Ova tema služi za sve ono iz sveta muzike što vam se čini interesantnim, zanimljivim. Pokušajte da zanimljivost prikažete u što kraćoj formi i da istaknete ono što mislite da je najvažnije. Ako tekst prenosite s nekog sajta, ostavite link ka izvoru.
Dakle, da počnemo
Citat:U Nemačkoj su ploče poslednjih godina sve više u trendu. Ne samo da su u trendu, već se ponovo na tržištu pojavljuju i takozvani šareni vinili. Proizvodnja gramofonske ploče
Peter Bastin sakuplja oslikane ploče već više od 30 godina. Bivši disk-džokej ima kolekciju od oko 8000 komada. Radi se o posebno odštampanim primercima kojima su diskografske kuće posebno želele da privuku pažnju kupaca.
„Ovakve ploče su najpre bile reklama za izvođače. A onda su se pojavljivale sa raznim povodima. Firme su shvatile da je to zapravo posebno tržište. Tržište za kolekcionare. Tako je počela proizvodnja gramofonskih ploča u boji, u malom broju primeraka – svaki je bio numerisan“.
Skupa vanredna izdanja.
Posebno mi je zanimljiv ovaj deo članka:
Citat:„Reč je o beskonačnom formatu, jer se ploča vrti. Na nekim pločama zato likovno rešenje nije baš najbolje, ali ima i mnogo dobrih primera. Ima i ploča koje su oslikane tako da se sa slikom dešava nešto interesantno dok se ploča vrti“.
Cena ovih rariteta s vremenom raste
Citat:Muzičari, kritičari, hroničari, kolekcionari… svi oni slažu se u jednom – ploče nikada nisu otišle sa scene. Iako je od pojave CD-a u muzičkoj industriji osamdesetih godina gramofonska ploča bila skoro skroz zanemarena, poslednjih godina velike diskografske kuće odlučile su da reizdaju neka izdanja iz šezdesetih i sedamdesetih i to na pločama. Tako je “Capitol Records” ponovo izdao albume “Abbey Road” od “Beatlesa”, “Dark side of the moon” od “Pink Floyda”, kao i neke albume bendova “Guns’n'Roses” i “Metallica”. Muzička industrija aktivirala se i u izdavanju novih albuma, tako da su se na vinilu zavrteli singlovi grupa “Artic Monkeys”, “The Kaiser Chiefs”, “Coldplay”, “The Killers” i “Radiohead”. Umesto nekadašnjih 170, vinili sada imaju deset grama više. Prema rečima stručnjaka, zvuk je nešto kvalitetniji i čistiji, ali su troškovi proizvodnje veći, pa su i ove ploče nešto skuplje. Kod nas proizvodnja ploča ne postoji već 20 godina, a sudbina mašina za izradu vinila je nepoznata.
Urednici Londonske radio stanice BBC 6 Music, došli su na ideju da naprave takmičenje za najgori tekst za pesmu svih vremena. Ovu "titulu" odnela je pesma ,,Des'ree - Life", a njen refren glasi ovako:
,,I don't want to see a ghost,
It's the sight that I fear most,
I'd rather have a piece of toast,
Watch the evening news. "
...što bi u mom slobodnom prevodu glasilo ovako:
,,Neželim da vidim duha,
to je prizor kojeg se najviše plašim,
radije bih jela tost,
gledam večernje vesti"
Možda prevod nije baš najtačniji, ali ne menja besmislenost stihova u originalu. Iako pesma ima nebulozan tekst, to je nije sprečilo da postane veoma popularna što dokazuje činjenicu da pesma ne mora da ima kvalitetan tekst, neku pouku u tekstu, da bi dostigla željenu popularnost.
Listu čine i:
# 2 Snap - Rhythm Is A Dancer
# 3 Razorlight - Somewhere Else
# 4 ABC - That Was Then But This Is Now
# 5 U2 - Elevation
# 6 Toto - Africa
# 7 Oasis - Champagne Supernova
# 8 Duran Duran - Is There Something I Should Know?
# 9 Human League - The Lebanon
# 10 Black Sabbath - War Pigs
,,A Thousand Miles", prvi je singl, ali i najpoznatija pesma Američke pop pevačice Vanesse Carlton. Ova pesma je prvi put videla svetlost dana u albumu ,, Be Not Nobody", 2002. godine. Prvi put barem pod tim nazivom. Naime, oko godinu dana ranije, objavljena je pesma pod nazivom ,,Interlude" iste autorke, koja ipak ima razlike, minimalne ali razlike, u melodiji pa i u tekstu. Poslušajte:
Citat:Američke metal legende Metallica zvanično su ušli u Ginisovu knjigu rekorda postavši prvi bend koji je za godinu dana nastupao na svih sedam kontinenata.
Bend je u roku od godinu dana uspeo da nastupi u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, Aziji, Australiji i Africi, da bi završio svoju turneju na Antarktiku. Osmog decembra prošle godine, koncert pod nazivom “Freeze ‘Em All” odigrao se na Antarktiku pred 120 naučnika, srećnim dobitnicima nagradne igre koju je sprovela Coca Cola Zero, i kako je u izjavi za medije naveo frontmen James Hetfield - “pred trista vrlo radoznalih pingvina”.