Sad ozbiljno, kad sam već ovo izdvojio u posebnu temu. Wikipedija se zbog svog specifičnog načina nastanka nikad ne uzima kao referenca u ozbiljnim naučnim radovima. Ipak nju svaki dan koriste stotine hiljada naučnika, najviše jer pruža dobre koncizne definicije bitnih naučnih pojmova.
Postoje dve škole mišljenja, jedna koja kaže da način nastanka wikipedije garantuje tačnost njenih podataka i druga koja tvrdi upravo suprotno.
Budući da MC nije naučna institucija reference na wikipediju su sasvim prihvatljive, i složićete se imaju malo jaču težinu od napisa i priča po Kuriru, srpskim TV i sličnim glasilima.
E sad kad diskutujete u bilo kojoj temi nauka. Ako imate neku jaču referencu ond aje navedite, ako nemate navedite tekst na wikipediji. Ako ni to nemate može link na bilo šta. Može naravno priča i bez ikakve reference, ali naravno težina reči se vrednuje ovim redosledom.
Ovaj Wikipedia scanner je bio pominjan na puno mesta pre par dana. S jedne strane deluje nerealno da se CIA ovako dieltantski ponaša. S druge strane ne bi bilo prvi put da rade takve gluposti. S treće ovaj test je otkrio tek bezazlene promene koje su oni napravili, pa se može pretpostaviti da su se za neku ozbiljniju manipulaciju potrudili malo bolje.
|