РТВ Црна Гора) победио на домаћем избору и представљао је Југославију на ЕСЦ 1983. године. На текст Марија Михаљевића, музику за песму “Џули” компоновао је сам Данијел. У Минхен је испраћен оштрим критикама да је песма “Џули” неуспели плагијат песама тада популарног певача Шејкина Стивенса.
Међутим, Данијел је освојио 4. место и поновио дотадашњи највећи успех који је постигла Лола Новаковић, двадесет и једну годину раније. Пет жирија је југословенском представнику доделило максимални број бодова. И други жири су били наклоњени нашој песми, тако да је Данијел освојио укупно 125 бодова.
Након Евровизије, следи његова заиста велика популарност у земљи. ЛП “Џули” продат је у, за тадашње прилике невероватном и до данас непоновљивом, тиражу од 800.000 примерака. Песма је била и европски хит, али и поред тога, Данијел није успео да направи интернационалну каријеру.
Преузето из Википедије
Упоредо са нашим фавортом на Евровизији, поставићу и песму Шејкина Стивенса.
Данијел никада више није постигао ни приближан успех песме “Џули”
Debitantski te ujedno i najuspešniji studijski album britanske pop-rock grupe King, "Steps In Time“ izdat je 1984. godine, od strane etikete Cherry Pop/Cherry Red Records.
Originalno objavljen za etiketu CBS Records/Sony Music, album je dospeo na 6. mesto britanskih top lista, iznedrivsi njihov najveći hit-singl u karijeri, "Love & Pride" koji je dospeo na 2. mesto iste.
King su osnovani u Koventriju 1984. te su tokom svega dve godine postojanja, objavili dva studijska albuma. Bend je na vokalima predvodio Paul King (budući voditelj emisija evropskog MTV-a "120 Minutes", "Greatest Hits" i "First Look"), a tu su još bili klavijaturista Mick Roberts, basista Anthony 'Tony' Wall, gitarista Jim 'Jackal' Lantsbery i bubnjar John Hewitt.
Prilog će možda biti van teme, ali prosto ne mogu da odolim da ne spomenem Miladina Šobića sa svim hitovima koji su i danas aktuelni, mada se ne pojavljuje u javnosti skoro tri decenije.
Citat:U ljeto 1982. “Umjesto gluposti” sedmicama se držao u vrhu top-liste albuma sarajevske porodične revije Ven. U Bosni i još nekim krajevima prodavao se bolje od “Filigranskih pločnika” i na kraju je dogurao do platinaste tiraže. Na vrhuncu popularnosti, usred snimanja trećeg albuma “Barutane ljubavi”, Šobić je doživio porodičnu tragediju. Sestra mu je umrla od raka, a on se u dubokom šoku povukao iz javnosti. Zadugo mu se bio izgubio svaki trag, pričalo se da se povukao na neku planinu gdje čuva ovce, jedanput se čak pronio glas da je mrtav, a mnogo godina kasnije doznalo se da živi na potezu Nikšić – Dubrovnik – Trst.
Trideseta godišnjica bilo kojeg visokotiražnog albuma teško može proći bez prigodnog luksuznog reizdanja, međutim Šobićev bestseler “Umjesto gluposti” danas nema ko prepakovati. Njegova diskografska kuća Diskoton potpuno je izgorjela u sarajevskom ratnom požaru. Možda bi rasplet bio drugačiji da je na početku karijere pokucao na vrata Jugotona, a možda ga tamo uopšte ne bi shvatili.
Miladin Šobić (1956.) uspio se afirmisati u špici novog talasa kao zakašnjeli protagonista jugoslavenske akustičarske scene sedamdesetih, koja je konzervativnom Diskotonu našla jedno od posljednjih utočišta pred punkerskom najezdom. Prije njega tamo se skrasila i kantautorka Jadranka Stojaković.
Sredinom 1970-ih Šobić je iz rodnog Nikšića došao na studije turizma u Dubrovnik, gdje su akustičare predvodili njegov budući prijatelj Ibrica Jusić i tada prilično popularan duo Buco & Srđan. U jednakoj mjeri na njega je uticao čuveni beogradski sastav S vremena na vreme, iz čijeg je najvećeg hita Džoni Štulić kasnije izvukao naslov “Sunčana strana ulice”.
U to doba su akustičari su bili puno prihvatljiviji od bučnih rokera i predstavljali su gotovo nezaobilazan dekor omladinskih radnih akcija. Nisu izazivali nerede i nisu tražili dodatno ozvučavanje. Trebalo im je samo prepustiti mikrofon za kojim je neki omladinski aktivista upravo održao govor o tekovinama revolucije. No Miladin Šobić je krenuo iz malo drugačijeg miljea, pošto je vlastite pjesme počeo pjevati uz akustičnu gitaru na tulumima u dubrovačkom studentskom domu. Lokalna studentska himna “To sam ja” zvučala je dovoljno upečatljivo da se već 1975. pojavi na singl-ploči u izdanju PGP RTB-a i devetnaestogodišnjem kantautoru osigura nastup na prestižnom festivalu Omladina u Subotici. Sljedeće godine opet je nastupio na subotičkom festivalu i osvojio drugu nagradu žirija. Nakon završenog faksa prešao je u Sarajevo i odmah dobio priliku u Diskotonu zahvaljujući pjesmama “Stare novine”, “Džemper za vinograd” i “Kad bi došla Marija”.
Dok su se drugi akustičari nadmetali u slabo razumljivim poetskim metaforama, Šobić je kroz svoje pjesme provlačio prepoznatljive autobiografske motive i studentske društvene teme.
Izvor: Vijesti oniline
I, naravno, moji favoriti : ''To sam ja'' i ''Kad Bi Došla Marija'' : )
Citat:Ватра светог Елма је светлосни ефекат који се јавља услед електричног пражњења у атмосфери. „Ватра“ светог Елма је заправо плазма ниске густине и ниске температуре. Ефекат је вековима познат морепловцима пошто се манифестује на јарболима бродова, углавном током невремена. У модерна времена ефекат се манифестује и на високим стубовима далековода и на истуреним ивицама авиона.
Назив је добио по светом Елму, заштитнику морепловаца. Електричну природу феномена је први објаснио Бенџамин Френклин.
Citat:A single released in August 1972, "Standing in the Road" on the Jam label No. JAM 13, reached number 4 on the UK Singles Chart.Lack of further tangible success left them labelled as one-hit wonders.
,,Standing in the road" je singl izdat avgusta 1972. godine i dostigao je 4. mesto na britanskoj listi singlova. Nedostatak daljeg uspeha obeležio ih je kao jednohitaše.